Radio Kraków

konie z morskiego oka

Koń jaki jest, każdy widzi. Nic bardziej mylnego - Rozmowa z Prof. Marcinem Urbaniakiem

Zdziwienie, zdumienie, szok - tak spotkanie Zespołu Parlamentarnego ds. Wyścigów Konnych i Jeździectwa zapamiętał Prof Marcin Urbaniak, gdy zapytałam o wrażenia. Sytuacja przypomina odrobinę tę gdy schodzi się z ringu i próbuje określić to, co działo się przed chwilą. O ringu bokserskim niewiele wiem ale mój gość zna dobrze to doświadczenie i o nim także rozmawiamy. W "sporcie", jakim bywa walka o wrażliwość bardzo się przydaje. Jest też sporo o zwyczajnym życiu i wyborach raz na zawsze. Zapraszamy w kulisy!

Sąd Najwyższy wypowie się w sprawie koni wożących turystów do Morskiego Oka

Sąd Najwyższy zdecyduje, który sąd ma rozpatrywać subsydiarny akt oskarżenia w sprawie znęcania się nad końmi wożącymi turystów do Morskiego Oka. W środę Sąd Rejonowy w Zakopanem skierował tą kwestię do rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy. Zarzuty są stawiane m.in. dyrektorowi TPN i b. staroście tatrzańskiemu.

Obrońcy zwierząt alarmują: konie wożące pasażerów na trasie do Morskiego Oka są mocno przeciążone

Jak wynika z badań przeprowadzonych w tym roku na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego - fasiąg w maksymalnym dopuszczalnym wypełnieniu, czyli z 12 pasażerami w środku jest o tonę za ciężki.

Morskie Oko: fiakrzy składają pozew przeciwko obrońcom praw zwierząt

  • date_range 2015-04-30
Górale wożący turystów fasiągami w stronę schroniska przy Morskim Oku twierdzą, że mają już dość oskarżeń pod ich adresem formułowanych przez obrońców praw zwierząt. Złożyli pozew do sądu przeciwko tym, którzy, ich zdaniem, ich nękają i szkalują ich dobre imię. Obrońcy praw zwierząt obawiają się, że pozew ma im zamknąć usta.

Awantura w Morskim Oku: fundacja Viva składa zażalenie

  • date_range 2015-04-24
Będzie zażalenie na decyzję limanowskiej prokuratury. Śledczy zapowiedzieli, że nie będzie śledztwa w sprawie rzekomego niedopełnienia obowiązków przez policjantów z Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej. Chodzi o listopadowy protest ekologów w obronie koni na drodze do Morskiego Oka w Zakopanem. Doszło wtedy do szarpaniny z fiakrami. Przedstawiciele fundacji Viva, która wspierała protest są właśnie w drodze do prokuratury w Limanowej.

Wóz hybrydowy powiezie turystów do Morskiego Oka? Jest przetarg

  • date_range 2015-02-13
Tatrzański Park Narodowy zachęca do startowania w przetargu na wykonanie wozu zaprzęgowego ze wspomaganiem elektrycznym. Pojazdy mają być kompromisem w sporze z obrońcami praw zwierząt, którzy domagają się likwidacji zaprzęgów konnych na drodze do Morskiego Oka.

Zagraniczne uczelnie rozwiążą spór wokół koni z Morskiego Oka?

  • date_range 2014-12-18
Czy zagraniczny eksperci zadecydują o przyszłości transportu konnego w Morskim Oku? Tatrzański Park Narodowy nie ukrywa, że coraz poważniej skłania się do takiego właśnie rozwiązania. W środę wieczorem w Sejmie, podczas posiedzenia Komisji Przyjaciół Zwierząt omawiano sprawę koni pracujących w Morskim Oku. Na spotkaniu oprócz parlamentarzystów obecni byli również przedstawiciele fiakrów, organizacji obrony praw zwierząt jak i Parku Narodowego.

Kolejne testy hybrydowych wozów konnych w Tatrach - zakończone sukcesem

  • date_range 2014-11-15
Na drodze do Morskiego Oka przetestowano wóz hybrydowy z dwunastoma pasażerami na pokładzie. Wóz konny przy podjazdach wspomagany jest silnikiem elektrycznym tak aby maksymalnie odciążyć zwierzęta. I jak informuje reporter Radia Kraków kolejne próby zakończyły się sukcesem

Awantura w Morskim Oku: pierwsze zawiadomienie w zakopiańskiej prokuraturze

  • date_range 2014-11-14
Jak wielokrotnie mówiliśmy w Radiu Kraków, w trakcie manifestacji obrońców zwierząt i blokady drogi do Morskiego Oka - doszło do bijatyki. Kilka wozów z turystami przedostało się przez blokadę. Wniosek, który dzisiaj wpłynął do prokuratury skierował starosta tatrzański. Zarzuca on ekologom, że blokada drogi była nielegalna.

Są zarzuty dla awanturnika z Podhala

  • date_range 2014-11-11
Zarzut napaści na policjanta oraz pobicia pikietującego obrońcy praw zwierząt - w czasie protestu przed Morskim Okiem usłyszał 21-latek z Bukowiny Tatrzańskiej. Nie przyznał się do winy Jak zapowiadają zakopiańscy policjanci to nie koniec konsekwencji karnych w tej sprawie

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię