Radio Kraków

Trzecia dawka szczepionki na covid

Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło blisko 8,4 mln Polaków

Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło blisko 8,4 mln Polaków. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 21,4 mln osób – podano w niedzielę na stronach rządowych.

Rośnie zainteresowanie szczepieniami przeciw Covid-19

W Małopolsce w czwartej fali pandemii wyraźnie rośnie zainteresowanie szczepieniami przeciw Covid-19. Średnia dzienna liczba szczepień w grudniu wynosi 13 tys. 845 – to dwa razy więcej niż w listopadzie i pięć razy więcej niż w październiku.

Coraz więcej mieszkańców Tarnowa decyduje się na 3. dawkę szczepionki przeciwko Covid-19

W Mościckim Centrum Medycznym, tylko w ciągu ostatniego tygodnia, dawkę przypominającą przyjęło ponad 400 osób. To cieszy, bo nie możemy zapominać, że to właśnie szczepionki są naszą podstawową bronią w walce z pandemią koronawirusa, nawet jeśli w Internecie można znaleźć inne opinie na ten temat - przekonuje Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego.

Niedzielski: chcemy od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych

Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sondaż: więcej zwolenników niż przeciwników obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19

43,5 proc. respondentów uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być w Polsce obowiązkowe; przeciwnego zdania jest 40,8 proc. badanych - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

Prof. Krzysztof Pyrć: „Będzie dość szybkie dostosowanie szczepionek mRNA do potrzeb nowej odmiany SARS COV 2”

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa zwanego Omikron prawdopodobnie spowoduje stosunkowo szybkie dostosowane szczepionek mRNA do potrzeb nowej odmiany SARS COV 2. Zanim to jednak nastąpi, ważne jest, by jak najwięcej osób było w pełni zaszczepionych obecnie dostępnymi preparatami - mówi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Członek Europejskiej Grupy Ekspertów ds. wariantów Sars COV 2.

Agnieszka Ścigaj: Mieliśmy już różne warianty wirusa. Czarne scenariusze się nie sprawdzały

- Eksperci nie są aż tak bardzo tragicznie nastawieni do nowego wariantu koronawirusa - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Agnieszka Ścigaj z Koła Polskie Sprawy. Jej zdaniem obostrzenia, które od środy wprowadza rząd, są słuszne i wystarczające. Nasz poranny gość uważa też, że szczepienia są oczywistym i najlepszym sposobem na to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Posłanka Ścigaj nie jest jednak za tym, by szczepienia przeciwko koronawirusowi były obowiązkowe.

MZ wyśle SMS-y do osób powyżej 50 lat o możliwości wcześniejszego przyjęcia dawki przypominającej

Przez najbliższe trzy dni – od czwartku do soboty – osoby 50 plus, które są w pełni zaszczepione dostaną wiadomość SMS o możliwym wcześniejszym przyjęciu szczepienia dawką przypominającą – przekazało PAP Ministerstwo Zdrowia.

Trzecia dawka szczepień przeciwko koronawirusowi. Jaki preparat wybrać?

Czy powinniśmy być zaszczepieni tą samą szczepionką, czyli Moderną lub Pfizerem? Jaką szczepionkę powinny wybrać osoby zaszczepione AstrąZenecą lub Johnsonem? Dlaczego w dawce przypominającej otrzymujemy tylko połowę dawki Moderny, a całą dawkę Pfizera? Wyjaśniamy w radiowym programie ABC Szczepień.

Trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19 będzie podawana wcześniej?

Podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 będzie możliwe wcześniej niż po pół roku od szczepienia podstawowego — takie informacje pojawiły się po wieczornym posiedzeniu Rady Medycznej z premierem Mateuszem Morawieckim. "Najpewniej będzie to możliwość skrócenia tego okresu do pięciu miesięcy. Ta zmiana ma być lada moment" - przekazała profesor Magdalena Marczyńska.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię