Radio Kraków

Maciej Gdula

Maciej Gdula: Ustawa Gowina dała wielką władzę rektorom. Niektórzy korzystają z niej zgodnie z duchem demokracji. Niektórzy korzystają, jak na Uniwersytecie KEN

- Przyglądamy się sprawie - tak o sytuacji na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej mówił na antenie Radia Kraków wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, profesor Maciej Gdula. W wyborach na rektora uczelni startuje tylko obecny rektor - profesor Piotr Borek. Jego kontrkandydatem miał być profesor Piotr Trojański, ale Rada Uczelni wykluczyła go z wyborów. "Dostaliśmy list z prośbą o unieważnienie decyzji rady. Sytuacja jest daleko odbiegająca od demokratycznej normy, bo co to za wybory, w których można głosować tylko za albo przeciwko obecnemu rektorowi" - mówił wiceminister Gdula w porannej rozmowie Radia Kraków.

Polityka przed hejnałem. Wydanie z 03.09.2023 r.

W kolejnym wydaniu audycji "Polityka przed hejnałem" gośćmi Jacka Bańki byli: Edward Siarka (Suwerenna Polska, wiceminister klimatu i środowiska), Filip Kaczyński (PiS), Ireneusz Raś (Trzecia Droga) i Dominik Jaśkowiec (KO).

Maciej Gdula: trzeba budować mieszkania, a nie dawać pieniądze na ich zakup

Budowa 300 tys. mieszkań na wynajem i 20% podwyżki dla budżetówki - to najważniejsze punkty programu wyborczego lewicy, która dziś w Krakowie zaprezentuje swoich małopolskich liderów. Rozmawiamy o tym z Maciejem Gdulą, posłem Nowej Lewicy.

Maciej Gdula: Będziemy szukać najlepszego kandydata z Małopolski do walki w wyborach

Będziemy szukać najlepszego kandydata z Małopolski, żeby stanął do walki w wyborach - powiedział Maciej Gdula, poseł Nowej Lewicy, gość Radia Kraków. Przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych podpisali we wtorek pakt senacki, który zobowiązuje opozycję do wystawiania tylko jednego kandydata w każdym z okręgów senackich. Maciej Gdula mówi, że do wyborów do Sejmu opozycja pójdzie w trzech blokach. Poseł podkreślił, że liczba kandydatów powinna odzwierciedlać siłę poparcia dla partii, ale ważniejsze niż walka o samą liczbę kandydatów było to, żeby pakt w ogóle doszedł do skutku. Najważniejsze jego zdaniem jest osiągnięcie porozumienia.

Maciej Gdula: Potrzebujemy pieniędzy na podstawowe rzeczy. Inwestowanie w Igrzyska Europejskie jest wątpliwe

- Jest bardzo dużo niewiadomych, tak dużo, że całe przedsięwzięcie wydaje się wątpliwe - tak o Igrzyskach Europejskich w Krakowie mówił na antenie Radia Kraków poseł Nowej Lewicy, Maciej Gdula. Negocjacje o finansowaniu imprezy wciąż trwają. Rząd zobowiązał się do sfinansowania rozbudowy lub przebudowy infrastruktury sportowej. Miasto domaga się też inwestycji drogowych. Nad specustawą dotyczącą organizacji igrzysk pracowały komisje senackie. Przyjęły dokument bez poprawek, teraz trafi on do Senatu. "Wydaje się, że dla miasta to nie najlepszy interes. To Kraków dodaje prestiżu tym igrzyskom, a nie igrzyska Krakowowi" - mówił poseł Gdula w porannej rozmowie Radia Kraków.

Maciej Gdula: mamy poważne wątpliwości dotyczące ratyfikacji Funduszu Odbudowy

  • date_range 2021-04-13
- Mamy poważne wątpliwości, jeśli chodzi o Fundusz Odbudowy. Chcemy tych pieniędzy, ale chcemy też, by trafiły tam, gdzie są one rzeczywiście potrzebne - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, poseł Nowej Lewicy Maciej Gdula. - Mamy poczucie, że te pieniądze mogą być zmarnowane. Chcemy wiedzieć, co się z nimi stanie, czy nie będą prywatnymi pieniędzmi Prawa i Sprawiedliwości. Chcemy, by przedstawiciele opozycji i samorządu mogli kontrolować ich wydawanie - mówił poseł Gdula w rozmowie z Jackiem Bańką.

Prof. Gdula: Patent na szczepionkę powinien być upubliczniony

  • date_range 2021-02-18
Unia Europejska powinna domagać się realizacji umów na dostawy szczepionek, może też użyć nieformalnych nacisków - tak kłopoty z dostawami szczepionek do krajów wspólnoty komentował na naszej antenie poseł Lewicy profesor Maciej Gdula. Jego zdaniem najlepszym pomysłem byłoby jednak upublicznienie patentu na szczepionkę. Mogłyby wtedy z niego korzystać inne firmy, nie tylko te, które wzięły pieniądze z Unii na badania, a teraz stawiają na to, by zwiększyć swoje zyski - mówił profesor Gdula w porannej rozmowie Radia Kraków. Według polityka - koncerny dbają tylko o swój interes, w tej sytuacji myślenie o przyszłości muszą wziąć na siebie politycy.

Maciej Gdula: Część naszych przeciwników chciałaby krwawych rozliczeń na Lewicy. Oni się zawiodą

  • date_range 2020-07-02
- Wybory już w pierwszej turze przybrały kształt plebiscytu, czy Andrzej Duda powinien pozostać w Pałacu Prezydenckim, czy go opuścić. Stało się to kosztem naszego kandydata. Wiedzieliśmy, że te wybory będą trudne - mówił na antenie Radia Kraków poseł Lewicy Maciej Gdula. W pierwszej turze wyborów kandydat Lewicy Robert Biedroń zajął szóste miejsce - zyskał 2,21% głosów. W drugiej turze głosowania zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. "W takim plebiscycie jest jeszcze miejsce dla trzeciego kandydata, czarnego konia. W tych wyborach był nim Szymon Hołownia. Nie mogę się do niego przekonać, ale rozumiem, że część ludzi go poparła" - mówił Maciej Gdula w porannej rozmowie Radia Kraków. Druga tura wyborów za 10 dni - 12 lipca.

Maciej Gdula: Poprawiła się atmosfera wokół rozmów o wyborach. To dobry znak

  • date_range 2020-05-20
- Mam nadzieję, że Sejm przyjmie przynajmniej niektóre z zaproponowanych przez Senat poprawek do ustawy w sprawie wyborów prezydenckich; jeśli nawet najlepsze poprawki senackie będą hurtem odrzucone, to cała praca pójdzie na marne - podkreślił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. We wtorek w Senacie odbyły się kolejne rozmowy w ramach okrągłego stołu w sprawie wyborów prezydenckich z udziałem m.in. przedstawicieli klubów parlamentarnych oraz marszałka Senatu. "Lewica nie sprzeciwia się propozycji przeprowadzenia wyborów prezydenckich 28 czerwca, ważne też, że atmosfera dyskusji wyraźnie się poprawiła" - mówił w Radiu Kraków gość poranka, poseł Lewicy Maciej Gdula.

Maciej Gdula: To nie jest czas na organizację wyborów, kampanię. Są inne sprawy do załatwienia

  • date_range 2020-04-24
Lewica nie zgadza się na zmianę Konstytucji, która umożliwiłaby zmianę daty wyborów prezydenckich. Tymczasem ostatni pomysł Jarosława Gowina, prezesa Porozumienia, to głosowanie w sierpniu. O pomysłach na wybory prezydenckie rozmawialiśmy z Maciejem Gdulą, posłem Lewicy.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię