Radio Kraków

Smog

Kończy się sezon grzewczy. Czy ta zima była łagodniejsza niż ubiegłe dla powietrza w Małopolsce?

Jak przebiega wymiana starych pieców na nowe i na czym polega akcja "karny kopciuch"? O tym Bartłomiej Ziaja rozmawia z Magdaleną Cygan z Polskiego Alarmu Smogowego.

Możesz zgłosić, kto pali kopciuchem. Trwa akcja "Karny kopciuch"

"Karny kopciuch" to inicjatywa Fundacji 360 i Polskiego Alarmu Smogowego. Dzięki stronie internetowej można zgłosić osobę, która nielegalnie pali w starym piecu.

Kraków skierował do WSA skargę ws. zmiany uchwały antysmogowej

Prezydent złożył skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego o wydłużeniu terminu likwidacji kotłów bezklasowych do 30 kwietnia 2024 roku - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Coraz lepiej oddycha się w Krakowie, smog dusi mniejsze miejscowości

W Krakowie oddycha się coraz lepiej. W ciągu 10 lat prawie trzykrotnie zmniejszyła się tutaj liczba dni z przekroczeniami norm zanieczyszczeń - podaje Krakowski Alarm Smogowy. Smog wciąż dusi jednak wiele małopolskich miejscowości. Pokazały to mobilne płuca, które "wędrowały" po regionie w ramach kampanii "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to".

Małopolska nie jest już jednym z liderów wymiany kopciuchów

W naszym regionie spadła miesięczna liczba wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. Krakowski Alarm Smogowy jednoznacznie wskazuje winnego: to sejmik województwa, który wprowadził zmiany w uchwale antysmogowej. Gdzie obecnie wymiana kopciuchów idzie szybciej?

1 stycznia Skawina wprowadziła zakaz palenia w kopciuchach. Mieszkańcy mówią, że zmianę już widać i czuć

Od Nowego Roku Skawina wprowadziła zakaz palenia w kopciuchach. Pierwszym miastem w metropolii krakowskiej, które wprowadziło takie zapisy, był Kraków w 2019 roku. Tym samym skawiński samorząd z ponad rocznym wyprzedzeniem uchwalił przepisy, które na gminy nakłada małopolska uchwała antysmogowa.

Kraków zaskarży zmiany w uchwale antysmogowej dla Małopolski

Kraków wystąpi do sądu administracyjnego o zaskarżenie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski – poinformował we wtorek wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Władze miasta uważają, że wydłużenie terminu zakazu używania pieców bezklasowych jest szkodliwe dla mieszkańców.

Słaba jakośc powietrza w Małopolsce

Pyłomierze na znacznym obszarze pokazują przekroczenie norm smogowych. Normy smogowe przekroczone w Krakowie, Tarnowie, Szymbarku, Wadowicach i Nowym Targu.

Fatalna jakość powietrza w powiecie nowotarskim. Apel do mieszkańców, by nie wychodzili z domu

Mieszkańcy powiatu nowotarskiego otrzymali we wtorek SMS-owe alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) o bardzo złej jakości powietrza. Prognozuje się tam wysokie stężenie smogu. Specjaliści radzą mieszkańcom terenu objętego ostrzeżeniem, aby we wtorek unikali wychodzenia na zewnątrz.

Prezydent Krakowa zaapelował o zmiany w rządowych programach proekologicznych

Prezydent Krakowa zaapelował do minister klimatu i środowiska o pilne zmiany w programach proekologicznych – chodzi m.in. o zwiększenie dofinansowania w ramach programu „Stop smog” i poszerzenie zakresu realizowanych przedsięwzięć w programie „Ciepłe mieszkanie”.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię