Radio Kraków

Łowcy Skarbów

Wielki Zderzacz Hadronów vs. krakowski Solaris

  • date_range 2018-04-11
Promieniowanie elektromagnetyczne to medium do stworzenia pracy konceptualnej naszych gości. Wielki Zderzacz Hadronów w CERN pod Genewą contra synchrotron o krakowsko brzmiącej nazwie Solaris. Prof. Marek Stankiewicz i twórcy Sztuki/Nauki w Radio Kraków.

Marek Olma o pracy z perkusją

  • date_range 2018-03-21
O dolach i niedolach pracy z najstarszym instrumentem świata opowiadał będzie Marek Olma, krakowski perkusista, wibrafonista, multistylowy perkusjonista.

Bogusz Salwiński, artysta rzeźbiarz, sztukmistrz jakich mało

  • date_range 2018-03-14
W "Łowcach Skarbów" weźmiemy profesora ASP na spytki i przesłuchamy pod kątem specyfiki rzeźbiarskiej profesji. Spróbujemy się dowiedzieć, ile tkwi w Boguszu Salwińskim Mariana Koniecznego i dlaczego tak dobrze rysuje?Jakie cechy musi posiadać osoba, która marzy o karierze Michała Anioła i Berniniego? Zapraszamy w środę o godz. 18:30.

Krzysztof Stawowy przed premierą Goulda w Narodowym Starym Teatrze

  • date_range 2018-03-07
Glenn Gould i jest good! Bach to zjawisko, które wysłano w kosmos, Mont Blanc talentu i pytanie boskie to, diabelskie czy ludzkie? Czy Bach bawi się Gouldem czy Gould Bachem? A może oboje są tylko marionetkami? Kto jest wielkim lalkarzem? Gdzie, do stu tysięcy połamanych budek suflera, podział się Doktor Faustus? Adam Walny jest wybitnym twórcą lalek i reżyserem monodramu, pt. "Gould", którego premiera odbędzie się już w najbliższą sobotę w Narodowym Starym Teatrze. Stworzył maszynerię i lalkę jakich świat nie widział! Zaprosiliśmy Pana Krzysztofa Stawowego, odtwórcę ról wielu w tym przedstawieniu; wspaniałego, krakowskiego aktora tuż przed pierwszym wykonaniem Goulda do naszego programu. Czy wszystko nam wyśpiewa? Może wygra? Słuchajcie w środę o godz. 18:30.

Kresy i ich mieszkańcy

  • date_range 2018-02-28
Okazuje się, że Kresy to obszar bardziej rozbudowany niż nam się wydaje. Polaków można spotkać wszędzie, podróżujemy, emigrujemy, jest nas dość dużo... Czy wiecie jednak, że końcem XVIII w. i na początku wieku XIX sprowadzono na Bukowinę w Rumunii polskich górników do budowy kopalni soli? Jeśli zawitamy do polskich wsi rumuńskich jak Kaczyka, Plesza, Nowy Soloniec to możemy być zaskoczeni archaizmem polskiej mowy, która przetrwała w tych malowniczych miejscowościach. Połączymy się też z Polką, która pochodzi z mołdawskiego Raszkowa. W studiu zawita pan Jan Bereza, podróżnik i publicysta, żeby podzielić się z nami swoją wzruszającą opowieścią...

Armenia, góra Masis i mroczna historia Chor Wirap

  • date_range 2018-02-21
Jak wygląda topos góry Masis, czyli bardzo ważnego dla Ormian Araratu? Czy Ormianie uważają się za potomków Noego? Sobór katedralny w Eczmiadzynie można porównać z Katedrą Gnieźnieńską? Czy Ormianie są religijni? W jakim stanie zachowały się wspaniałe kościoły Armenii z V, VI i VII wieku? Będzie mowa też o Chor Wirap – klasztorze, w którym był więziony Grzegorz Oświeciciel przez okrutnego króla Tirydatesa III. Król ten prześladował pobożne dziewice, w związku z czym dostał obłędu. Wszystko się dobrze skończyło, władca wyzdrowiał dzięki świętemu Grzegorzowi i ustanowił chrześcijaństwo religią państwową. Naszym gościem jest pan dr Jakub Osiecki, wybitny armenista. Środa, godz. 18:30 - zapraszamy!

O święcie Purim i królowej Esterze

  • date_range 2018-02-14
Obraz malarki Artemizji Gentileschi ilustruje biblijne wydarzenie z Księgi Estery. Artystka namalowała portret pięknej Żydówki, omdlewającej przed tronem króla Persów Aswerusa. Władca pokazany jest podczas gwałtownego zerwania się czy podniesienia z królewskiego siedziska, zgodnie z tekstem Septuaginty. Rzecz dziś nie o malarstwie barokowym, lecz o narodzie, który uratowała zacna Estera przed zagładą. Wspomnimy też o Święcie Purim (Święto Losów), które upamiętnia zwycięstwo nad złym urzędnikiem Hamanem. Wszystko okrasimy apetycznymi szmoncesami, zajadając się "uszami Hamana" i rozmawiając o tęsknocie za Polskim Chasydem. Naszym gościem był pan Tomasz Małodobry, który zachęcał do poznawania religii i kultury judaistycznej. Może warto zapisać się na lekcje hebrajskiego?

Wino - napój bogów

  • date_range 2018-02-08
Jakie moce kryją się w napoju, którego produkcja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco? Dlaczego Rzymianie całowali swoje kobiety w usta na powitanie (nie chodzi o uczucia)? Starożytni widzieli w winie boga, chrześcijanie także widzą w winie Boga. Mało tego, spożywają tego Boga! Temat kulturoznawczy, zachęcający do smakowania i umiaru, nie do opilstwa. Z Panem Mikołajem Makłowiczem, znawcą "winnego" archipelagu, porozmawiamy o szczepach znanych jeszcze przed naszą erą, o zamiłowaniu Polaków do pewnych smaków...i o koneserskich ścieżkach etnomaniaków, coraz bardziej przetartych. Cieszymy się, że z końcem karnawału (już za tydzień) możemy zaprosić do studia dionizyjskiego ducha wina!

Audycja z 31.01.2018 r.

  • date_range 2018-01-31

O Iraku w Łowcach Skarbów

  • date_range 2018-01-25
„Irak to latarnia Wschodu, źrenica ziemi i jej serce” pisał arabski historyk Al-Masudi żyjący w X w.. Przepływa tu rzeka Tygrys, której źródła biorą początek w górach Taurusu w Turcji, łącząc się na południu z Eufratem. Ta trudno doświadczana ziemia tzw. Żyznego Półksiężyca to kolebka cywilizacji z wielkimi miastami Sumeru, Akadu, Asyrii, Babilonu, Elamu. Al.-Dżazira po arabsku znaczy wyspa. Jak tzw. "misja stabilizacyjna" trwająca od 2003 roku wpłynęła na stan zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO? Czy w ogóle mamy jakieś wiarygodne dane dotyczące strat poniesionych w wyniku działań wojennych? O tym rozmawiamy z moim gościem Tytusem Ferencem, znawcą Iraku.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię