Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Zakopane na nowo wymyślane – Muzeum Tatrzańskie wobec kultury, tradycji, nowoczesności

„W stronę Nowego Zakopanego” – to nowy projekt zainicjowany przez Muzeum Tatrzańskie . Jego celem jest próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr i poddanie go krytycznej refleksji. Efektem końcowym będzie publikacja o współczesnym Zakopanem , o zakopiańskiej architekturze i przestrzeni . O projekcie mówili jego kuratorzy Julita Dembowska z Muzeum Tatrzańskiego i Łukasz Gorczyca historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw. Program prowadziła Jolanta Drużyńska .

fot.JD

J.Drużyńska rozmawia z J.Dembowską i Ł.Gorczycą

„W stronę Nowego Zakopanego” projekt badawczo – ekspozycyjny Muzeum Tatrzańskiego to próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr oraz poddanie go krytycznej refleksji.

Chcemy spojrzeć na zakopiańską kulturę i tradycję  - piszą autorzy projektu - z perspektywy odbiorcy XXI wieku jako na zbiór inspiracji, ale też mitów i problemów, które wymagają przepracowania.

Naszym celem  jest odpowiedź na pytanie, jak spuścizna XX-wiecznej kultury i historii Podhala, na którą składają się m.in. pierwszy polski styl narodowy oraz dorobek kolonii artystycznej, może zostać twórczo podjęta i przetworzona w celu wykreowania Zakopanego na nowe centrum żywej kultury artystycznej i architektonicznej Polski.

Projekt jest przewidziany jako kilkuletnie przedsięwzięcie badawczo-ekspozycyjne. W 2021 rozpoczynamy pierwszy etap prac – cykl spotkań z architektami współcześnie kształtującymi podhalański pejzaż oraz inwentaryzację sztuki obecnej w zakopiańskiej przestrzeni publicznej, co wydaje się być kluczowe ze względu na nieustanną transformację zakopiańskiego krajobrazu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

4 listopada 2021 o godzinie 18.00 w willi Oksza  w ramach projektu gośćmi będą architekci  Jan Karpiel i Marcina Steindel 
Autorskie biuro architektoniczne tego duetu stawia na połączenie tradycyjnego stylu zakopiańskiego ze współczesną architekturą. Jego celem jest nie tylko rozwój współczesnej architektury Zakopanego, ale i popularyzacja tradycji architektonicznych Podhala. Jan Karpiel i Marcin Steindel uchodzą za następców Stanisława Witkiewicza i kontynuatorów stworzonego przez niego stylu zakopiańskiego. Na Podhalu zrealizowali swoje najgłośniejsze projekty m.in. „Dom w Tatrach”, za który w 2017 roku otrzymali prestiżową nagrodę European Property Award  a także nagrodę w konkursie Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza.  Międzynarodowe jury doceniło również aparthotel Bachleda Resort Zakopane, przyznając architektom nagrodę w kategorii „architektura hotelowa” (European Property Award 2020 – 2021).
Spotkanie poprowadzi Piotr Mazik.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale You Tube Muzeum Tatrzańskiego
mat.pras MT /jd
Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 21:03

    Cenne artefakty i nieznane wejścia do krypt odkryte w kościele Franciszkanów w Bieczu

  • 20:16

    Avengersi medycyny nuklearnej rewolucjonizują diagnostykę nowotworów. Szpital Uniwersytecki testuje rozwiązanie

  • 19:04

    Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH pomoże rozwinąć innowacyjne pomysły studentów

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię