|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W czasie smogu lepiej zostać w domu, ale powietrze wewnątrz też nie jest idealne

W czasie smogu powietrze w domach jest lepsze..... ale i tak kiepskie. Mimo wszystko, wyniki badań przeprowadzonych wspólnie przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Krakowski Alarm Smogowy potwierdzają - w czasie dużych zanieczyszczeń powietrza lepiej zostać w domu.

Posłuchaj rozmowy Dominiki Baraniec ze specjalistami

Fot. Pixabay

Średnio powietrze wewnątrz domu jest o około 50 procent lepsze niż na zewnątrz. Dane do badań zebrano w jedenastu lokalizacjach w Krakowie i okolicznych miejscowościach.

"Chodziło przede wszystkim o to, żeby zbadać wpływ stężeń pyłów zawieszonych, które mamy na zewnątrz pomieszczeń różnych lokali - budynków jednorodzinnych, mieszkań - na to, jaką jakość powietrza będziemy mieć wewnątrz i czym będziemy oddychać na przykład w nocy. Dwa identyczne urządzenia, pyłomierze optyczne, zostały ustawione jeden wewnątrz pomieszczenia, a drugi na zewnątrz - na przykład na balkonie" - tłumaczy Jakub Bartyzel z Akademii Górniczo Hutniczej.

Jedną z lokalizacji, w których badano jakość powietrza była ul. Felicjanek w Krakowie. Tam czujniki ustawiono wewnątrz lokalu biurowego oraz na przynależącym do niego balkonie. W czasie trwania całego pomiaru stężenia wewnątrz były średnio niższe o 47% niż na zewnątrz. Co z jednej strony oznacza, że było lepiej. Ale z drugiej i to, że kiedy stężenia na zewnątrz przekraczają normy ogłaszania polskiego alarmu smogowego, to wewnątrz, gdzie staramy się schronić, wciąż jest bardzo źle. Przykładowo, we Francji przy takich stężeniach zaczęto by zamykać szkoły.

"Mniejsze stężenie pyłów w domach nie oznacza, że jesteśmy w pełni bezpieczni. Pozostanie w domu nie redukuje problemu do zera, to nam troszeczkę zmniejsza nasze narażenie na wysokie stężenia pyłów. Jeżeli na zewnątrz mamy 200 mikrogramów, to wewnątrz mamy 100” - mówi Anna Dworakowska z Alarmu Smogowego. 

Jak mówi Jakub Bartyzel, w budynkach w Krakowie jest lepiej niż w domach w okolicznych miejscowościach. U rekordzistów powietrze w mieszkaniach i domach było tylko o dwadzieścia procent lepsze niż na zewnątrz. Wyjątkiem są też budynki, gdzie korzysta się z kominków - w nich stężenia zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń bywają wyższe niż na otwartej przestrzeni.

"Jeżeli są takie porządne badania przez porządną instytucję naukową i znających się na rzeczy ludzi przeprowadzone, to one usuwają całą wątpliwość która się zawsze pojawia, że ktoś sobie to wymyślił, jacyś szalenie ekolodzy sobie wymyślili. AGH to nie są szaleni ekolodzy, to są ludzie którzy snają się na rzeczy" - mówi Tomasz Borejza ze SmogLab

Działacze ponowili apel do ministerstwa środowiska o zrównanie norm do pozostałych krajów europejskich. Poziom alarmowy dla pyłu PM10 w Polsce jest dwukrotnie wyższy niż na Słowacji, trzykrotnie niż na Węgrzech, a czterokrotnie wyższy niż w Czechach.

(Dominika Baraniec/jp)

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

kpt

Środa, 22 listopada 2017, 00:36

@Robert

Weź się ogarnij człowieku. Reżim czy ty w ogóle wiesz o czym mówisz ? Widać nie żyjesz na tym świecie zbyt długo bo gdyby tak było to byś takich słów nie używał.

Odpowiedz

Mieszczka Krakowska

Wtorek, 21 listopada 2017, 21:10

Na ile wierzyć urządzeniom pomiarowym, to... tylko teoretycznie lepsze... Bo wychodzi, że mamy gorsze powietrze w mieszkaniu. W przeciętnym pokoju o powierzchni ~15m^2 przy zwykłej wentylacji (nowe okna) całe powietrze wymienia się w ciągu jednej godziny. Niestety, w mieszkaniu pył miesza się z kurzem, brak jest też ruchu powietrza. Trudniej pozbyć się zanieczyszczonego powietrza z mieszkania, nie da się go tak dobrze wywietrzyć jak parku czy ulicy :) Stężenia pyłów na zewnątrz szybciej się zmieniają. Nawet w dni, kiedy media trąbią, że smog grasuje w mieście, z pewnością warto wyjść na mały spacer do parku/lasu (nie na balkon), niż dusić się w mieszkaniu, myśląc, że tam mamy lepiej. Badania są w porządku, ale wnioski z nich już nie do końca...

Odpowiedz

Olga

Wtorek, 21 listopada 2017, 18:20

O dzięki władze Krakowa za ostrzeżenie. Od razu mi lepiej

Odpowiedz

Aru

Wtorek, 21 listopada 2017, 17:43

@moni22

Święte słowa!! Zamiast coś robić to będą ostrzegać. Genialne!

Odpowiedz

szczepaneqq

Wtorek, 21 listopada 2017, 17:28

NIE dla ekipy Majchrowskiego

Odpowiedz

moni22

Wtorek, 21 listopada 2017, 16:32

w czasie smogu warto utwierdzić się w decyzji o odwołaniu majchrowskiego

Odpowiedz

Robert

Wtorek, 21 listopada 2017, 16:00

We Francji przy tym stężeniu zamykano by szkoły a nas reżim woli rozprawy z opozycją i wycinki drzew zamiast naprawdę pomóc ludziom

Odpowiedz