Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Niepołomice tygrysem ekonomicznym Małopolski? Czy miejscem, gdzie nie myśli się o mieszkańcach

  • Aktualności
  • date_range Piątek, 2014.11.14 06:20 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 22:57 )
Do niedawna Niepołomice kojarzyły się tylko z Zamkiem i Puszczą Niepołomicką. Obecnie dla wielu to miejsce stawiane jest za wzór rozwoju gospodarczego. Niepołomicka Strefa Inwestycyjna to marka miejscowości. Jednak dla wielu za rozwojem ekonomicznym - nie idzie równomierne spojrzenie na rozwój całego miasta. W niedzielnych wyborach o najważniejsze stanowisko w mieście ubiegać się będzie dwóch kandydatów – obecny burmistrz Roman Ptak i Marek Burda.

fot: Tobol/ wikipedia

Roman Ptak – 38 lat - skończył studia na Akademii Rolniczej w Krakowie. Pracował w biurze poselskim jako asystent Stanisława Kracika, następnie był sekretarzem gminy Niepołomice. W 2009 roku po ustąpieniu Stanisława Kracika z funkcji burmistrza został powołany na pełniącego funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Rok później wygrał wybory na to stanowisko.

Marek Burda – 46 lat – skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora szkoły podstawowej w Pawlikowicach a następnie w Zabierzowie Bocheńskim. Obecnie jest wiceprezesem spółki Solne Miasto w Wieliczce. Przez dwie kadencje był radnym powiatowym z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym Gminę Niepołomice.


Praca
Do niedawna to mieszkańcy Niepołomic dojeżdżali do pracy do Krakowa, teraz coraz częściej krakowianie i inni Małopolanie znajdują zatrudnienie w tej miejscowości. W Niepołomicach prężnie rozwija się Strefa Inwestycyjna, na terenie której znajduje się 55 dużych zakładów pracy, w których zatrudnionych jest blisko 6 tysięcy ludzi.

Zadaniem Romana Ptaka, strefa cały czas będzie się rozwijać, zwłaszcza, że w planach jest budowa węzła łączącego Niepołomice z autostradą, a także obwodnica Podłęża. "Udało nam się przekonać władze województwa do zapisania w kontrakcie terytorialnym 70 milionów złotych na tę inwestycję" – powiedział w rozmowie z Radiem Kraków obecny burmistrz.

Marek Burda również podkreśla, że strefa przemysłowa jest bardzo ważna dla Niepołomic. Jednocześnie zwraca uwagę na jej racjonalną rozbudowę.  "W Niepołomicach są niestety takie zakłady, które mimo zapewnień, że stosują najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń, emitują szkodliwe związki dla organizmu. Oczywiście strefa w Niepołomicach musi się rozwijać, ale musi być plan. Teraz zakłady powstają bezpośrednio przy miejscach gdzie mieszkają ludzie" - podkreśla Burda.


Mieszkańcy
Tylko w ostatnich 10 latach liczba mieszkańców wzrosła o ponad 20 procent. Niepołomice przestają być tylko sypialnią Krakowa, a stają się atrakcyjnym miejscem do życia.

Marek Burda zauważa, że za wzrostem liczby mieszkańców nie idzie zrównoważony rozwój miasta. "W Niepołomicach bardzo szybko przybywa liczba mieszkańców z dziećmi. Niestety obecny burmistrz, mimo obietnic, podczas swojego urzędowania nie wybudował nowej szkoły podstawowej. Oprócz szkoły oczywiście musi powstać także miejsce, gdzie dzieci będą mogły spędzać czas poza lekcjami, do momentu przyjścia rodziców z pracy. Jeżeli chodzi o infrastrukturę społeczną w Niepołomicach brakuje miejsc dla przedszkolaków. W takich okolicznościach zupełnie nie rozumie dlaczego dla drugoligowego klubu piłkarskiego budowana jest trybuna na stadionie. Wydaje mi się, że nie taka powinna być kolejność inwestycji" - twierdzi Burda.

Roman Ptak nie ukrywa, że brak nowej szkoły jest jego porażką. "Projekt, z którym szedłem do wyborów cztery lata temu niestety został zawieszony ze względu na zmianę przepisów. W następnej kadencji będziemy starać się rozwiązać ten problem" - zapowiad Ptak.


Turystyka
Obaj kandydaci podkreślają, że chcieliby w najbliższych latach wzmocnić markę turystyczną Niepołomic. Już teraz nie brakuje osób, które chętnie korzystają z uroków Puszczy Niepołomickiej.

Niestety cały czas brakuje zaplecza dla wypoczywających. "Może trzeba pomyśleć o wyregulowaniu Wisły, dzięki temu np. na wale mogłyby powstać ścieżki rowerowe, które połączą Niepołomice z Krakowem" – mówi Marek Burda.

Roman Ptak obiecuje, że oferta turystyczna będzie się poszerzać. "Już teraz Niepołomice kojarzą się z zamkiem, puszczą, historycznym kościołem, ale także muzeum fonografii i młodzieżowym obserwatorium astronomicznym" – dodaje Ptak.

 

 

 

(Kuba Niziński/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię