Dzisiaj w ramach cyklu "Czyste powietrze dla Krakowa" sprawdzamy jakie maseczki antysmogowe wybierać i czy nie dopadła nas przykra zimowa moda maseczkowa, bo jak mówią krakowianie - od smogu boli ich głowa i ciężko się oddycha.

Do wyboru są maseczki sportowe - przeznaczone dla osób uprawiających sport i takie do codziennego użycia. Sportowe są z materiału, który nie wchłania wody, maja dwa zawory ułatwiające oddychanie a te do codziennego użycia mają jeden zawór i są z wysokogatunkowych tkanin - w tym przypadku liczy się wygląd i styl.

Kupując maseczkę trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy ma filtr hepa i czy dobrze przylega do twarzy, nie należy zaopatrywać się w aptece w maseczki chirurgiczne, bo takie nas nie ochronią przed zanieczyszczonym powietrzem. Można kupować maseczki w sklepach BHP, przeznaczone do pracy na budowie, są dużo tańsze od antysmogowych.

UMK chce pomóc mieszkańcom zabezpieczyć się przed skutkami smogu i rozda najbardziej potrzebującym, czyli chorym i dzieciom 5 tysięcy maseczek, które znajdą się w poradniach pulmonologicznych i będą rozdawane przez lekarzy. Kolejne 1000 maseczek zakupi dla swoich podopiecznych MOPS.

 

Dominika Baraniec/bp