Udało się nam uzyskac 152 miliony dofinansowania do naszych projektów, których łączna kwota to aż 365 milionów - mówi Renata Krężel - rzeczniczka prasowa MPEC-u - za te pieniądze będą realizowane trzy duże projekty. Pierwszy to rozbudowa sieci ciepłowniczej, przyłączy i węzłów cieplnych w ścisłym centrum Krakowa, na Kazimierzu i w rejonie Górki Narodowej. To umożliwi przyłączenie budynków i domów jednorodzinnych ogrzewanych jeszcze węglem. W ten sposób zlikwidujemy niską emisję i ograniczymy w skali roku 59 ton pyłów PM 10 i PM 2,5.

Drugi projekt to likwidacja tzw. grupowych węzłów cieplnych, które uniemożliwiają doprowadzenie do budynków wielorodzinnych ciepłej wody w kranach, tej która może być produkowana centralnie, Chodzi o to żeby każdy budynek był wyposażony w węzeł dwufunkcyjny pozwalający na to, żeby ciepła woda krążyła w kaloryferach i pojawiła się w każdym kranie. To pozwoli zlikwidować w mieszkaniach piecyki gazowe i tym samym zatrucia tlenkiem węgla.

Trzeci projekt związany jest z rozbudową sieci cieplnej w te rejony miasta, gdzie jej jeszcze nie ma a są plany rozbudowy mieszkaniowych osiedli.

Wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane w ciągu czterech lat - będą one wykonywane nie tylko na terenie Krakowa, ale i Skawiny. To m.inn budowa 13 kilometrów sieci i 215 węzłów cieplnych. MPEC finansuje odcinki sieci, przyłącza i węzły cieplne a gmina Kraków oferuje dofinansowanie do wykonania instalacji centralnego ogrzewania wewnątrz budynków.

 

Joanna Orszulak/bp