Talia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu towarzyszyła zespołom teatralnym i widzom przez ostatnie dziewięć dni. Werdykt jury sprawił wielką satysfakcję, bo zwycięstwo Marcina Hycnara wydaje się zasłużone – mówi Rafał Balawejder.

Festiwal wystartował 3 września pokazem plenerowym „Pięknej Lucyndy”. Spośród spektakli prezentowanych między 17 a 25 września, jury w składzie Agata Duda-Gracz - przewodnicząca, Jolanta Drużyńska, Edward Linde-Lubaszenko, Cezary Domagała - najwyżej oceniło: 


- Grand Prix, statuetkę Talii za warsztat i smak, budzenie śmiechu, nie rechotu, za szacunek i tolerancję wobec każdej odmienności dla spektaklu „Dobrze się kłamie” w reżyserii Marcina Hycnara TitoProductions, Spektaklove z Warszawy

- nagroda dla zespołu aktorskiego za wyśmienitą kreację zbiorową w spektaklu „Rewizor” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie,

- nagroda za osobowość aktorską i reżyserską dla Piotra Siekluckiego w spektaklu „Kazik, ja tylko żartowałem” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Nagrodę ALE AKTOR! fundowaną przez krakowski oddział ZASP otrzymała Katarzyna Koziorz za role Morfiny w spektaklu „Circus Kafka” z Teatru  Żydowskiego w Warszawie.
W głosowaniu publiczności zwyciężył „Mayday” z Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie w reż. Tadeusza Łomnickiego, tuż za nim uplasowały się „Kazik, ja tylko żartowałem”z Teatru Nowego Proxima i „Dobrze się kłamie” wyprodukowany przez TitoProductions/Spektaklove.
We foyer można było oglądać ponad sto fotografii z wszystkich dotychczasowych edycji festiwalu, którego początki sięgają października 1997 roku. Autorem plakatu towarzyszącego festiwalowi TALIA 2021 jest Andrzej DUDI Dudziński.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe: spektakle konkursowe i imprezy towarzyszące sprzedaliśmy 6383 bilety. Nigdy do tej pory nie mieliśmy tak wielkiej publiczności – podkreśla Rafał Balawejder.

Festiwal finansowany był przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Gminę Miasta Tarnowa oraz Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie. Współorganizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Mościce, a partnerem organizacyjnym Tarnowskie Centrum Kultury. Patronat nad festiwalem TVP Kultura. Sponsorem gali finałowej była firma Roleski a sponsorem nagród indywidualnych Tikkurila Polska. Budżet całego wydarzenia sięga ponad pięćset tysięcy złotych.