Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolska kultura w 2021 roku

Mimo różnego rodzaju obostrzeń związanych z Covid-19, pełnych i częściowych lockdownów, małopolska kultura z pewnością może zaliczyć mijający 2021 rok do udanych, choć nie z tak pełnym oddechem jak w przedcoviodowym czasie.

fot.mat.pras

Udany rok, ponieważ większość zaplanowanych wydarzeń została przeprowadzonych. Odbyły się sztandarowe małopolskie festiwale: 52 Międzynarodowy Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, jubileuszowe edycje: 35. Tarnowska Nagroda Filmowa i 25. Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia także wielkie święto muzyki operowej i operetkowej, czyli 54. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Krynica zaprasza na międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury (radiokrakow.pl)

Rozpoczyna się 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (radiokrakow.pl)

Rozpoczyna się 35. Tarnowska Nagroda Filmowa (radiokrakow.pl)

25. Talia - dobrze się oglądało (radiokrakow.pl)

Największy wakacyjny festiwal muzyczny „Emanacje” Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wprawdzie ograniczył swój zasięg do sali koncertowej w samych Lusławicach, ale wprowadził po raz pierwszy do programu recitale chopinowskie, których wszystkimi wykonawcami byli, jak się okazało, pianiści zakwalifikowani do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Muzyka Chopina i Pendereckiego na festiwalu EMANACJE (radiokrakow.pl)

Odbyły się także te mniejsze, cykliczne imprezy artystyczne, nie mniej ważne dla małopolskiej kultury jak np. wirtualna, ale intensywna 17 edycja Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej, czerwcowy VIII Salon Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie największa doroczna wystawa tamtejszych twórców czy jesienny Festiwal Sztuki ART FEST. Odbyły się online i na żywo organizowane w Zakopanem w sierpniu po raz 44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, jak również wrześniowy festiwal Teatru Witkacego „Pępek świata” pod wielce wymownym tytułem „Jaki będzie świat po pandemii. Jak żyć w czasach zamętu i nie zgubić człowieczeństwa w świecie zdominowanym przez technologie”.

44 DNI MUZYKI KAROLA SZYMANOWSKIEGO W ZAKOPANEM (radiokrakow.pl)

X ZAKOPIAŃSKIE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE „PĘPEK ŚWIATA” w Teatrze Witkacego (radiokrakow.pl)

W najstarszym i największym muzeum regionalnym w Polsce, Muzeum Tatrzańskim kolejny rok upłynął pod znakiem remontów, przede wszystkim głównej siedziby Muzeum przy Krupówkach, ale udało się utworzyć po renowacji jeden z najważniejszych oddziałów muzealnych - Galerię Władysława Hasiora. Wszystkie prace artysty odzyskały swój dawny blask, a główna ekspozycja powróciła do kształtu, który zaplanował sam Hasior. Muzeum przybył również nowy oddział – willa Palace, w której powstanie wystawa historyczna upamiętniająca losy Podtatrza w czasie okupacji lat 1939 – 1945.Warto odnotować także rozpoczęty w drugiej połowie roku w Muzeum ważny projekt badawczo ekspozycyjny ph „W stronę nowego Zakopanego”, którego celem jest próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr i poddanie go krytycznej refleksji.

Autoportret z Chandrą. Hasior i nowa sztuka w Muzeum Tatrzańskim (radiokrakow.pl)

Zakopane na nowo wymyślane – Muzeum Tatrzańskie wobec kultury, tradycji, nowoczesności (radiokrakow.pl)

Kulturalne Zakopane to również świetne wystawy m.in. : pierwsza duża ekspozycja tatrzańskich pejzaży Wojciecha Gersona, jednego z najwybitniejszych pejzażystów polskich XIX wieku pokazywana w Galerii Sztuki w willi Oksza, znakomity Salon Marcowy w Miejskiej Galerii Sztuki, który w 2021 roku pokazał bogaty wybór prac Józefa Wilkonia ilustratora, malarza, rzeźbiarza,  jednego z najwybitniejszych polskich twórców czy prezentowana tam bardzo ciekawą czwartą już odsłona cyklu „Artyści Zakopiańscy 2021” w tym roku z pracami młodych artystów pokazujących swoje dzieła po raz pierwszy publicznie .

Gerson w Tatrach - wystawa pejzaży Wojciecha Gersona w Muzeum Tatrzańskim (radiokrakow.pl)

Józef Wilkoń - Salon Marcowy 2021 w Zakopanem (radiokrakow.pl)

Zakopiański Teatr Witkacego umiejętne i twórczo dostosował się do pandemicznych obostrzeń kontynuując zapoczątkowany w poprzednim roku teatr online. Pokaz spektaklu „Rzeźnia” wg Sławomira Mrożka w reżyserii Andrzeja St. Dziuka w technice 360° był naprawdę dużym przeżyciem. Choć niewątpliwie pokazy takie zwiększyły teatralną widownię zakopiańskiej sceny, to jednak cieszył powrót do teatru żywego a listopadowa premiera „Wiśniowego sadu” Czechowa w reżyserii  Nikołaja Kolady okazała się kolejnym, artystycznym sukcesem zakopiańskiej trupy.

"Wiśniowy sad" w reżyserii Nikołaja Kolady w Teatrze Witkacego. Recenzja (radiokrakow.pl)

Od premiery online rozpoczął również 2021 rok tarnowski Teatr im. L. Solskiego. Kameralny spektakl „maby.baby edu” Gianiny Cărbunariu w reżyserii Krzysztofa Prusa świetnie wpisał się w tę formułę przekazu dzięki bardzo dobrej grze aktorskiej także aktorskie kreacje stały się siłą pokazanej już na żywo jesiennej premiery Teatru Pawla Rankowa ”Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) ” w reżyserii Tomasza Gawrona.

„maby- baby. edu” w tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego - recenzja (radiokrakow.pl)

„Zdarzyło się pierwszego września” w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie (radiokrakow.pl)

Nie zawiodła wyróżniająca się do lat znakomitymi propozycjami wystawienniczymi tarnowska galeria BWA. Wystawy prac artystów należących czy zdobywających coraz wyraźniej ważne miejsce pośród czołówki polskich twórców młodego i średniego pokolenia: Oliwi Smoleń, Krzysztofa Gila, Karola Palczaka, Kornela Janczego, Agaty Bogackiej, Marty Wojciechowskiej- to z pewnością wydarzenia warte zapamiętania.

Otulone ciszą obrazy Oliwii Smoleń (radiokrakow.pl)

Krzysztof Gil - Malarski dialog z historią i folklorem (radiokrakow.pl)

Szklany świat Marty Wojciechowskiej na wystawie w BWA w Tarnowie (radiokrakow.pl)

Malarstwo Karola Palczaka na wystawie w Tarnowie (radiokrakow.pl)

"Wspaniała atmosfera" Kornela Janczego w BWA w Tarnowie (radiokrakow.pl)

Z przyjemnością wracamy także do ekspozycji BWA Sokół w Nowym Sączu. Galeria pod artystycznym przewodnictwem znakomitego rzeźbiarza prof. Andrzeja Szarka postawiła na sztukę uznanych twórców, chociaż nie często pokazywanych w dużym wyborze prac. Bardzo dobra, choć przyćmiona lockdownem była retrospektywna wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej, znanego sądeckiego artysty malarza, wieloletniego dyrektora Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu, twórcy Międzynarodowego Biennale Pasteli, założyciela Stowarzyszenia Pastelistów Polskich Krzysztofa Kulisia. Pierwszy raz pokazał tak wiele swoich wielkoformatowych obrazów Andrzej Biernacki, podziwiać można było perfekcyjność grafiki prasowej Tomasza Bocheńskiego czy ceramikę i ręcznie czerpany papier Ewy Rosiek Buszko. W grudniu natomiast otwarta została wystawa prac najwybitniejszego artysty pop-artu - Andy’ego Warhola ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. Przy okazji warto zwrócić uwagę na znakomicie prowadzoną stronę www galerii, na której znajdziemy bogate archiwum wystaw wraz z odnoszącymi się do nich tekstami autorów i krytyków sztuki.

Andy Warhol w BWA Sokół w Nowym Sączu (radiokrakow.pl)

Na koniec odnotujmy jeszcze, coraz ciekawiej rozwijającą się Galerię Sztuk Wizualnych Vauxhall w podkrakowskich Krzeszowicach. Wystawy 2021 roku m. in. „Happeningi Tadeusza Kantora w fotografiach Eustachego Kossakowskiego”, jednego z najwybitniejszych polskich fotografików, pokaz prac krakowskich fotografików – „Ciekawe czasy” czy „Obrazy ze Składu" - wystawa zbiorowa artystów rezydujących w dawnym Składzie Solnym w Krakowie to znakomite przykłady budowania wyraźnego wizerunku galerii.

Happeningi Tadeusza Kantora w fotografiach Eustachego Kossakowskiego w Krzeszowicach (radiokrakow.pl)

 

Jolanta Drużyńska

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię