Radio Kraków

Wszystkich Świętych 2023

Przed 21. kwestą organizatorzy akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie podsumowują swoje dokonania

Jak policzono we wszystkich kwestach organizowanych od 2001 roku udało się zebrać ponad 350 tys. zł. Pozwoliło to na uratowanie 118 zabytkowych nagrobków. Przede wszystkim były to nagrobki na cmentarzu komunalnym, gołąbkowickim i cmentarzu na osiedlu Helena. Po raz trzeci pieniądze będą również zbierane na sądeckim Starym Cmentarzu, gdzie znajdują się najstarsze w mieście mogiły.

We wtorek i w środę w gminie Kęty kursuje darmowa Komunikacja Beskidzka na cmentarz

W gminie Kęty we wtorek i w środę kursuje darmowa Komunikacja Beskidzka na cmentarz. We wtorek przejazdy odbywają się co półtorej godziny. Ostatni kurs na cmentarz z przystanku Kęty Basen odjeżdża o godzinie 15.30 a z cmentarza o 16.30. 1 listopada autobus jeździć będzie co godzinę. Zacznie kursować o 7:00 rano, a skończy o 17:30.

W Chrzanowie pierwszy raz po trzyletniej przerwie odbędzie się kwesta na starym cmentarzu parafialnym

1 listopada kwestujący będą zbierać datki na odnowę zabytkowych grobów. Pierwsza kwesta na chrzanowskim cmentarzu odbyła się w 2010 roku. Do tej pory udało się odrestaurować 4 nagrobki. Co decyduje o wyborze pomników, które zostają wyremontowane?

Zakopane: Zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy

Uwaga kierowcy - w Zakopanem od wtorku obowiązują zmiany w organizacji ruchu w związku z dniem Wszystkich Świętych. Policja apeluje, by zwracać uwagę oznakowania i nie jeździć na pamięć.

Kwesty na małopolskich cmentarzach

Włączają się w nie aktorzy, politycy, samorządowcy, ale też zwykli mieszkańcy. Kwesty na odnowę zabytkowych i zapomnianych grobów - stały się tradycją Dnia Wszystkich Świętych także na małopolskich cmentarzach.

W środę odbędzie się 30. kwesta na rzecz odnowy zabytków na cmentarzu w Wojniczu

Nie tylko w dużych miastach, ale także w Wojniczu już po raz 30. będzie organizowana kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków, postumentów, a nawet żeliwnych krzyży. Przez te 30 lat zebrano ponad milion złotych i odnowiono za te pieniądze ponad 60 obiektów na cmentarzu.

W Tarnowie odbędą się kwesty na rzecz odnowy zabytkowych mogił Starego Cmentarza

W dniu Wszystkich Świętych będzie można spotkać kwestujących na rzecz odnowy zabytkowych mogił Starego Cmentarza w Tarnowie.

W Andrychowie odbędzie się 23. kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków

1 listopada na cmentarzu komunalnym w Andrychowie odbędzie się 23. kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Przez ten czas dzięki datkom wrzuconym do puszek oraz wsparciu młodzieży z andrychowskich szkół średnich zaopiekowano się prawie 30. miejscami pochówków, a także odrestaurowano gruntownie 13 nagrobków. Czternasty nagrobek jest właśnie na Śląsku w pracowni konserwacji kamienia.

Przedstawiciele władz miasta Krakowa zapalili znicze na grobach w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim

Pochowane są tam osoby, które dorobkiem i działaniami przyczyniły się do rozwoju krakowskiej i polskiej kultury, polityki czy sztuki. To między innymi Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski czy Barbara Kwiatkowska-Lass.

Przed 1 listopada na Pęksowym Brzyzku

1 listopada to w Polsce wyjątkowo obchodzony Dzień Wszystkich Świętych. Na wszystkich cmentarzach trwa porządkowaniegrobów - tak też jest na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku. To jedna z najbardziej znanych polskich nekropolii - tutaj spoczywają górale, gdyż na początku był to zwykły cmentarz parafialny, ale i znani artyści, działacze społeczni i ludzie gór. Wśród nich ratownicy TOPR i przewodnicy tatrzańscy - m.inn. grób rodziny Marii Matei-Torbiarz

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię