Radio Kraków

Czyste powietrze dla Krakowa

W gminach wokół Krakowa wciąż wolno idzie wymiana pieców

  • date_range 2017-12-22
O ile Kraków podjął konkretne kroki w walce ze smogiem, to gminy ościenne wciąż zmagają się między innymi ze słabo postępującą wymianą pieców węglowych. Do tej pory spośród czterdziestu tysięcy kotłów węglowych w czternastu gminach zlikwidowano zaledwie kilkaset. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska, które zrzesza gminy ościenne, stara się pomagać im w skutecznej walce o lepszą jakość powietrza.

Rano czy wieczorem - kiedy smog w Krakowie jest najgorszy?

  • date_range 2017-12-15
Najgorzej jest wieczorem, przede wszystkim z powodu tzw. inwersji, która zatrzymuje zanieczyszczenia w najniższych warstwach atmosfery – tłumaczy dr Jakub Bartyzel z Akademii Górniczo-Hutniczej, z którym rozmawiał Tomasz Bździkot w ramach akcji "Czyste Powietrze dla Krakowa".

Dlaczego palenie śmieci jest szkodliwe – wyjaśnia alergolog

  • date_range 2017-12-13
Sezon grzewczy w pełni i nad niektórymi budynkami w Krakowie i Małopolsce zaczął unosić się gęsty dym. Niestety część mieszkańców pali nie tylko węglem, ale nawet śmieciami. O szkodliwości tego procederu opowiada dr Marcel Mazur, alergolog.

Jakie zalety ma błękitny węgiel?

  • date_range 2017-12-11
Dużo mniejsze zanieczyszczenie środowiska, możliwość stosowania we wszystkich rodzajach pieców i co najważniejsze bardzo mały wpływ na powstawanie smogu - to tylko część zalet wymienianych przez twórców "błękitnego węgla". Przypomnijmy, że paliwo dzięki wcześniejszej obróbce w kontrolowanych warunkach; w codziennym zastosowaniu nie wytwarza dymu. Co ciekawe, pomysł ma już kilka lat, mógłby być idealnym rozwiązaniem do stosowania w Małopolsce, ale cały czas odbywają się tylko testy. W cyklu "Czyste powietrze dla Krakowa" o tym dlaczego tak trudno wprowadzić go na rynek, Dominika Baraniec porozmawiała z Markiem Ściążko, naukowcem z AGH.

Dopłaty do rachunków dla krakowian, którzy wymienili piece na ekologiczne

  • date_range 2017-11-29
Krakowianie, którzy wymienili piece węglowe na proekologiczne ogrzewanie mogą ubiegać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie w ramach tak zwanego "Lokalnego Programu Osłonowego".

Marek Anioł: "W październiku strażnicy przeprowadzili 2500 kontroli pieców. Nałożyli 29 mandatów"

  • date_range 2017-11-23
Trwa sezon grzewczy, mamy pierwsze przekroczenia norm jakości powietrza w Krakowie, dlatego też strażnicy miejscy po raz kolejny kontrolują piece węglowe w domach i mieszkaniach. Audyty mają wykazać, czy mieszkańcy używają odpowiedniego paliwa do ogrzewania mieszkań i czy nie palą śmieci. O tym, jak wyglądają takie kontrole i ile domów do tej pory sprawdzono, z Markiem Aniołem z krakowskiej straży miejskiej rozmawiała Joanna Orszulak.

Czyste powietrze dla Krakowa : maseczki antysmogowe

  • date_range 2017-11-17
Sezon na maseczki antysmogowe można oficjalnie uznać za otwarty! W Krakowie pierwsze przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza już zanotowaliśmy i niestety nie będzie lepiej. Dlatego mieszkańcy chronią się sami. Jak twierdzi Ewa Lutomska z krakowskiego alarmu smogowego - ta świadomość społeczna jest coraz większa.

Czyste powietrze dla Krakowa - podkrakowskie gminy włączyły się w walkę ze smogiem

  • date_range 2017-11-13
Trzy podkrakowskie gminy zrzeszone w tak zwanej Metropolii Krakowskiej przedstawiły dziś działania jakie podjęły do tej pory w walce ze smogiem. Przedstawiciele władz z Niepołomic, Zabierzowa i Skawiny zgodnie przyznają, że głównym problemem w sprawnej walce ze smogiem jest brak pieniędzy na dofinansowanie wymiany kotłów.

Czyste powietrze dla Krakowa: MPEC rozbudowuje sieć ciepłowniczą

  • date_range 2017-11-06
To będzie największa inwestycja w Polsce. Krakowski MPEC otrzymał ponad 150 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na wykonanie trzech projektów związanych z rozwojem sieci ciepłowniczej.

Czyste powietrze: smog w Krakowie to również wina gmin ościennych

  • date_range 2017-10-30
Ponad piętnaście procent szkodliwych pyłów, które unoszą się w powietrzu i tworzą smog w Krakowie, to wina gmin sąsiednich. Tak wynika z badań przeprowadzanych przez Krakowski Alarm Smogowy.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię