Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czyste powietrze dla Krakowa - Radio Kraków rusza z kolejną akcją antysmogową

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2017.10.23 12:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:01 )
Tym razem skupimy się na Krakowie, gdzie od września 2019 roku będzie zakaz palenia węglem. Już teraz w mieście nie można palić niskiej jakości paliwem.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj rozmowy Dominiki Baraniec z Witoldem Śmiałkiem, doradcą prezydenta do spraw jakości powietrza
Po raz kolejny smog opanował Kraków. Widok z Kopca Kraka

Przypomnijmy - nowa uchwała wprowadza minimalne standardy jakości dla paliw stałych, głównie węgla i drewna. W przypadku zakupu węgla należy zwracać uwagę na uziarnienie, na wartość opałową, zawartość popiołu oraz siarki. W przypadku drewna zawartość wilgoci w biomasie nie może przekraczać dwudziestu procent.

1 października rozpoczęły się kontrole straży miejskiej. Strażnicy mają prawo pobrać próbkę z paleniska. Następnie zostanie ona przebadana w laboratorium. W zależności od wyników może być nałożona kara lub skierowana sprawa do sądu. Kara może wynieść nawet 5000 złotych. Straż miejska chce dotrzeć do wszystkich domów, w których funkcjonują piece węglowe. Jest ich w Krakowie około 8-9 tysięcy.

Właściciele pieców powinni okazać zaświadczenie wydane przez sprzedającego poświadczające spełnienie przez węgiel odpowiedniej normy. Straż miejska jeszcze w czasie wakacji odwiedziła wszystkie składy sprzedające węgiel w Krakowie i jego bezpośrednim sąsiedztwie. Tylko jeden skład oświadczył, że nie będzie wystawiał takich zaświadczeń.

Gdy właściwe ministerstwo wyda już odpowiednie rozporządzenie dotyczące jakości paliw stałych, będzie można kontrolować składy opału na poziomie hurtowym. Zajmie się tym już Wojewódzka Inspekcja Handlowa, która będzie miała prawo wejść na skład i sprawdzić jakość paliwa. Wtedy będą działały dwa niezależne systemy kontroli – kontrola składów oraz użytkowników.

Nowoczesny kocioł na paliwo stałe powoduje, że emisja zanieczyszczeń do atmosfery jest znacząco mniejsza. Te kotły można nazwać „małymi komputerami”, ponieważ one współpracują z użytkownikiem. Potrafią same dozować odpowiednią ilość paliwa, utrzymywać temperaturę na zadanym poziomie. W przypadku „kopciuchów” można palić, co się chce.

Sklepy mają okres przejściowy na dostosowanie się do zmian, dlatego obecnie kupując piec trzeba jeszcze dokładnie sprawdzić jego parametry. Zdarzyły się sytuacje, że markety ogłaszały promocje na piece niespełniające żadnych norm.

 

Czytaj też: Czyste powietrze dla Krakowa

 

Dominika Baraniec/wm

 

 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię