Radio Kraków

Wszystkich Świętych 2023

Hołd zmarłym można oddać nie tylko odwiedzając cmentarz

1 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich. Alicja Zioło, przewodniczka i autorka bloga "Chodźże na wycieczkę" zachęca, aby w tym szczególnym czasie zwrócić uwagę również na nietypowe formy upamiętnienia i wybrać się na przykład do Parku Wisławy Szymborskiej przy ulicy Karmelickiej w Krakowie.

Ograniczenia w ruchu aut 1 i 2 listopada pod Tatrami

Uwaga kierowcy - zmiany organizacji w ruchu obowiązujące 1 i 2 listopada pod Tatrami. Podobnie jak w całej Polsce tak i w tej części Małopolski czekają nas czasowe ograniczenia na drogach. Chodzi o bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy będą chcieli na cmentarzach odwiedzić groby swoich bliskich.

Oświęcimianie pamiętają o ofiarach Auschwitz. Znicze zapłonęły m.in. przy Ścianie Straceń

O ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz w dniu Wszystkich Świętych pamiętali mieszkańcy Oświęcimia. Znicze zapłonęły między innymi przy Ścianie Straceń i przed zbiorową mogiłą przy byłym obozie Auschwitz I.

Duży ruch wokół małopolskich cmentarzy

Pełne parkingi, zamknięte ulice i policja, która nadzoruje ruch. Tłumy Polaków jak co roku wybrały się na największe małopolskie cmentarze.

Wspominamy wybitnych ludzi świata sportu

Dziś szczególne święto, wspominamy też tych, którzy zmarli we ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Odeszli m.in. Pele, Bobby Charlton, Just Fontaine, ale też Andrzej Iwan i Igor Sypniewski. Andrzej Pstrokoński i Henryk Szordykowski, Bobby Hull i Jerzy Mruk, Anna Czerwińska i Barbara Ślizowska-Konopka, Grzegorz Skrzecz i Ryszard Niemiec, Kacper Tekieli, Tadeusz Olszański i Aleksander Ronikier.

"Polski Recykling": rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów, które w większości nie są segregowane - ocenia stowarzyszenie "Polski Recykling". Według organizacji po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kg odpadów.

Część nagrobków na cmentarzu w Trzebini za ogrodzeniem, w kościele zamówiona msza

Mieszkańcy, których bliscy pochowani są na zagrożonej zapadliskami części cmentarza parafialnego w Trzebini-Sierszy, planują zostawić znicze przed krzyżem znajdującym się na terenie nekropolii i uczcić pamięć bliskich zapaleniem świec wotywnych w kościele.

1 listopada w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Przypomina ona, że każdy wierny ma powołanie do świętości. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich.

Więcej policyjnych patroli na drogach, ruch jest monitorowany także z powietrza

W całym kraju więcej policyjnych patroli pilnuje porządku na drogach. Główne policyjne działania potrwają do czwartku 2 listopada. Na trasy skierowano patrole oznakowane i nieoznakowane, w tym policjantów z grup SPEED. Ruch jest monitorowany także z powietrza, przy użyciu dronów oraz śmigłowców Bell.

Symboliczny cmentarz w Jackowej Pościeli przypomina o ludziach gór, którzy odeszli

Jackowa Pościel – to wyjątkowe miejsce w Beskidzie Sądeckim poświęcone pamięci o ludziach gór. Symboliczny cmentarz przewodników, wspinaczy, grotołazów i ratowników GOPR jest celem wędrówek turystycznych szczególnie w listopadzie.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię