Radio Kraków

Smog

Urszula Rusecka: gdybyśmy ten prąd, który produkujemy u siebie w kraju, mogli sprzedawać poza giełdą towarową, to byłaby możliwość obniżenia cen

To jeszcze jedna możliwość obniżenia cen za prąd - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. A chodzi o projekt ustawy znoszący tzw. obligo giełdowe w sprzedaży energii elektrycznej. Projekt wprowadza też kary za prowadzenie manipulacji rynkowych.

Strefa Czystego Transportu to o 80 % mniej trujących gazów w mieście - twierdzą aktywiści

Aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego proponują, by nie czekać z wprowadzeniem SCT w Krakowie aż dwóch lat. Chodzi o planowane wyeliminowanie z ruchu najstarszych samochodów. Urzędnicy przedstawili pomysł, a po konsultacjach projekt uchwały dużo mniej radykalnej. Aktywiści polskiego Alarmu Smogowego przedstawiają swoje rekomendacje w tej sprawie...

Kraków będzie pierwszym miastem ze strefą czystego transportu w Polsce? Decyzja w rękach radnych

Coraz bliżej wprowadzenia strefy Czystego Transportu w Krakowie. Trzy miesiące temu zaprezentowano wnioski z konsultacji społecznych i pierwsze wymagania, jakie miały być stawiane kierowcom. Proponowane przepisy uległy jednak zmianie. Decyzja leży teraz w rękach radnych.

Samorządy nadal czekają na pieniądze na dodatki węglowe

”Nadal nie mamy informacji zwrotnej z żadnego z ministerstw. Na razie bezradnie rozkładamy ręce” – mówi burmistrz Skawiny. Z małopolskimi samorządowcami o dodatku węglowym i sporach wokół uchwały antysmogowej rozmawiał Jacek Bańka. Gośćmi programu byli Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny i Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Czy uchwała antysmogowa pójdzie w odstawkę?

Już dzisiaj radni sejmiku wojewódzkiego zajmą się tematem kopciuchów. Czy uchwała antysmogowa pójdzie w odstawkę i nadal w Małopolsce będzie można palić kopciuchami?

Co dalej z małopolską uchwałą antysmogową: klamka zapadła?

Zbliża się czas podjęcia ostatecznej decyzji, czy od 1 stycznia przyszłego roku nadal będziemy mogli palić w Małopolsce kopciuchami. Zarząd województwa chce, aby wejście w życie uchwały antysmogowej przesunąć o rok, tłumaczy to między innymi złą sytuacją ekonomiczną. Pojawiają się też jednak głosy sprzeciwu.

Stanisław Bisztyga: jeśli chodzi o uchwałę antysmogową, mam nadzieję, że znajdziemy złoty środek

- W sprawie uchwały antysmogowej zderzają się dwa skrajne stanowiska: dalej trzeba palić w piecach a mieszkańcy Krakowa uważają, że to dla nich koniec świata – powiedział na antenie Radia Kraków Stanisław Bisztyga, Radny Sejmiku Małopolskiego z Platformy Obywatelskiej. Czy uda się znaleźć rozwiązanie, które w obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego przyniesie dobre rozwiązanie?

Witold Kozłowski: W obecnej sytuacji nie ma szans, żeby zrealizować uchwałę antysmogową do końca roku

- Rekomendacja zarządu województwa w sprawie uchwały antysmogowej będzie taka, jak wynika z konsultacji społecznych - zapowiedział na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski, Witold Kozłowski. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że w konsultacjach społecznych mieszkańcy i samorządy opowiedzieli się za zmianą terminu zapisanego w uchwale antysmogowej. Chodzi o likwidację pozaklasowych kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z uchwałą antysmogową mają zostać zlikwidowane do końca roku. Zarząd województwa zaproponował przedłużenie tego terminu o rok. Sprzeciwiają się temu organizacje ekologiczne, aktywiści antysmogowi i samorządy największych miast. "Nasze stanowisko jest takie, że w ostatnim czasie zaszło bardzo dużo zmian i w związku z tym zaproponowaliśmy przedłużenie tego okresu. Tym bardziej że i tak nie ma szans, by uchwała została zrealizowana do 31 grudnia. Ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik województwa" - mówił marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Krakowski Alarm Smogowy krytycznie o braku publikacji wyników konsultacji ws. uchwały antysmogowej

Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych ws. zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”.

Władze Małopolski: większość samorządów i mieszkańców za przesunięciem uchwały antysmogowej

Według władz Małopolski w zakończonych konsultacjach społecznych większość samorządów i mieszkańców regionu opowiedziała się za przedłużeniem o rok terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię