- Zasady pozyskania dotacji nie zmieniły się, tłumaczy Ewa Olszowską Dej z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa - Jedynie w zeszłym roku dotacja wynosiła do stu procent wartości przeprowadzonych prac, a w tym już tylko osiemdziesiąt procent. Natomiast sposób wyliczenia i kwalifikacja do konkretnych zadań pozostały takie same.

Żeby złożyć wniosek, należy \wypełnić formularz do pobrania we wszystkich punktach obsługi mieszkańców lub ze strony internetowej UMK. Tam są podstawowe informacje odnośnie adresu inwestycji, ile palenisk zostanie zlikwidowane, jaki typ ogrzewania zostanie zainstalowany, jakiej mocy itp. W wypełnianiu wniosku pomogą ekodoradcy i pracownicy wydziału kształtowania środowiska, a niezależnie urzędnicy pomogą uzupełnić braki.

Do wniosku należy dołączyć rachunki i faktury za wykonane prace oraz protokół odbioru prac, bo urząd musi mieć gwarancję, że praca została wykonana poprawnie pod względem technicznym. Zadania są kontrolowane przez urzędników i dotacja jest wypłacana.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa udział procentowy maleje, dlatego w przyszłym roku dotacja wyniesie sześćdziesiąt procent, a za dwa lata czterdzieści procent. Dlatego warto wniosek złożyć jeszcze w tym roku. Nie warto więc czekać na ostatnią chwilę.

Wszyscy mieszkańcy bez względu na wysokość przychodów będą traktowania jednakowo. Ale jeśli ktoś ma problem z wyłożeniem gotówki na wymianę ogrzewania, można skorzystać z bezgotówkowego sposobu rozliczania. Firma realizująca zadanie może złożyć wniosek i rozliczyć się z urzędem w imieniu mieszkańca i pokryć inwestycję ze swoich środków. Jednak pozostałą kwotę trzeba zapłacić ze środków własnych.

 

Czytaj też: Czyste powietrze dla Krakowa

 

Joanna Orszulak/wm