Współpraca 14 gmin w ramach Metropolii Krakowskiej ma pomóc w wypracowaniu wspólnej strategii na poprawę jakości powietrza w regionie.

Tworzymy spójną platformę, na której możemy rozwiązywać problemy związane ze smogiem, bo to nie tylko problemy z wymianą kotłów, ale i transport a także efektywność energetyczna budynków - mówi  z Daniel Wrzoszczyk dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska - w tych trzech obszarach dysponujemy środkami Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Małopolskiego na realizację projektów pozwalających walczyć ze smogiem. Wszystkie gminy mają środki na wymianę kotłów - to 42 miliony złotych.

Najważniejsze, że wszyscy w końcu usiedliśmy i powiedzieliśmy, że mamy poważny problem i musimy z nim walczyć - dodaje Tomasz Ożóg - zastępca burmistrza miasta i gminy Skawina - w latach 2015-16 udało się nam wymienić 250 kotłów. Od przyszłego roku w budżecie miasta będzie 1,5 miliona na wymiane pieców, co pozwoli wymienić kolejnych 200 kotłów, liczymy też na pozyskanie środków zewnętrznych, również z programów rządowych. Do wymiany mamy ok.6 tysięcy pieców. Mieszkańcy mogą liczyć na 50% dofinansowania, ale nie więcej niż 7,5 tysiąca w przypadku instalacji gazowej i 4,5 tysiąca w przypadku instalacji pieca na ekogroszek. Widzimy po ilości złożonych wniosków, że to wystarczający poziom dopłat.

Mamy ciekawą ofertę dla mieszkańców, dofinansujemy do 85% za wymiane kotłów, sięgnęliśmy po środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - mówi Aneta Kucharska, pełnomocnik wójta gminy Zabierzów do spraw jakości powietrza - Fundusz daje 50% kosztów a my 35%. Dzięki temu udało się nam już wymienić ok.300 kotłów. Kolejna pula 270 czeka na przyszły rok a to już środki unijne. Świadomość mieszkańców jest coraz większa, ludzie palą coraz mniej śmieci i odpadów. Problemem są środki finansowe. Rozmawiamy z Alarmem Smogowym na temat programu osłonowego, w którym będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe.

Z jednej strony Straż Miejska przeprowadza kontrole palenisk, 380 kontroli w zeszłym sezonie grzewczym a w rezultacie 18 upomnień i mandatów - mówi  Adam Twardowski zastępca burmistrza Niepołomic - z drugiej strony szeroko rozumiana edukacja. Informujemy czym można a czym nie można palić w piecach, są też akcje edukacyjne w szkołach. Trzecią rzeczą jest informacja o zagrożeniu, kupiliśmy czujniki, które mierzą jakość powietrza w poszczególnych sołectwach. Czujniki są zamontowane na przedszkolach, szkołach. W tej chwili mamy przeprowadzonych 75 audytów energetycznych, które kwalifikują mieszkańców do wymiany pieców. 40 pieców już jest wymienionych i czeka na refundację, teraz będziemy wymieniać ponad 30 a wniosków złożonych przez mieszkańców mamy 290. Będzie nas stać na wymianę 260 w ramach programu ZIT, dodatkowo 150 jest zainteresowanych wymianą pieca w ramach tego programu - to jest stuprocentowe dofinansowanie.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Metropolia Krakowska liczą, że dzięki podejmowanym działaniom do 2023 roku uda się znacząco poprawić jakość powietrza w rejonie Krakowa.

 

Joanna Orszulak/bp