Radio Kraków

Konflikt wokół Domu im. J. Piłsudskiego w Krakowie

Kolejny krok w sprawie Domu im. Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach. Władze miasta porozumiały się z Muzeum Narodowym

Przedstawiciele miasta i muzeum podpisali w czwartek list intencyjny w sprawie przekazania Domu im. Piłsudskiego do dyspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie. Po remoncie budynku ma w nim powstać wystawa poświęcona Legionom Polskim i działalności niepodległościowej.

Koniec sporu o Dom im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie

Egzekucja komornicza kończy spór o Dom imienia Józefa Piłsudskiego w Krakowie - dowiedziało się Polskie Radio. Zgodnie z decyzją sądu Związek Legionistów Polskich musi opuścić historyczny budynek na krakowskich Oleandrach.

Jest prawomocny wyrok w sprawie eksmisji z krakowskich Oleandrów

Związek Legionistów Polskich musi opuścić historyczny budynek na krakowskich Oleandrach. Uprawomocnił się wyrok sądu w sprawie eksmisji organizacji z Domu imienia Józefa Piłsudskiego. Związek nie dotrzymał wyznaczonego przez sąd terminu opuszczenia budynku i nadal zajmuje kilka pomieszczeń. Urząd Miasta wstrzymuje się jednak działaniami do czasu, aż sąd wskaże komornika, który zabezpieczy rzeczy należące do Związku znajdujące się w pomieszczeniach - tłumaczy Monika Chylaszek z krakowskiego Magistratu.

Minister kultury: eksponaty do Muzeum Czynu Niepodległościowego są przygotowywane

Eksponaty są przygotowywane przez specjalistów z Muzeum Narodowego do tego, żeby zbudować Muzeum Czynu Niepodległościowego. Myślę, że szybko będziemy budowali instytucję od lat wyczekiwaną – powiedział w piątek w Krakowie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Minister kultury: chcemy jak najszybciej udostępnić Muzeum Czynu Niepodległościowego

Chcemy jak najszybciej udostępnić dla zwiedzających Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie – powiedział we wtorek dziennikarzom minister kultury Piotr Gliński. Jak dodał, najprawdopodobniej część obiektów z tej placówki zaginęła.

Zapalniki i pocisk artyleryjski znalezione w Muzeum Czynu Niepodległościowego nie stwarzały zagrożenia wybuchem

Z Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach wyniesiono już wszystkie eksponaty. Trwająca 5 dni egzekucja budynku właśnie się zakończyła. Na liście zabezpieczonych przedmiotów znalazły się wojskowe mundury, sztandary, ołtarze polowe, a nawet amunicja. Teraz artefakty trafią w depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wojewoda: w Muzeum Czynu Niepodległościowego zabezpieczono ponad 90 eksponatów

W ramach egzekucji zostało zabezpieczonych ponad 90 eksponatów, elementów wyposażenia historycznego - poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita, podsumowując egzekucję administracyjną w Muzeum Czynu Niepodległościowego.

Kraków: w Muzeum Czynu Niepodległościowego znaleziono czynne zapalniki. Trwa akcja saperów

W Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach znaleziono czynne zapalniki, które mogą grozić wybuchem. Na miejscu działają już saperzy. Wynoszenie i zabezpieczanie militariów może potrwać nawet do poniedziałku.

Policyjna akcja z udziałem służb wojewody małopolskiego na krakowskich Oleandrach

W Domu im. Józefa Piłsudskiego trwa próba zabezpieczenia zbiorów Muzeum Czynu Niepodległościowego. Mają one zostać przekazane do Muzeum Narodowego w Krakowie. Urzędnicy w asyście mundurowych próbowali wejść do budynku. Konieczna była jednak pomoc ślusarza, bo działacze Związku Legionistów Polskich, który zajmuje ten budynek – zaryglowali drzwi.

Sprawa budynku, o który miasto walczy ze związkiem legionistów - ponownie na wokandzie

Krakowski sąd okręgowy ponownie zajął się w środę sprawą budynku przy Oleandrach, w którym siedzibę ma obecnie Związek Legionistów Polskich (ZLP). Organizacja toczy spór z miastem, które domaga się zwrotu tej nieruchomości, a któremu rację przyznał sąd pierwszej instancji.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię