Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na zakopiańskich cmentarzach kwesta na rzecz ratowania nagrobków

Jak co roku 1 listopada na obu nekropoliach w stolicy Tatr zbierane będą pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków. Głównie chodzi o grobowce na zabytkowym Pęksowym Brzyzku, które w większości wykonane z drewna wymagają systematycznej konserwacji i naprawy.

Fot. Piotr Korczak

Mówi Agata Nowakowska-Wolak

Członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami mają w zwyczaju opiekować się tymi grobami, którymi nie ma się już kto zająć. Agata Nowakowska-Wolak z towarzystwa podkreśla, że chodzi nie tylko o porządkowanie nagrobków, ale i ich konserwację:

Głównie na Pęksowym Brzyzku, gdyż jest tam wiele grobów opuszczonych, niemających żadnych opiekunów prawnych. Szczególnie właśnie tymi grobami się zajmujemy od lat. Dbamy o mogiły często bezimienne, o krzyże drewniane, które trzeba często wymieniać lub przynajmniej naprawiać ich elementy.Kwesta odbędzie się na obu zakopiańskich cmentarzach 1 listopada od 8.00 do 19.00 1 listopada. Pieniądze do puszek będą zbierać jak zwykle przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni, ale i znani Zakopiańczycy - artyści i działacze społeczni.

Co roku dzięki funduszom udaje się odnowić i wyremontować minimum kilka grobów na Pęksowym Brzyzku - wszystko zależy od hojności osób odwiedzających w tym czasie cmentarze.

Tematy:
Autor:
Przemysław Bolechowski

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię