Radio Kraków

Smog

Radni nie złagodzili uchwały antysmogowej

Termin wymiany pieców bezklasowych pozostaje w Małopolsce niezmienny – zdecydowali radni województwa w poniedziałek, którzy odrzucili projekt obywatelskiej uchwały wydłużającej czas wymiany kopciuchów do stycznia 2026 r.

Józef Gawron: projekt obywatelski o zmianie ustawy smogowej zostanie odrzucony

Sejmik nie zdemontuje obowiązującej uchwały antysmogowej, a obywatelski projekt o zmianie tego dokumentu zostanie odrzucony - tak zapewnia Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. Obywatelski projekt zakłada m.in. przesunięcie wejścia w życie zakazu używania kotłów pozaklasowych w Małopolsce na 1 stycznia 2026 roku i umożliwienie palenia w Krakowie biomasą. Jak tłumaczy Gawron, uchwała jest niezgodna z prawem, dlatego nawet gdyby sejmik ją przegłosował, to automatycznie powinien uchwałę unieważnić wojewoda.

Prezydent Krakowa zaapelował do sejmiku województwa w sprawie uchwały antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w piśmie skierowanym do przewodniczącego oraz radnych sejmiku województwa zaapelował o nieprzychylanie się do projektu uchwały łagodzącej małopolską uchwałę antysmogową.

Specjalni operatorzy pomogą mieszkańcom Małopolski w wymianie pieców

Specjalni operatorzy będą od jesieni pomagać mieszkańcom Małopolski przejść procedurę wymiany starych pieców i ociepleń domów w ramach programu "Czyste Powietrze". W poniedziałek ruszył nabór wniosków dla organizacji, które chciałyby wskazać takich operatorów.

Kończy się sezon grzewczy. Czy ta zima była łagodniejsza niż ubiegłe dla powietrza w Małopolsce?

Jak przebiega wymiana starych pieców na nowe i na czym polega akcja "karny kopciuch"? O tym Bartłomiej Ziaja rozmawia z Magdaleną Cygan z Polskiego Alarmu Smogowego.

Możesz zgłosić, kto pali kopciuchem. Trwa akcja "Karny kopciuch"

"Karny kopciuch" to inicjatywa Fundacji 360 i Polskiego Alarmu Smogowego. Dzięki stronie internetowej można zgłosić osobę, która nielegalnie pali w starym piecu.

Kraków skierował do WSA skargę ws. zmiany uchwały antysmogowej

Prezydent złożył skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego o wydłużeniu terminu likwidacji kotłów bezklasowych do 30 kwietnia 2024 roku - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Coraz lepiej oddycha się w Krakowie, smog dusi mniejsze miejscowości

W Krakowie oddycha się coraz lepiej. W ciągu 10 lat prawie trzykrotnie zmniejszyła się tutaj liczba dni z przekroczeniami norm zanieczyszczeń - podaje Krakowski Alarm Smogowy. Smog wciąż dusi jednak wiele małopolskich miejscowości. Pokazały to mobilne płuca, które "wędrowały" po regionie w ramach kampanii "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to".

Małopolska nie jest już jednym z liderów wymiany kopciuchów

W naszym regionie spadła miesięczna liczba wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. Krakowski Alarm Smogowy jednoznacznie wskazuje winnego: to sejmik województwa, który wprowadził zmiany w uchwale antysmogowej. Gdzie obecnie wymiana kopciuchów idzie szybciej?

1 stycznia Skawina wprowadziła zakaz palenia w kopciuchach. Mieszkańcy mówią, że zmianę już widać i czuć

Od Nowego Roku Skawina wprowadziła zakaz palenia w kopciuchach. Pierwszym miastem w metropolii krakowskiej, które wprowadziło takie zapisy, był Kraków w 2019 roku. Tym samym skawiński samorząd z ponad rocznym wyprzedzeniem uchwalił przepisy, które na gminy nakłada małopolska uchwała antysmogowa.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię