Radio Kraków

Urszula Nowogórska

Urszula Nowogórska o protestach rolników: Musimy szukać porozumienia i rozwiązania problemów

- Chciałam zapytać, dlaczego rolnicy tak głośno nie protestowali przy poprzednich rządach? To nie jest problem, który urodził się w ciągu 63 dni obecnej koalicji - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska posłanka PSL. W Warszawie odbędzie się dziś ogólnokrajowa manifestacja rolników. Producenci żywności przyjadą do stolicy, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki rolnej forsowanej przez Komisję Europejską. - Popieram rolników, bo występują w słusznej sprawie. Musimy szukać porozumienia i rozwiązania problemów - dodała Urszula Nowogórska.

Urszula Nowogórska: Protest rolników to nie jest wyraz sprzeciwu wobec obecnego rządu

- Resort rolnictwa dużo zrobił, szukając kompromisu w Komisji Europejskiej, ale komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski ma inne zdanie w sprawie Zielonego Ładu. Niezadowolenie rolników się spotęgowało, stąd protesty - tak sprawę pikiet i blokad dróg komentowała w Radiu Kraków Urszula Nowogórska, posłanka PSL. "Jakość produktów wjeżdżających do Polski z rynku ukraińskiego jest wątpliwa, Zielony Ład wymaga przenegocjowania" - dodaje Nowogórska i przyznaje, że w tej sprawie widać jedność unijnych rolników.

Urszula Nowogórska: Trzecia Droga na razie nie podjęła decyzji, czy wystawi swojego kandydata na prezydenta Krakowa

Na giełdzie nazwisk jest kilka osób znanych w Krakowie i związanych z miastem: to poseł Rafał Komarewicz, były przewodniczący rady miasta, Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej czy poseł Ireneusz Raś. - W tej chwili trudno określić, który z nich mógłby stanąć do starań o fotel prezydenta Krakowa - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Kraków małopolska posłanka Trzeciej Drogi Urszula Nowogórska. - W polityce i samorządzie może się wydarzyć wiele rzeczy w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy - dodała.

Urszula Nowogórska: Z sygnałów wynika, że prezydent niekoniecznie powierzy misję formowania nowego rządu PiS-owi

Gdy wysłuchuję osób z najbliższego otoczenia prezydenta, odnoszę wrażenie, że decyzji jeszcze nie podjął - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PSL Urszula Nowogórska. We wtorek Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami PiS oraz Koalicji Obywatelskiej, w środę na powyborcze konsultacje zaprosił przedstawicieli Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy i Konfederacji. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica ogłosiły, że chcą tworzyć rząd, a kandydatem na premiera jest Donald Tusk. "Z sygnałów z Kancelarii Prezydenta wynika, że Andrzej Duda niekoniecznie powierzy misję formowania nowego rządu Prawu i Sprawiedliwości" - mówiła posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków.

Urszula Nowogórska: Myślę, że Trzecia Droga będzie trwała

- Myślę, że Trzecia Droga będzie trwała, choć ostateczna decyzja zapadnie w sobotę na radzie naczelnej PSL - mówiła w Radiu Kraków posłanka PSL Koalicji Polskiej, Urszula Nowogórska, odnosząc się do zgrzytów we współpracy Ludowców z Polską 2050. "Porozumienie nie oznacza, że któraś ze stron jest ubezwłasnowolniona" - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska. "Mamy duże krajowe struktury i duże tradycje, nie boimy się sondaży. Nasz wynik jest często niedoszacowany - dodaje Urszula Nowogórska i podsumowuje, że najbardziej prawdopodobne warianty wyborcze to samodzielny start PSL w wyborach lub start z Szymonem Hołownią.

Polityka przed hejnałem

O pieniądzach dla samorządów, pomysłach wyborczych rządu i opozycji i partyjnych roszadach przedwyborczych Sławomir Mokrzycki rozmawiał z Urszulą Nowogórską, Urszulą Rusecką, Małgorzatą Jantos i Łukaszem Kmitą.

Urszula Nowogórska: Może 500+ trzeba dostosować do rynku pracy, żeby była korzyść dla obywateli i dla państwa?

- Warto przemyśleć warunki tego programu, by były z korzyścią dla obywateli i państwa - tak o propozycjach podniesienia wysokości świadczenia 500+ do 800 złotych mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PSL Urszula Nowogórska. Podwyżkę świadczenia zaproponował w weekend prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider PO Donald Tusk zaproponował, by podwyżka obowiązywała nie od przyszłego roku, a od przyszłego miesiąca. Posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków przyznała, że jej ugrupowanie proponuje zmiany w programie. Przyznała jednak, że - choć z ciężkim sercem - głosowałaby za waloryzacją 500 plus i to już od czerwca.

Urszula Nowogórska: Nasi rolnicy mają swoje zboże, ale nie mogą go sprzedać, bo się to zupełnie nie opłaca

- Należy kontrolować wjazd i wyjazd zboża, które przejeżdża przez terytorium Polski. Ważna jest rewizja systemu kaucyjnego. Polskie zboże musi pozostać konkurencyjne - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska, posłanka PSL, Koalicji Polskiej. "Nie możemy dopuścić do tego, by Polacy byli zmęczeni i zniecierpliwieni tym, co się dzieje na Ukrainie" - podkreślała posłanka Nowogórska.

Urszula Nowogórska: W kwestiach KPO wszyscy powinni mówić jednym głosem

- Dajemy rządzącym kredyt zaufania - tak poparcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym tłumaczyła na antenie Radia Kraków posłanka PSL, Urszula Nowogórska. Nowelizację skierowano w środę do dalszych prac przy poparciu większości opozycji. Przeciwko byli posłowie Konfederacji oraz Solidarnej Polski. Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. "To sprzeczne z zapisami konstytucji. Dlatego zgłosiliśmy poprawki. Jeśli przejdą, poprzemy ustawę. Jeśli nie, za tym projektem ręki nie podniesiemy" - mówiła posłanka Nowogórska w porannej rozmowie Radia Kraków.

Urszula Nowogórska: Zagrożenie bezpieczeństwa polityki energetycznej sprawiło, że inaczej zaczęto podchodzić do OZE, biogazowni

- Wielu Polaków stanęło wobec zagrożenia bezpieczeństwa polityki energetycznej, dlatego trochę inaczej podchodzi się do odnawialnych źródeł energii - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska. Posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej oceniła, że tworzy się dobry klimat do odblokowania polityki wiatrowej. PSL zapowiada, że będzie popierać projekt dotyczący alternatywnych źródeł energii.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię