|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czyste powietrze dla Krakowa

Trwa walka z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie. Nowe, obowiązujące od 1 lipca 2017 r. przepisy uchwał antysmogowych, w perspektywie całkowity zakaz palenia węglem w Krakowie od 1 września 2019 r., wymiana pieców na ekologiczne źródła ciepła, dopłaty do kosztów ogrzewania dla najuboższych krakowian, zakup ekologicznych autobusów i nowoczesnych tramwajów, akcje edukacyjne i coraz większa świadomość mieszkańców – czy to wystarczy, abyśmy nie musieli się obawiać się nadchodzącego sezonu zimowego i smogu?

fot: Marek Lasyk

Słuchaj audycji w Radiu Kraków i bądź na bieżąco! Co już udało się zrobić w Krakowie, a co jeszcze przed nami? Jak sami możemy wspierać walkę ze smogiem, chronić siebie i swoje rodziny przed jego szkodliwym wpływem? O tym będziemy rozmawiać z ekspertami. W audycjach znajdzie się również wiele przydatnych informacji i ciekawostek. Czyste powietrze w Krakowie to nasza wspólna sprawa!
 


Słuchaj w poniedziałki, środy i piątki w programie "Co niesie dzień" o 17.20.

Czyste powietrze: Smog w Krakowie to również wina gmin ościennych

Czyste powietrze dla Krakowa: czy kominek może być ekologiczny?

Czyste powietrze dla Krakowa: MPEC rozbudowuje sieć ciepłowniczą

Czyste powietrze dla Krakowa - podkrakowskie gminy włączyły się w walkę ze smogiem

Czyste powietrze dla Krakowa : maseczki antysmogowe

Nowy doradca prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza i nowe pomysły na walkę ze smogiem

Jakie zalety ma błękitny węgiel?


Partnerem programu jest Urząd Miasta Krakowa

81%
19%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 39

czytelnik

Piątek, 29 grudnia 2017, 08:41

Wczoraj th 28.12 znowu cos poszlo noe tak w kombinacie tym razem za dnia podaje mmkrakow . Czytelnik zwrocil uwage na kleby siarki . Rzecznik kombinatu potwierdzila .

Odpowiedz

jakub

Sobota, 23 grudnia 2017, 18:12

Dyskusja przypomina dywagacje zjeść ciasto i mieć ciastko. Jeśli chcemy mieć czyste powietrze to należ obniżyć cenę gazu i prądu. Od razu padnie pytanie kto za to zapłaci. Należy zabrać kasę z tematów ,które są mniej ważne niż czyste powietrze. Jeśli nie ma takich tematów mniej ważnych to po co ta dyskusja. Państwo i samorządy finansują tyle absurdalnych instytucji i firm ,że by się znalazło.

Odpowiedz

ms

Sobota, 23 grudnia 2017, 17:59

Mam wrażenie ,że temat smogu jest wspaniałą trampolina dla obecnych i przyszłych samorządowców. Generalnie chodzi im głownie aby gonić króliczka a nie go złapać. Jeśli chcemy mieć czyste powietrze musi by atrakcyjna cena gazu. (obniżyć podatki, akcyzę itp.). Zlikwidować monopol sieci PGNIG i ich absurdalnych kosztów przyłączy. ( to jest kawałek rurki pcv 0,5 m pod ziemia a cena jakby ze złota. Reszta to bicie medialnej piany.

Odpowiedz

nowoh

Wtorek, 19 grudnia 2017, 08:37

Szanowne Radio Kraków. Pomyślcie o smogu kiedy będziecie robić następny subiektywny test "kto szybciej dojedzie" a tym samym promować komunikacje indywidualną i "busową"

Odpowiedz

Zdzisław Malina.

Poniedziałek, 18 grudnia 2017, 11:45

@Obserwator

Ehm.... troszkę nie co innego miałem na myśli....

Odpowiedz

Zdzisław Malina.

Poniedziałek, 18 grudnia 2017, 11:40

@lewak

Owszem, gęsta zabudowa bezpośrednio nie generuje smrodu, ale - przepraszam za porównanie: chyba jest różnica dla otoczenia, gdy puścisz bąka na wolnym powietrzu, w mieszkaniu czy samochodzie. A tzw. wolnego powietrza (czyli kanałów przewietrzania/otwartych przestrzeni/terenów niezabudowanych - jak zwał tak zwał) jest już w Krakowie bardzo mało. Pozdrowienia!

Odpowiedz

Obserwator

Poniedziałek, 18 grudnia 2017, 00:10

To prawda, że żywność jest zatruta. Bo jak powietrze jest zatrute to jedzenie nasiąka tą trucizną, ale o tym się nie mówi, a ludzie na nic nie zwracają uwagi. Zupełna ignorancja. Zgroza.

Odpowiedz

lewak

Piątek, 15 grudnia 2017, 22:41

@Zdzisław Malina.

W sezonie grzewczym ja czuję smród z kominów i smród z rur wydechowych. Smrodu nie generuje ani gęsta zabudowa ani to, że tereny zielone znikają. Smród wytwarzają mieszkańcy tego miasta i kopciuchy drogowe. Faktem jest, że władze tego miasta ulegają mocy deweloperów i zgadzają się na zabudowę każdego kawałka wolnego placu.

Odpowiedz

oszołom

Piątek, 15 grudnia 2017, 21:56

@jędrek

Tu jest Polska. Wszyscy wszystkich rżną w balona. Nikt tego kraju nie lubi. Obywatele tego kraju nie znoszą się nawzajem.

Odpowiedz

piecowy

Piątek, 15 grudnia 2017, 21:51

@m

Przejedź się przez miejscowość Zabierzów a poczujesz czym tam palą. I mają w nosie to, Możesz im nawrzeszczeć, że ktoś z tego powodu choruje lub nawet umiera. I tyle. Tu jest Polska panie "m".

Odpowiedz

gazik

Piątek, 15 grudnia 2017, 14:08

Panie marszalku . Help 2 lata czeka sie na przylacz gazu w Wieliczce .Zrob Pan cos oprocz nagrania spotu o zdrowym powietrzu i dbaniu o przedszkola

Odpowiedz

Zdzisław Malina.

Środa, 13 grudnia 2017, 23:30

@oszołom

Pisałeś, że zabudowa miasta ma mały wpływ na smog i tutaj zupełnie się nie zgodzę. Intensywna, pośpieszna, niekontrolowana i niekoordynowana zabudowa miasta połączona z likwidacją terenów zielonych ma znaczny wpływ na jakość powietrza, a może nawet kluczowy! Któż to wie, przecież wyniki badań dot. źródeł smogu nie są powszechnie dostępne (dlaczego??), a robiła takowe AGH. Fakt jest faktem, że władze miasta sprzyjają w/w zabudowie przez co udowadniają, że poprawa jakości powietrza nie ma dla nich aż takiego znaczenia. Więc co ma znaczenie ? (pytanie retoryczne). Ja skolei z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, ze piece przydomowe nie są głównym źródłem zanieczyszczeń w Krakowie. Zgłębiłem ten temat - proszę poczytać moje wpisy na faceboku i na republice. Temat zanieczyszczonego powietrza w Krakowie traktowany jest bardzo jedno-płaszczyznowo. W kwestii innej niż piece domowe nic się nie robi! A już na marginesie dodam - skoro tak dbamy o swoje zdrowie, to dlaczego nikt się nie zainteresuje tym co zjadamy? Dlaczego nie ma zakrojonej na szeroką skalę kampanii dot. szkodliwości żywności. Ten temat znam bardzo dokładnie i gwarantuję Ci, że wielokrotnie więcej osób umiera bezpośrednio z powodu toksyn w produktach spożywczych niż z powodu smogu. Pozdrawiam, Zdzisław Malina. Też oszołom :)

Odpowiedz

m

Wtorek, 12 grudnia 2017, 13:26

@piecowy

Ciekawe, czy miałbyś tyle buty, by te same słowa skierować do ludzi umierających z powodu chorób wywołanych smogiem i do ich rodzin....Naprawdę, nie każdy idiota musi obwieszczać światu, jakim jest głupcem....

Odpowiedz

piecowy

Poniedziałek, 11 grudnia 2017, 21:49

Dajcie już spokój z tym brudnym powietrzem. Eko terroryści, poluzujcie. Przecież ci co palą odpadami w piecach to palić będą nimi nadal. W nosie mają wasze wrzaski, że to niby szkodzi zdrowiu. Możecie im co najwyżej nawrzeszczeć. I tyle co możecie.

Odpowiedz

oszołom

Środa, 6 grudnia 2017, 20:33

@Zdzisław.

Co w tym z oszołomstwa? Czy to że wychodzący dym z kominów przydomowych palenisk a także smród z rur wydechowych zaniedbanych samochodów są przyczynami trującego powietrza?

Odpowiedz

jędrek

Poniedziałek, 4 grudnia 2017, 12:37

Do gazu miejskiego szkoda się przyłączać, bo jakość jego jest opłakana przez wiele godzin w ciągu doby. W zależności od godziny pali się cały na pomarańczowo - wtedy praktycznie mało co grzeje (skoro słabo grzejesz podkręcasz przepływ żeby znów mieć taką samą ciepłą wodę (na dopływie zimna woda w czasie porównywania dobowego, cały czas ma podobną temperaturę - czyli "zimową" (do wyczucia łapiąc rurę z zimą wodą ręką) więc wykluczamy w rozważaniu, że 5h temu na dopływie wody miejskiej miała ona temperaturę np. +15stopni a dziś tylko np. +5st, bo oczywiste, że wtedy więcej gazu trzeba zużyć by podgrzać zimniejszą wodę i porównanie psu na budę) licznik kręci się szybciej i kasa leci dla molocha PGNIG za dymanie i próbę spalania z mniejszym lub większym skutkiem termicznym bliżej nieokreślonej mieszanki gazowej), bo niska kaloryczność - licznik się musi kręcić szybciej, ciepła tyle co kot napłakał, 5h później jest w miarę dobrze i większość płomienia na niebiesko (grzeje wtedy znacznie wydajniej taki niebieski płomień, bo ma wyższą temperaturę niż pomarańczowy), sporadycznie pomarańczowo-czerwone przebłyski (czyli do ideału jeszcze troszkę brakuje). I nic im nie zrobisz jako zwykły szary Kowalski (jak nie masz w rodzinie wybitnego prawnika, który im zrobi koło d... a sprawa w sądzie jako zwykłego Kowalskiego nie pogrąży finansowo), bo po reklamacji stwierdzają, że średnia dobowa trzyma normę (przeciętny Polak wg średniej krajowej też całkiem dobrze zarabia...). W najlepszym przypadku możesz się od nich odłączyć... tylko co dalej? Czyli najlepszy gaz w godzinach poza szczytem zużycia, a jak idziesz się kąpać o godz 22 to spalanie na pomarańczowo - czyli jakieś g... napchane do rur i płacisz za jakiś syf, który kręci licznikiem, a nie pełnowartościowy gaz, napchany pewnie azot - przydałby się jakiś chemik, który by to przebadał skład chemiczny tego czegoś co w rurach gazowych lata, a moloch ci nie założy darmowego monitoringu jakości gazu w twoim punkcie, bo będziesz za to bulił jak za woły, że pan raczył łaskawie sprawdzić jakość na przestrzeni całego tygodnia, całodobowo, tu by musiał być jakiś niezależny od molocha pomiarowy (certyfikowane laboratorium, aby PGNiG się nie wykpił), bo moloch sam sobie nie da krzywdy zrobić i jego pomiary wykażą, że Kowalski się myli i nie ma racji . W tym samym czasie gdy miejski gaz syfiastej jakości (bez względu na stan przewietrzenia pomieszczenia), to z niezależnego źródła napędzanego propanem butanem piękny, czysty, jednolity niebieski płomień - bez jakichkolwiek nawet mikro przebłysków pomarańczowych, w tym samym pomieszczeniu - co wyklucza, że w domu jakieś syfy w powietrzu latają (np. rozpylony w powietrzu proszek do prania, czy inna chemia zaburzająca niebieski płomień) i stąd ewentualne pomarańczowe przebłyski. Czyli wtedy gdy najwięcej potrzebujesz gazu jest on tragicznej jakości w rurach i płacisz za nic, płacisz więcej bo więcej zużywasz tego czegoś by osiągnąć taki sam efekt jak w godzinach doby, kiedy to coś w rurach jest bardziej przyzwoitej jakości - czyli dymamy przeciętnych ludzi... Może łaskawie radio się zainteresuje jakością gazu w sieci, bo zwykły szary mieszkaniec może sobie co najwyższej popsioczyć, że go robi moloch w wała, ale molochowi się nie podskoczy...bo moloch ma zawsze rację, a zwykły Kowalski wysuwa jak zwykle bezpodstawne oskarżenia.

Odpowiedz

Zdzisław.

Niedziela, 3 grudnia 2017, 13:19

Hipokryzja i kasa. Pomijanie ważnych źródeł zanieczyszczeń, a mówienie zaś głównie o piecach. Tak wygląda walka ze smogiem w Krakowie. Właśnie władze chcą zlikwidować kolejny teren zielony w mieście (park w Podgórzu - zagospodarowany przez mieszkańców). I co jest ważniejsze dla władz ? Powietrze czy kasa? Już dawno pisałem jak to wygląda, proszę poczytać - pisałem m.in. na fejsbuku.

Odpowiedz

gazik

Sobota, 2 grudnia 2017, 20:35

Co trzeba zrobić , kogo znać , czy może sam Kozak ktoremu zdrowie Malopolan tak pieknie lezy na sercu w spotach radiowych,pomoże by nie czekać 2 lata na przyłącz gazuw Wieliczce /// ??

Odpowiedz

mms

Sobota, 2 grudnia 2017, 15:00

Bardzo podoba mi się reklama w waszym radiu gdzie jeden pan za nasze pieniądze reklamuje się mówiąc ,że wprowadzi o oczyszczacze powietrza w przedszkolach. Myślę ,że powinien też zakupić od wojska maski pgaz ( koniecznie z tymi rurami) i sprezentować je naszym milusińskim. To taki mój pomysł na poziomie tego pana. Tak wygląda walka samorządu o poprawę powietrza.

Odpowiedz

Zdzisław.

Sobota, 2 grudnia 2017, 14:20

@ekooszołom

Ekooszołomie, zupełnie nie masz racji. Faktycznie jesteś chyba jesteś oszołomiony ...bez obrazy :)

Odpowiedz