Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji powiedział, że w tym roku główne działania policji w związku z wyjazdami na cmentarze zaplanowano w dniach 31 października - 2 listopada, ale już w piątek na drogach w całym kraju kierowcy muszą się przygotować na większą liczbę policyjnych patroli. Policjanci spodziewają się bowiem, że część kierowców uda się na nekropolie już w najbliższy weekend.

"W okresie Wszystkich Świętych policjanci ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem poprzez wzmożone kontrole na drogach. Funkcjonariusze będą w szczególności reagować na wykroczenia, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, m.in. na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą również szczególną uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych" - podkreślił nadkom. Opas.

Dodał, że jednym z zadań policjantów pełniących w tym czasie służbę będzie zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz na drogach prowadzących do cmentarzy. "W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem. Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach. Bądźmy jednak przygotowani, że mimo starań funkcjonariuszy możemy napotkać utrudnienia. Czasami więc lepiej zrezygnować z własnego pojazdu i pojechać na cmentarz transportem publicznym" - ocenił.

Policjant zaapelował do pieszych, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo i zakładali odblaski tak, aby były one widoczne dla kierowców. Dodał, że wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe jak kamizelki, opaski i breloczki podnoszą bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Nadkom. Robert Opas poinformował ponadto, że w dniach 31 października - w godz. 18–22 i 1 listopada - w godz. 8–22, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12t, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas ubiegłorocznych Wszystkich Świętych doszło do 139 wypadków, w których zginęło 18 osób, a 164 zostało rannych. W tym czasie policjanci zatrzymali 885 kierujących pod wpływem alkoholu.