Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Zakopane na nowo wymyślane – Muzeum Tatrzańskie wobec kultury, tradycji, nowoczesności

„W stronę Nowego Zakopanego” – to nowy projekt zainicjowany przez Muzeum Tatrzańskie . Jego celem jest próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr i poddanie go krytycznej refleksji. Efektem końcowym będzie publikacja o współczesnym Zakopanem , o zakopiańskiej architekturze i przestrzeni . O projekcie mówili jego kuratorzy Julita Dembowska z Muzeum Tatrzańskiego i Łukasz Gorczyca historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw. Program prowadziła Jolanta Drużyńska .

fot.JD

J.Drużyńska rozmawia z J.Dembowską i Ł.Gorczycą

„W stronę Nowego Zakopanego” projekt badawczo – ekspozycyjny Muzeum Tatrzańskiego to próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr oraz poddanie go krytycznej refleksji.

Chcemy spojrzeć na zakopiańską kulturę i tradycję  - piszą autorzy projektu - z perspektywy odbiorcy XXI wieku jako na zbiór inspiracji, ale też mitów i problemów, które wymagają przepracowania.

Naszym celem  jest odpowiedź na pytanie, jak spuścizna XX-wiecznej kultury i historii Podhala, na którą składają się m.in. pierwszy polski styl narodowy oraz dorobek kolonii artystycznej, może zostać twórczo podjęta i przetworzona w celu wykreowania Zakopanego na nowe centrum żywej kultury artystycznej i architektonicznej Polski.

Projekt jest przewidziany jako kilkuletnie przedsięwzięcie badawczo-ekspozycyjne. W 2021 rozpoczynamy pierwszy etap prac – cykl spotkań z architektami współcześnie kształtującymi podhalański pejzaż oraz inwentaryzację sztuki obecnej w zakopiańskiej przestrzeni publicznej, co wydaje się być kluczowe ze względu na nieustanną transformację zakopiańskiego krajobrazu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

4 listopada 2021 o godzinie 18.00 w willi Oksza  w ramach projektu gośćmi będą architekci  Jan Karpiel i Marcina Steindel 
Autorskie biuro architektoniczne tego duetu stawia na połączenie tradycyjnego stylu zakopiańskiego ze współczesną architekturą. Jego celem jest nie tylko rozwój współczesnej architektury Zakopanego, ale i popularyzacja tradycji architektonicznych Podhala. Jan Karpiel i Marcin Steindel uchodzą za następców Stanisława Witkiewicza i kontynuatorów stworzonego przez niego stylu zakopiańskiego. Na Podhalu zrealizowali swoje najgłośniejsze projekty m.in. „Dom w Tatrach”, za który w 2017 roku otrzymali prestiżową nagrodę European Property Award  a także nagrodę w konkursie Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza.  Międzynarodowe jury doceniło również aparthotel Bachleda Resort Zakopane, przyznając architektom nagrodę w kategorii „architektura hotelowa” (European Property Award 2020 – 2021).
Spotkanie poprowadzi Piotr Mazik.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale You Tube Muzeum Tatrzańskiego
mat.pras MT /jd
Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3261261

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię