Radio Kraków

Igrzyska Europejskie 2023

Witold Kozłowski: W obecnej sytuacji nie ma szans, żeby zrealizować uchwałę antysmogową do końca roku

- Rekomendacja zarządu województwa w sprawie uchwały antysmogowej będzie taka, jak wynika z konsultacji społecznych - zapowiedział na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski, Witold Kozłowski. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że w konsultacjach społecznych mieszkańcy i samorządy opowiedzieli się za zmianą terminu zapisanego w uchwale antysmogowej. Chodzi o likwidację pozaklasowych kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z uchwałą antysmogową mają zostać zlikwidowane do końca roku. Zarząd województwa zaproponował przedłużenie tego terminu o rok. Sprzeciwiają się temu organizacje ekologiczne, aktywiści antysmogowi i samorządy największych miast. "Nasze stanowisko jest takie, że w ostatnim czasie zaszło bardzo dużo zmian i w związku z tym zaproponowaliśmy przedłużenie tego okresu. Tym bardziej że i tak nie ma szans, by uchwała została zrealizowana do 31 grudnia. Ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik województwa" - mówił marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Tarnów podpisał umowę na wykonanie inwestycji drogowych na przyszłoroczne Igrzyska Europejskie

Tarnów podpisał umowę na wykonanie inwestycji drogowych na przyszłoroczne Igrzyska Europejskie za ponad 31 milionów złotych. W ramach dofinansowanego przez rząd dużego przetargu miasto chce wykonać w sumie 13 zadań, przede wszystkim w Mościcach, gdzie mają być głównie rozgrywane dyscypliny w ramach Igrzysk Europejskich.

Krynica wciąż nie ogłosiła przetargów związanych z Igrzyskami

Igrzyska Europejskie coraz bliżej, a Krynica wciąż nie ogłosiła przetargów, czy to na remont dachu krynickiej hali lodowej, czy budowę tras MTB. Uzdrowisko na przygotowanie bazy sportowej oraz remonty parkingów i sieci wodociągowej, otrzymało ponad 50 milionów złotych dotacji. Żadne prace jednak jeszcze nie ruszyły.

Maskotkę Igrzysk Europejskich 2023 stworzą najmłodsi

Zwierzę? Postać? Stwór? Przedmiot? Roślina? - kto lub co zostanie "twarzą" Igrzysk Europejskich zdecyduje dziecięca wyobraźnia. Dzieci już od dziś mogą włączyć się w organizację Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie - przekonują organizatorzy konkursu artystycznego na projekt maskotki, która będzie motywem gadżetów i materiałów promocyjnych imprezy. Prace w dowolnej technice należy przesłać do siedziby spółki organizującej imprezę do 30 września.

Prof. Jerzy Lis: AGH wynajmie spółce Igrzyska Europejskie akademiki na zasadach komercyjnych

- Akademia Górniczo-Hutnicza wynajmie spółce Igrzyska Europejskie akademiki, które staną się wioską zawodniczą na zasadach komercyjnych - tłumaczy prof. Jerzy Lis, rektor AGH. Miasteczko studenckie uczelni obejmuje ok. 7 tys. miejsc, z czego 4 tys. zostanie oddana uczestnikom igrzysk. Z prof. Jerzym Lisem rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Remont stadionu Wisły Kraków będzie mocno ograniczony

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zrezygnował z niektórych prac, które miały zostać wykonane w ramach przebudowy obiektu na Igrzyska Europejskie. W tym tygodniu ZIS ogłosi drugą turę przetargów na modernizację stadionu. Pierwsza zakończyła się fiaskiem. Remontu fasady budynku, jak również przebudowy trybun, nie chciała się podjąć żadna firma. Na montaż energooszczędnych instalacji zgłosiła się jedna firma, ale jej oferta była pięć razy wyższa niż przyjęty budżet.

Wysokie ceny pokrzyżowały plany na Igrzyska Europejskie w Krakowie. Zakres inwestycji sportowych najprawdopodobniej zostanie ograniczony

Komplikuje się przebudowa obiektów sportowych na Igrzyska Europejskie w Krakowie. Problemy pojawiają się już przy przetargach. Ceny wzrosły, a budżet jest ograniczony, dlatego niewykluczone, że zakres inwestycji sportowych zostanie ograniczony. Wykonana może zostać tylko część prac. Chodzi o rozbudowę stadionu Wisły Kraków, przebudowę toru do kajakarstwa górskiego na Kolnej i budowę boisk do koszykówki 3X3 przy Hali 100-lecia Cracovii.

O inwestycjach sportowych z Marcinem Nowakiem, prezesem spółki Igrzyska Europejskie

Do końca maja przyszłego roku ma być gotowa do użytku wyremontowana sala gier AWF, która będzie wykorzystywana podczas odbywających się w Małopolsce Igrzysk Europejskich. Wcześniej, bo już przed końcem roku 2022 może być już gotowy przebudowany stadion tej uczelni. Tymczasem w tym tygodniu prawdopodobnie poznamy oferty wykonawców związane z przebudową stadionu im. Reymana. O inwestycjach sportowych z Marcinem Nowakiem, prezesem spółki Igrzyska Europejskie rozmawiał Jacek Bańka

Andrzej Gut Mostowy: nawet jeśli trzeba będzie teraz dopłacić, to inwestycje na Igrzyska Europejskie będą służyć przez lata

Są pierwsze problemy z wyłonieniem firm, które miałyby przygotować obiekty sportowe do Igrzysk Europejskich, które mają się odbyć za niecały rok. Dotyczą między innymi toru do kajakarstwa górskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna w Krakowie. Albo nie ma chętnych, albo składane oferty sporo przekraczają zaplanowany budżet. Tego typu problemy dotyczą w tej chwili wszystkich przetargów organizowanych przez samorządy i instytucje publiczne - przyznaje gość porannej rozmowy Radia Kraków, wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Andrzej Gut Mostowy zwracał uwagę, że nawet jeśli trzeba będzie teraz dopłacić, to są to inwestycje, które będą służyć przez lata.

W tarnowskich Mościcach szykuje się prawdziwa rewolucja komunikacyjna

Właśnie w Mościcach zlokalizowane są główne inwestycje związane z przygotowaniem miasta do przeprowadzenia rozgrywek kilku dyscyplin sportowych w ramach Igrzysk Europejskich. By zapewnić właściwą obsługę sportowców i widzów, zaplanowano sporo zmian w zakresie komunikacji.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię