Radio Kraków

Smog

Marek Anioł: kontrolujemy i nakłaniamy mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania

Na terenie Krakowa nadal jest ok. 590 nieruchomości, w których znajdują się piece na paliwo stałe. Problem w tym, że nie wiadomo, ile z tych palenisk jest nadal czynnych. Tymczasem uchwała antysmogowa dla Krakowa obowiązuje już od ponad 2 lat. O kontrolach pieców z Markiem Aniołem, rzecznikiem Straży Miejskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Nowy Targ jako pierwszy samorząd na Podhalu wprowadza zakaz palenia węglem

Pierwsze zapisy uchwały smogowej zaczną obowiązywać już w styczniu. Wówczas w ścisłym centrum nie będzie można już montować pieców węglowych. Te stare i nieekologiczne będzie trzeba w kolejnych latach usuwać. Całkowity zakaz palenia węglem ma wejść w życie w 2030. Do tego czasu w centrum Nowego Targu będzie trzeba usunąć nawet pół tysiąca palenisk. Burmistrz Grzegorz Watycha mówi jednak, że biorąc pod uwagę położenie miasta, tylko radykalne rozwiązania mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza.

W centrum Krakowa powstał mural oczyszczający powietrze

W centrum Krakowa, na rogu ulic Pawiej i Kurnik powstał mural, który ma oczyszczać powietrze. Jest on efektem kampanii „IT Heroes” prowadzonej przez firmę No Fluff Jobs. Ściana kamienicy pokryta jest antysmogową powłoką, której zadaniem jest oczyszczanie zanieczyszczeń z powietrza przez najbliższe dwa miesiące.

Będą kontrole pieców na paliwa stałe, które zostały jeszcze w Krakowie

W tym sezonie grzewczym każdy właściciel nieruchomości w Krakowie, posiadający jeszcze piec na paliwo stałe, zostanie skontrolowany przez strażników miejskich lub urzędników.

PAS: w tym tempie gminy krakowskiego obwarzanka nie zdążą wymienić wszystkich „kopciuchów”

W ciągu ostatniego półrocza w gminach krakowskiego obwarzanka wymieniono zaledwie 587 kopciuchów - poinformował Polski Alarm Smogowy. To zaledwie 2 procent pieców, które powinny zniknąć do końca 2022 roku.

Ważne przypomnienie dla właścicieli domów

Urząd miejski w Gorlicach przypomina o obowiązku składania deklaracji dotyczących rodzaju i liczby źródeł ciepła zainstalowanych i eksploatowanych w budynkach.

Jak w małopolskich gminach idzie wymiana kopciuchów?

W sporej części małopolskich samorządów wymiana starych pieców węglowych przy wykorzystaniu dostępnych dotacji idzie pełną parą, ale nie brakuje gmin, gdzie w ostatnim czasie nie zlikwidowano ani jednego kopciucha. Urząd marszałkowski wziął pod lupę działania samorządów w zakresie wdrażania programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. I, jak się okazuje, niekwestionowanym liderem w regionie są Liszki. Tam z kopciuchami w pierwszym półroczu pożegnało prawie 200 mieszkańców. Na drugim biegunie znalazł się między innymi Kraków, Nowy Sącz, czy gmina Niedźwiedź na Limanowszczyźnie.

Od nowego roku koniec dotacji do pieców węglowych w "Czystym powietrzu"

  • date_range 2021-05-21
Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego w programie "Czyste powietrze" - podał PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że zwiększone zostaną progi dochodowe w programie, by więcej osób mogło skorzystać z wyższego dofinansowania do termomodernizacji.

Gigantyczne zainteresowanie Myślenickim Programem Wymiany Pieców

  • date_range 2021-05-10
W poniedziałek ruszył nabór. Do podziału jest milion złotych z budżetu gminy. Mieszkańcy stoją przed urzędem od świtu.

Tomasz Urynowicz: Trzeba ujednolicić uchwały antysmogowe dla gmin

  • date_range 2021-04-09
W sierpniu sejmik województwa małopolskiego zajmie się uchwałami antysmogowymi dla Tarnowa, Oświęcimia, Skawiny, Rabki, Zabierzowa i Krzeszowic. Zakaz stosowania paliw stałych miałby obowiązywać w tym gminach od początku 2030 roku. O uchwałach antysmogowych dla 6 kolejnych gmin Małopolski z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem rozmawiał Jacek Bańka.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię