Radio Kraków

edukacja medialna

Czym jest pokolenie przewrażliwionych dzieci?

61% badanych Polaków chciałoby wprowadzenia ograniczeń w dostępie do mediów społecznościowych osób nieletnich - tak wynika z publikowanych w tym tygodniu badań pracowni Social Changes. Jednocześnie, jak wynika z policyjnych statystyk, w ostatnich latach wzrosła znacząco ilość autodestrukcyjnych zachowań młodzieży, co także tłumaczone jest m.in. zwiększającą się rolą social mediów w życiu najmłodszych. O pokoleniu tzw. przewrażliwionych dzieci z prof. Klaudią Cymanow-Sosin, medioznawczynią z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II rozmawiał Jacek Bańka.

NASK ostrzega przed wyłudzaniem danych logowania do portalu Facebook

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ostrzegła przed nową kampanią phishingową polegającą na wyłudzaniu danych logowania do portalu Facebook za pomocą przejętych kont.

Kolejny etap Olimpiady Wiedzy o Mediach odbędzie się w dniach 12-13 marca

Autorzy dziesięciu najlepszych prac z I etapu i z najwyższymi wynikami testu, zmierzą się w olimpiadzie na poziomie krajowym, którą zaplanowano w dniach 12-13 marca. Uczniowie walczą o indeksy na studia dziennikarskie.

Jak demaskować dezinformację?

O Podcaście Demagoga, propagandzie antyukraińskiej w mediach społecznościowych, kremlowskiej dezinformacji, oraz o 2022 r. w fact-checkingu opowiadają Małgorzata Kilian-Grzegorczyk i Marcel Kiełtyka.

Klikalność i klikbajt

Ważnym pojęciem w mediach internetowych i społecznościowych jest klikalność, a także drugie pojawiające się w tym kontekście klikbajt. Tym pojęciom poświęcamy dzisiejszą lekcję wiedzy o społeczeństwie. A pretekstem są nieco zaskakujące nawet nas samych statystyki klikalności Radia Kraków.

Ruszyła tegoroczna Olimpiada Wiedzy o Mediach

Uczniowie szkół średnich z Nowego Sącza, Gorlic i Biecza nadesłali najwięcej prac do pierwszego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach. To konkurs, który we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, organizuje 15 uczelni w całym kraju. Uczniowie walczą o indeksy na studia dziennikarskie.

Wszystko o vlogach i vlogmasach

W czwartek na antenie Radia Kraków emitujemy pierwszą odsłonę naszego świątecznego cyklu "Wesołych Świąt". Na stronie internetowej radia i facebookowym profilu też do kompletu pierwszy filmowy odcinek. Na początek zajęliśmy się Konkursem szopek Krakowskich. Akcja przygotowana przez naszych reporterów została zainspirowana vlog-masami. A czym są vlogi? Czym jest vlogmas? Kiedy święta zaczynają się w mediach i jak to na nas wpływa?

Na czym polega ludzka twarz biznesu?

Ludzka twarz biznesu, czyli dobrowolne działania firm podejmowane m.in. na rzecz rozwoju lokalnych społeczności, ochrony zdrowia czy środowiska naturalnego, często znajdujące odbicie w kampaniach medialnych. Za tymi inicjatywami kryje się strategia społecznej odpowiedzialności biznesu. Na czym polega i skąd się wzięła?

Kiedy pozwolić dziecku na kontakt z mediami?

Kiedy pozwolić dziecku na kontakt z mediami - zarówno tymi tradycyjnymi, jak i wirtualnymi? Czy są konkretne granice wieku wskazane przez psychologów, czy media mogą szkodzić, w jaki sposób świadomy rodzic powinien pokazać i wyjaśnić dziecku świat mediów?

Informacyjny chaos po eksplozji w Przewodowie

Ogólnie rzecz biorąc bałagan - tak można opisać komunikację, również oficjalnych źródeł, po eksplozji pocisku w Przewodowie tuż przy granicy polsko-ukraińskiej 15 listopada. Przekazywanie informacji w sytuacji kryzysowej nie zadziałało.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię