Radio Kraków

Łowcy Skarbów

Panoptikum domowe

  • date_range 2018-11-28
W kuferku łowieckim wiele nowych przedmiotów i to osobliwych, dziwacznych, cudnych, zaskakujących, egzotycznych, wykwintnych, wymyślnych, rzadkich precjozów i anielskich włosów. Panoptikum, gabinet osobliwości... Czy stworzenie takiego pokoju, kunstkamery czy nawet małej gablotki jest dzisiaj w modzie? Na to i na inne bardzo skomplikowane pytania odpowiadał będzie Mateusz Okoński, artysta rzeźbiarz, kurator wizjoner, kolekcjoner przedmiotów osobliwych, w tym również znawca barokowych marności. Łowcy Skarbów, środa, godz. 18:30. Zapraszamy!

Interior design

  • date_range 2018-11-21
W Łowcach Skarbów dla wszystkich Homo Esteticusów wielka uczta, można śmiało powiedzieć smakołyki jak w Le Festine de Babette. Nie będziemy jeść potraw a smakować przedmioty i przestrzenie, które kreuje historyk sztuki i projektantka wnętrz Katarzyna Sosenko. Chcecie urządzać się w najlepszym guście? To audycja dla Was. Amber Chamber, Blue Velvet, modern design i wiele innych wnętrzarskich cymesików. Antykwariuszu nowej ery przybywaj!!!

Ekologia a sztuka

  • date_range 2018-11-07
Ekologia i sztuka, czy te dwa pojęcia mają ze sobą coś wspólnego, jedno i drugie bowiem jest bardzo pojemne i może pomieścić niezliczoną ilość wątków. Jak wygląda świadomość ekologiczna Polaków? Czy w ogóle interesują się środowiskiem naturalnym i jego przyszłość leży im na sercu? Ekologia to też sposób życia, pewna ścieżka i filozofia. Marta i Piotr Błachutowie postawili swój pierwszy krok na tej drodze ponad dwadzieścia lat temu. Proszę sobie przypomnieć, czy w Krakowie istniały miejsca na początku lat dwutysięcznych, gdzie można było zakupić np. garam masalę i inne mieszanki przypraw. Takie miejsce przyciągało osoby ze świata sztuki, które szukają kuchni pełnej zapachu, smaku i koloru, zmysłowej, wysmakowanej, często wegetariańskiej, wegańskiej. Z Piotrem Błachutem, rysownikiem, projektantem designu naturalnego, jednym z pierwszych propagatorów zdrowej żywności rozmawiamy w Łowcach Skarbów. Jak zawsze - środa, godzina 18:30. Zapraszamy!

Wystawa Jacka Marii Stokłosy

  • date_range 2018-10-31
Któż nie chciałby przenieść się choć na chwilę do czasów za którymi tęskni? Pomimo tego, iż wiało ustrojowym, siermiężnym wiatrem totalitaryzmu, to wbrew wszystkiemu, a właśnie może dla tego wszystkiego, w PRL-u ludzie tworzyli grupy kreatywnej wymiany myśli. Piwnica w Pałacu Krzysztofory i galeria funkcjonująca tam od 1957 roku, były miejscem działania awangardy, o której pamięć nigdy nie zaginie... dopóki będzie też istniała dokumentacja artysty Jacka Marii Stokłosy. 6 listopada huczne otwarcie wystawy w Galerii Starmach w Podgórzu (18:00) "JACEK MARIA STOKŁOSA. GALERIA KRZYSZTOFORY". Z Robertem Domżalskim, kuratorem wystawy oraz z autorem co najmniej kilku tysięcy zdjęć ze złotych czasów Drugiej Grupy Krakowskiej rozmawiamy o 18:30 w "Łowcach Skarbów". Zapraszamy!

Salomea, jaśniejąca w Krakowie i Skale klaryska

  • date_range 2018-10-24
Błogosławiona Salomea, pierwsza klaryska, upamiętniona w Grodzisku koło Skały przez księdza Sebastiana Piskorskiego wspaniałym barokowym założeniem krajobrazowo-architektonicznym. O tej wybitnej klarysce opowie siostra Elżbieta Sander OSC ze zgromadzenia krakowskiego, moim gościem będzie też ksiądz Stanisław Langner, który zachęci Państwa do odwiedzenia tego niesamowitego pomnika, szalonej miłości do Boga i do sztuki. 18:30

Aleksander Ubeleski, zapomniany malarz polskiego pochodzenia

  • date_range 2018-10-17
Przebiegnijmy przez Salę Lustrzaną pałacu wersalskiego, znajdźmy się przed budynkami królewskiej menażerii, dajmy się porwać na Parnas sztuki baroku francuskiego! Naszym przewodnikiem będzie malarz polskiego pochodzenia, który potrafił zaspokoić wybredne gusta Króla Słońce - Ludwika XIV. Środowa audycja poświęcona jest "Le Grande œuvres d’Alexandre Ubeleski" (1649/1651– 1718), opus magnum naszego d'Alexandre le Grand wśród malarzy. Z mroków zapomnienia w trzechsetną rocznicę jego śmierci, wydobędzie wysmakowane działa pani Barbara Hryszko – doktor historii sztuki, stypendystka Rządu Francuskiego i autorka znakomitej książki, która pozwoli Państwu zapoznać się z tym zapomnianym wybitnym artystą! UWAGA RARYTAS!

Wycinanki polskie Alicji Białej

  • date_range 2018-10-03
Niczym jarzeniówka nad kuchennym blatem, Polska, tak jak szczypiórek na twarożku ze wsi, Polska, to miejsce MAZEPOWE, lśniące wiślaną rybką, imperium chaosu i katolickiej frazy, Polska. Marcin Świetlicki wydał tomik Polska, do którego zilustrowania wykorzystano kolaże Alicji Białej, będące surrealistycznym komentarzem do "wiązanki pieśni patriotycznych". Prace bardzo młodej, urodzonej w latach dziewięćdziesiątych artystki można zobaczyć październikowa i listopadową porą w Bibliotece Mocaku. Wernisaż już w najbliższy piątek 5 października o godzinie 18. "Podczas wernisażu można będzie włączyć się w również w akcję Polska bez obrazy, zainaugurowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach tego przedsięwzięcia trzy oryginalne prace Alicji Białej oraz tomik Marcina Świetlickiego będą wypożyczane na kilka dni osobom zainteresowanym doświadczeniem sztuki w sferze prywatnej". Peregrynację dzieł sztuki zapowie już kuratorka wystawy Pani Magdalena Mazik. Tak, będzie można je wypożyczyć!

Akwaforta - niedoceniana?

  • date_range 2018-09-19
Acquaforte, mocna woda, a raczej kwas, który wytrawia blachę miedzianą lub cynkową. Technika graficzna zwana akwafortą jest bardzo trudna i pracochłonna. To jednak nie wszystko... akwatinta, mezzotinta, odprysk, staloryt, sucha igła, cerografia, litografia, druk sitowy serigrafia. W programie naszym skarbem będzie grafika warsztatowa, bardzo w Polsce niedoceniana, pomimo tego, że obecna na Akademiach Sztuk Pięknych. Jej wysmakowane piękno trzeba rozpoznać i docenić. O pracy grafika i meandrach warsztatowych opowie nam malarka, zajmująca się tworzeniem grafik niczym Goya i Picasso...Iwona Ornatowska - Semkowicz. Środa, 18:30. Zapraszamy!

Jedziemy do Nowej Huty

  • date_range 2018-09-12
Nie tak dawno chodziliśmy po ścieżynach Zwierzynieckich, teraz dla odmiany pojedziemy tramwajem nr 44 do Nowej Huty. Postaramy się nakreślić specyfikę jej wyjątkowej estetyki, myśląc o świetlanej przyszłości w blasku odtworzonych neonów. Tym razem w studiu Radia Kraków gościliśmy sic! polityków. Nie będziemy debatować, a błyszczeć wiedzą o rewitalizacji tej bardzo "rokującej" dzielnicy Krakowa. Pan Łukasz Gibała, Pan Grzegorz Gorczyca i moja skromna, pochylona nad mikrofonem postać. Zapraszam - Agnieszka Szablewska.

Psi skarb a psia natura

  • date_range 2018-04-25
Najpiękniejszy skarb jaki był w programie - czarna Stella. O tym jak poznawać psa, jak go zrozumieć i zaakceptować jego psią naturę, rozmawiamy z panią Barbarą Olewnik, trenerką behawioralną.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię