Radio Kraków

Historia Radia Kraków

Radio Kraków to 97 lat radiowej pasji i 97 lat najlepszych radiowych tradycji, które kontynuowane są do dziś. Tradycji radia od zawsze związanego z Krakowem, Małopolską i mieszkańcami regionu. Relacjonującego najważniejsze wydarzenia historyczne, kulturalne, religijne czy sportowe. Radia, z którym współpracowali i współpracują najwybitniejsi twórcy kultury i nauki, które było i jest kuźnią polskiego dziennikarstwa. To przede wszystkim jednak tradycja radia, które od lat cieszy się ogromnym zaufaniem swoich słuchaczy. Lokalność, rzetelność, opiniotwórczość, najwyższa jakość programu, nowatorstwo i nowoczesność to wartości, którymi kierujemy się od 95 lat.
1c52ec9d67cba0bc5e38e58450104aeb_wide_705x396.jpg (109 KB)
Pierwszy budynek Radiostacji Krakowskiej pod Kopcem Kościuszki



Od września 1991 roku Radio Kraków nadaje całodobowy program lokalny. W 1993 roku rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie przekształcona została w jednoosobową spółkę skarbu państwa o nazwie Radio Kraków SA, uzyskując samodzielność programowa i finansową. Od 1999 roku siedziba rozgłośni mieści się w nowoczesnym gmachu przy al. Słowackiego 22, zaprojektowanym przez zespół kierowany przez prof. Tomasza Mańkowskiego i Piotra Wróbla. Oprócz studiów emisyjnych i newsroomu w siedzibie Radia Kraków znajdują się nowoczesne studia nagrań oraz studio koncertowe. Od 2001 roku Radio Kraków należy do grupy radiowej Audytorium17, którą tworzy 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.

Obecnie Radio Kraków dociera do słuchaczy na terenie całego województwa małopolskiego, daleko przekraczając jego granice na północy - do Jędrzejowa i Szczekocin, i na wschodzie - po Jedlicze, Dębicę i Połaniec. W swoim programie przekazujemy najbardziej aktualne i najważniejsze informacje dla mieszkańców całej Małopolski. Oprócz serwisów i magazynów informacyjnych proponujemy naszym słuchaczom audycje o tematyce publicystycznej, społecznej, sportowej i kulturalnej, którym przyświeca misja i rola medium publicznego. Radio angażuje się w ważne dla lokalnej społeczności wydarzenia, dbając jednocześnie o najwyższą jakość programu i informacji. Dziennikarze Radia Kraków zdobywają liczne nagrody przyznawane zarówno za reportaże, jak i materiały informacyjne.

Stawiamy na lokalność - Radio Kraków posiada studia terenowe w Tarnowie i Nowym Sączu oraz korespondentów lokalnych w Chrzanowie, Zakopanem i Gorlicach. Konsekwentne działania programowe – nowatorskie rozszycia anteny na programy i informacje lokalne, promowanie najciekawszych wydarzeń kulturalnych, wspieranie młodych, lokalnych twórców i wykonawców, realizowanie ambitnych przedsięwzięć programowych sprawiają, że dziś Radio Kraków jest najważniejszą lokalną rozgłośnią w Małopolsce.

W roku 2012 Radio Kraków obchodziło 85-lecie swej działalności. Za zaangażowanie w wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności oraz dbałość o najwyższą jakość programu i informacji Radio Kraków zostało uhonorowane najwyższym odznaczeniem Miasta Krakowa - srebrnym medalem „Cracoviae Merenti” przyznawanym od 1992 r. osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Krakowa.



Przed wojną

Niespełna półtora roku po rozpoczęciu działalności Polskiego Radia w Warszawie, 15 lutego 1927 r. na fali 422 m. Polskie Radio Kraków nadało pierwszą audycję – retransmisję popołudniowego koncertu warszawskiego. Audycji nadanej także przez cztery głośniki umieszczone na budynku Florianki, słuchały tłumy krakowian, a drogą radiową emisja dotarła do okolic Nowego Targu, Rabki, Przeworska, a nawet Warszawy…

Pierwsza siedziba Radia Kraków znajdowała się na rogu ulic Basztowej i Krowoderskiej. Nadawanie stałych audycji Radio Kraków rozpoczęło już 1 marca 1927 r. Od 1 sierpnia 1927 roku codziennie (za wyjątkiem okresu II wojny światowej) o godz. 12.00 na antenie ogólnopolskiej nadawany jest za pośrednictwem Radia Kraków hejnał z wieży Mariackiej. Rozgłośnia w Krakowie zasłynęła z transmisji najważniejszych wydarzeń historycznych, naukowych, kulturalnych, religijnych czy sportowych, m.in. uroczystości pogrzebowych Juliusza Słowackiego (28.06.1927 r.), pierwszej w Polsce transmisji z boiska sportowego – meczu Wisła-Cracovia rozegranego 22.09.1929 r., czy wielogodzinnej, bezpośredniej transmisji z pogrzebu Józefa Piłsudskiego (18.05.1935 r.). W 1936 roku radio przenosi się do nowej siedziby przy ul. Pędzichów Boczna 6 (późniejsza Wróblewskiego). Ostatnia przedwojenna transmisja miała miejsce 3.09.1939 roku – była to msza św. w kościele Mariackim zakończona odśpiewaniem „Bogurodzicy”. Aparatura nadawcza została ukryta w niższej wieży kościoła Mariackiego, gdzie przechowywano ją aż do 1945 roku. Rozgłośnię oficjalnie zlikwidowano tuż przed wybuchem wojny.

Po wojnie

25.01.1945 roku nadano pierwszy po wojnie program z wyzwolonego Krakowa. W nocy z 27/28 stycznia Rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie rozpoczyna regularne nadawanie.

Wśród pierwszych powojenny współpracowników radia było wielu wybitnych twórców, m.in. Jerzy Andrzejewski, Kazimierz Brandys, Jalu Kurek, Czesław Miłosz, Tadeusz Peiper, Adam Ważyk i Jarosław Iwaszkiewicz. Swoje wiersze na antenie czytali Tadeusz Różewicz czy Leopold Staff. W lipcu 1950 roku Radio przenosi się do nowej siedziby - Pałacu Tarnowskich przy ul. Szlak . Lata 60., 70. i 80. to rozkwit radiowych form artystycznych: słuchowisk, powieści, czy reportaży. W tym czasie powstawało wiele znakomitych słuchowisk, które reżyserowali m.in. Jerzy Grotowski, Wiliam Horzyca czy Mieczysław Kotlarczyk - twórca Teatru Rapsodycznego. W słuchowiskach i radiowych adaptacjach powieści swój warsztat szkolili najlepsi polscy aktorzy – Franciszek Pieczka, Witold Pyrkosz, Jerzy Binczycki, Marek Walczewski, Jerzy Radziwiłowicz, Anna Polony, Anna Seniuk, Izabela Olszewska czy Jerzy Trela. W 1981 roku po raz pierwszy w amfiteatrze przy ul. Szlak zainaugurowano cykl letnich koncertów, które do dziś organizowane są przez Radio Kraków.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię