Radio Kraków

Smog

Kończy się czas na pozbycie się kopciuchów w Małopolsce

Za niecały rok wszystkie małopolskie kopciuchy powinny trafić na złom. 1 stycznia 2023 roku w życie wejdzie zapis małopolskiej uchwały antysmogowej zakazujący ogrzewania domów najstarszymi piecami, określanymi przez urzędników jako "bezklasowe". 26 kwietnia stowarzyszenie gmin sąsiadujących z Krakowem - "Metropolia Krakowska" - podsumowało swoje dotychczasowe działania w tej kwestii.

Myślenice rezygnują z wprowadzenia lokalnej uchwały antysmogowej

Podkrakowskie Myślenice wycofują się z lokalnej uchwały antysmogowej. W zeszłym roku we wrześniu radni jednogłośnie opowiedzieli się za wprowadzeniem ograniczeń.

Gmina Myślenice: znów będzie można otrzymać gminną dotację na wymianę pieca

Urząd miasta ogłasza drugą edycję Myślenickiego Programu Wymiany Pieców. Do wzięcia jest dofinansowanie w wysokości od 6 lub do 8 tysięcy złotych, w zależności od tego, na co chce się wymienić stary piec. Wnioski będą przyjmowane od 20 kwietnia. Najlepiej przyjść do urzędu z już wypełnionym formularzem.

3061 kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej w sezonie grzewczym w Krakowie

3061 kontroli przestrzegania przepisów krakowskiej uchwały antysmogowej przeprowadzili strażnicy miejscy w ciągu sześciu miesięcy zakończonego sezonu grzewczego. Ujawnili oni 44 wykroczenia. Z roku na rok tego typu zgłoszeń jest coraz mniej.

Radni Myślenic jednak nie chcą lokalnej uchwały antysmogowej

Na ostatniej sesji myśleniccy radni niemal jednogłośnie uchwalili apel do władz województwa o wstrzymanie prac nad zakazem palenia węglem na terenie miasta. Tłumaczą to obecną sytuacją geopolityczną. Jak twierdzą, inflacja i rosnące ceny gazu sprawiają, że nie wszystkich mieszkańców będzie stać na wymianę ogrzewania.

Tuchów: kolejny nabór do programu STOP SMOG

Tuchów prowadzi kolejny nabór do programu STOP SMOG, w którym mieszkańcy mogą otrzymać na wymianę pieca i termomodernizacje nawet 53 tysiące złotych. Jest to możliwe dzięki dużemu rządowemu dofinansowaniu dla najbardziej zamieszczonych gmin w Europie. Położony w niecce Tuchów znalazł się na tej niechlubnej liście z 2016 roku. Żeby temu przeciwdziałać, dzięki rządowemu programowi STOP SMOG gmina może przyznać 121 dofinansowań do 53 tysięcy złotych. Tuchów na razie przyznał ich piętnaście i właśnie prowadzi kolejny nabór.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Co? Gdzie? Kiedy?

Ten temat podnosi ciśnienie niejednemu krakowskiemu kierowcy. Miasto Kraków w czwartek rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenie w mieście Strefy Czystego Transportu. O propozycji przygotowanych przez urzędników i zaletach tego rozwiązania opowiadali dziś specjaliści w trakcie spotkania online z mieszkańcami.

Od rana fatalne powietrze w niemal całej Małopolsce

W Oświęcimiu, Krakowie, Zabierzowie, Niepołomicach i Skawinie dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są ponad dwukrotnie. W centrum Krakowa i w Nowej Hucie dodatkowo przekroczone są również dopuszczalne normy dla pyłu PM2.5. Wysokie stężenie PM10 także w Nowym Targu, Wadowicach, Zakopanem, Trzebinii i Rabce.

Kraków podsumowuje kolejne kontrole palenisk

Ponad 2100 razy od początku sezonu grzewczego strażnicy miejscy sprawdzali, czy przestrzegane są zapisy uchwały antysmogowej. Tylko w styczniu wykonano ich ponad czterysta.

W poniedziałek rusza kampania "Kraków w dobrym klimacie". Czy cokolwiek zmieni?

To ma być kolejny etap realizacji założeń wypracowanych podczas Krakowskiego Panelu Klimatycznego w czerwcu ubiegłego roku. W najbliższy poniedziałek magistrat wystartuje z nową całoroczną kampanią poświęconą zmianie przyzwyczajeń i edukacji mieszkańców. Chodzi o to, aby pokazać, jak w prosty sposób w codziennym życiu możemy przyczynić się do walki z negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Magistrat przekonuje, że kampania "Kraków w dobrym klimacie" pozwoli wyznaczać trendy wśród innych polskich miast. Tymczasem aktywiści uważają, że realne działania należy zacząć zaplanowania na nowo przyszłych działań na rzecz poprawy klimatu, które podejmie miasto.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię