ORKIESTRA KAMERALNA PRIMUZ

Powstała w 2012 roku. W jej skład wchodzą utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Założycielem i szefem artystycznym oraz dyrygentem zespołu jest wybitny polski skrzypek i kameralista Łukasz Błaszczyk od lat związany z łódzką uczelnią. Debiut Orkiestry był jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 roku w Łodzi. Od tego czasu Orkiestra PRIMUZ zagrała kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą, wykonując muzykę klasyczną, rozrywkową i jazzową. Wśród artystów występujących z zespołem znaleźć można wielu wybitnych muzyków o międzynarodowej renomie, takich jak: Kevin Kenner, Adam Makowicz, Olga Pasiecznik, Rafał Kwiatkowski, Zbigniew Raubo, Jacek Królik, Tomasz Szymuś, Ole Eirik Ree, Lars Erik ter Jung, Paweł Gusnar i wielu innych. Od kilku lat Orkiestra na stałe współpracuje z kompozytorem, jazzmanem i producentem muzycznym Krzesimirem Dębskim, realizując wspólne projekty artystyczne oraz nagrywając ścieżki dźwiękowe do filmów. W dorobku zespołu można znaleźć też prawykonania utworów specjalnie skomponowanych i dedykowanych Orkiestrze Kameralnej PRIMUZ. W latach 2014-2016 zespół współpracował z Telemark Chamber Orchestra z Norwegii. Liczne koncerty zagrane wspólnie z muzykami norweskimi zaowocowały płytą LIVE, dokumentującą dwuletnią współpracę. W lutym 2017 roku Orkiestra PRIMUZ była autorem jednego z najgłosniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat w Łodzi. Wraz z gitarzystą rockowym Jackiem Królikiem stworzyła projekt „Culture Clash. Rock&Jazz na smyczki+", wykonując muzykę z pogranicza jazzu i rocka progresywnego w nowych aranżacjach Wojtka Lemańskiego. W marcu 2018 roku zespół zdobył Grand Prix na I Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy. Sukces ten zaowocował m.in. współpracą z najwybitniejszym wiolonczelistą młodego pokolenia Andreiem Ionitą, z którym orkiestra wykonała koncerty C.Ph.E. Bacha i J. Haydna. W grudniu 2019 roku Orkiestra PRIMUZ dokonała nagrań dla największej polskiej wytwórni płytowej DUX, wykonując kompozycje wybitnego, polskiego gitarzysty Macieja Staszewskiego.


Ł
ukasz Błaszczyk

Wybitny skrzypek-solista i kameralista oraz pedagog. Uczeń m.in. Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona, Aleksandra Kramarova i Mariny Jaszwili. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi oraz Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Jest zdobywcą wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych oraz kameralnych. Dzięki sukcesom na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego koncertuje na całym świecie, kładąc szczególny nacisk na popularyzowanie muzyki polskiej. W 1999 roku, jako jeden z koncertmistrzów Polish Festival Orchestra uczestniczył w wielkim światowym tournée Krystiana Zimermana, występując w najsłynniejszych salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych. Jako solista grał z większością polskich orkiestr filharmonicznych, pod batutą najwybitniejszych polskich dyrygentów.

W latach 2005-2014 był koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi bardzo intensywną działalność zarówno jako juror międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, jak i pedagog na licznych kursach i warsztatach skrzypcowych.

Łukasz Błaszczyk jest założycielem oraz szefem artystycznym Orkiestry Kameralnej PRIMUZ, koncertującej w kraju oraz za granicą. W 2018 roku zdobył ze swoim zespołem nagrodę Grand Prix, podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy. Jako dyrygent współpracował z wieloma znakomitymi solistami: Adamem Makowiczem, Kevinem Kennerem, Andrei Ioniţă, Krzesimirem Dębskim, Olgą Pasiecznik, Rafałem Kwiatkowskim, Zbigniewem Raubo, Jackiem Królikiem, Krzysztofem Cugowskim, z powodzeniem łącząc swoją aktywność zarówno na polu muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. W 2016 roku płyta Łukasza Błaszczyka z II Koncertem skrzypcowym Krzesimira Dębskiego, wydana przez Polskie Radio, została nominowana do nagrody Fryderyk. Za swą bogatą działalność artystyczną i pedagogiczną artysta został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi. Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jego studenci i absolwenci stanowią dużą grupę laureatów międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych i kameralnych. Od 2018 roku jest członkiem Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołanym na trzyletnią kadencję. Od 2019 roku pełni funkcję Prezesa Fundacji PRIMUZ, która powstała w celu promowania dziedzictwa kulturowego kraju oraz wsparcia młodych artystów-muzyków.

W przeddzień tego wydarzenia, 31. lipca odbędzie się też recital znakomitego pianisty Piotra Alexewicza - dwukrotnego laureata Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2017 i 2020 roku, uczestnika tegorocznego XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Piotr Alexewicz

Dwukrotny zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina (2017, 2020). Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu Pawła Zawadzkiego. Do jego najważniejszych dokonań artystycznych należą: Grand Prix, nagroda Musideco i nagroda publiczności na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu (2017) oraz II nagroda na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti w Bukareszcie (2016). Pianista koncertował na międzynarodowych festiwalach: „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, 73. i 75. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”. Ponadto wystąpił podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards - NOSPR w Katowicach czy w Theatre Municipial Andre Malreaux w Paryżu. W 2019 ukazała się jego debiutancka płyta z utworami F. Liszta, L. van Beethovena, F. Chopina oraz M. Ravela wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.