Radio Kraków

ogród

Czas na jesienne porządki w ogrodzie

  • date_range 2016-09-30
Początek jesieni to okres wzmożonych prac w ogrodzie – nie dość, że na ten miesiąc przypadają zbiory warzyw i owoców, to dochodzą jeszcze zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe. W naszym klimacie jest to z reguły okres pięknej pogody, babiego lata, trzeba więc rozsądnie podzielić sobie czas spędzony na ogródku na ostatnie chwile wypoczynku oraz czas na jesienne prace ogrodowe.

Trawy ozdobne - królowe jesiennych rabat

  • date_range 2016-09-26
Jesienią , gdy w ogrodach coraz mniej barwnych kwiatów, trawy ozdobne królują na rabatach. Coraz bardziej je lubimy, nie tylko za to, że cudnie szumią i falują na wietrze, ale i za to, że tak niewiele trzeba by spełnić ich wymogi. Ich nieco niesforne, swobodne i lekkie kępy świetnie pasują zarówno do ogrodów wiejskich, stylizowanych na naturalistyczne, ale także do tych bardzo nowoczesnych, miejskich.

Grzybobranie... w naszym ogrodzie

  • date_range 2016-09-21
Jedną z przyjemności schyłku lata i początków jesieni są wyprawy na grzybobrania. Kusząca zatem wydaje się możliwość uprawy grzybów mikoryzowych w naszych ogrodach. Uprawa grzybów kapeluszowych, które chętnie znajdujemy na naszych stołach, to sprawa wcale nie tak łatwa, jakby się mogło wydawać. Symbioza pomiędzy grzybami a roślinami to obustronnie korzystna zależność, polegająca na tym, że grzyby nie mając chlorofilu nie mogą same wytwarzać węglowodanów i pobierają je z korzeni gospodarza, a w zamian dostarczają im wodę i składniki mineralne. To zjawisko dość złożone i nawet kiedy wydaje się, że spełniliśmy wszystkie warunki może się okazać, że pełnego sukcesu, czyli koszy pełnych grzybów, brak.

Nowość na balkonie i tarasie: begonie Dragon Wing

  • date_range 2016-07-22
Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – nawet upalne lato nie daje im się we znaki, powiedziałabym nawet, że kwitną wtedy jak szalone!

Żurawki - rośliny przebojowe

  • date_range 2016-06-03
Żurawki. Chętnie są uprawiane nie tylko w ogrodach, ale i w skrzynkach balkonowych, jako dodatek o kolorowych liściach. Posłuchaj:

Majowy czas konwaliowy

  • date_range 2016-05-20
W piśmiennictwie europejskim XV i XVI wieku konwalia nazywana była lilią dolin, co przetrwało do dziś w języku angielskim (Lilly of the Valley). W warunkach naturalnych, w cienistych lasach i na ich skrajach, spotkać ją można w całej niemal Europie...

Marzenia o angielskim trawniku...

  • date_range 2016-04-29
Wielokrotne koszenie trawników (w sezonie co najmniej co 7 dni) sprawia, że rezerwa substancji odżywczych w podłożu szybko się zużywa, dlatego tak ważne jest wspomaganie za pomocą nawozów. Najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje najbardziej wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna. Najczęściej stosowany jest w postaci azofoski lub siarczanu amonu.

Kolorowy powab powojników

  • date_range 2016-04-08
Zanim kupimy powojniki, musimy ocenić czy mamy dla nich podpory, mury, pergole, ponieważ bez tego nie będą właściwie rosły, a pokładały się na ziemi. Dla powojników botanicznych trzeba przeznaczyć o wiele bardziej stabilne podpory, ponieważ ich ciężar po latach może być znaczny.

Gipsówka przede wszystkim weselna. O ślubnych kwiatowych wiązankach

  • date_range 2016-03-04
W audycji "Zielono mi" spełniamy prośbę słuchacza Radia Kraków Michała, a ponieważ jest ona związana z jednym z ważniejszych dni w życiu, więc tym bardziej jest nam miło. Pan Michał we wrześniu bierze ślub i razem z narzeczoną wpadli na pomysł, aby tematem przewodnim była gipsówka. Co to takiego?

Zielono mi: pachnące kaliny

  • date_range 2016-02-26
Rozmawiamy o kolejnych roślinach zwiastujących nadejście wiosny, kalinach (wonnej bodnantskiej) kwitnących już wtedy kiedy inne rośliny jeszcze zupełnie nie mają ochoty wychylać pączków na świat. Wystarczy, że kaliny te poczują pierwsze ciepło i od razu kwitną – czasem już w połowie lutego, najpóźniej w kwietniu. Zdarza się też – zwłaszcza wtedy, gdy zima jest wyjątkowo łagodna – że obsypują się kwiatami już w grudniu, napełniając ogród mocnym, słodkim, miodowym aromatem.  

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię