Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Józef Wilkoń - Salon Marcowy 2021 w Zakopanem

Józef Wilkoń jeden z najwybitniejszych artystów polskich ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych jest bohaterem kolejnej odsłony Salonu Marcowego w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem i towarzyszącego mu Przeglądowi Filmów o Sztuce . Na zakopiańskiej ekspozycji znalazły się przede wszystkim ilustracje książkowe Wilkonia, ale również rzeźby m. in. słynne gęsi kapitolińskie czy lament gotycki . O wystawie Jolanta Drużyńska rozmawiała z Lidią Rosińska Podleśny współkuratorką wystawy i szefową zakopiańskiej Galerii oraz z Józefem Wilkoniem.

Fot. Piotr Korczak

 

Józef Wilkoń  - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórcy plakatów i scenografii teatralnych. Artysta zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ilustracje Józefa Wilkonia stały się klasyką gatunku, a On sam ikoną tej dziedziny sztuki.

„Artystyczne wizje Wilkonia nie mieszczą się w klasycznej definicji ilustracji, to określenie nieadekwatnie i nieprecyzyjnie opisuje bogactwo środków, jakimi operuje artysta – pisze w tekście kuratorskim do wystawy Lidia Rosińska – Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem - Analizując z perspektywy czasu dorobek twórczy Józefa Wilkonia można odnieść wrażenie, że tekst literacki, poetycka fraza, liryczna przenośnia stają się jedynie pretekstem dla erupcji autonomicznych graficznych, malarskich i rzeźbiarskich wizji autora. Realizacje tych wizji zapełnią przestrzeń Miejskiej Galerii Sztuki, dając świadectwo imponującej drogi, jaką przebył artysta przez dziesięciolecia od emocjonalnego linearnego gestu do kreacji form przestrzennych - podkreśla Lidia Rosińska-Podleśny.

 

 

fot.Piotr Korczak

 

Galeria zdjęć z wystawy Piotra Korczaka do zobaczenia : 

http://www.radiokrakow.pl/galerie/salon-marcowy-2021-i-pokaz-filmow-o-sztuce-w-zakopanem-jozef-wilkon-ilustracja-rzezba/1/

 

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1878754

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię