Radio Kraków

Smog

Podkrakowska Skała znów z niechlubnym rekordem smogowym

  • date_range 2021-03-07
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że roczna norma stężeń rakotwórczego benzoapirenu w Skale została przekroczona aż 13-krotnie! To oznacza, że mieszkańcy wdychali 1300 procent więcej tych groźnych zanieczyszczeń.

Myślenice chcą przyspieszyć wymianę pieców

  • date_range 2021-02-25
Myślenice kolejną małopolską gminą, która chce przyspieszyć wymianę pieców. Czasu jest niewiele, bo za niespełna dwa lata zacznie obowiązywać zakaz używania tak zwanych "kopciuchów".

Kampania "Bóg daje życie, smog je odbiera" - ulotki i plakaty w kościołach

  • date_range 2021-02-21
"Bóg daje życie, smog je odbiera" - to hasło kampanii Polskiego Alarmu Smogowego i Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. - Organizacje połączyły siły, aby wprowadzić temat smogu do... kościołów - mówi Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego i dodaje, że może to przynieść dużą korzyść i przekonać wiele osób do walki ze smogiem. Do parafii w całej Polsce mają trafić plakaty i ulotki, informujące o zanieczyszczeniu powietrza, o uchwałach antysmogowych i możliwych dotacjach na wymianę pieca.

Alergia na smog? Tak! Naukowcy CMUJ mają na to dowody

  • date_range 2021-02-18
Pył zawieszony okazał się alergenem. Krakowscy medycy po raz pierwszy zbadali reakcję krwi na pył zawieszony i udowodnili, że można mieć alergię na smog. Udowodnili, że komórki krwi, tzw. bazofile, które są źródłem histaminy – głównego mediatora odpowiedzialnego za reakcje alergiczne, aktywują się pod wpływem pyłu PM2,5.

Fatalne powietrze w Małopolsce, kilkukrotne przekroczenia norm

  • date_range 2021-02-16
Jakość powietrza jest bardzo zła niemal w całym regionie. Najgorzej jest w Nowym Targu, gdzie norma przekroczona jest ponad czterokrotnie. Tylko nieznacznie lepiej jest w Zabierzowie. W Krakowie stacje monitoringu powietrza notują ponad dwukrotne przekroczenie normy.

Wicemarszałek Małopolski o ochronie jakości powietrza: Jedno z najpoważniejszych wyzwań

  • date_range 2020-09-29
Ochrona jakości powietrza to dzisiaj jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed którymi stoi region - ocenił wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. W poniedziałek Sejmik przyjął nowy Program ochrony powietrza (POP), który ma przyspieszyć działania antysmogowe we wszystkich gminach.

Tuchów otrzymał 4,5 miliona złotych na walkę ze smogiem

  • date_range 2020-08-07
Tuchów otrzymał 4,5 miliona złotych z pilotażowego programu Ministerstwa Rozwoju STOP SMOG, który ma poprawić jakość powietrza w gminie, ale i komfort życia mieszkańców.

Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem

  • date_range 2020-07-27
Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem złożą w poniedziałek w małopolskim urzędzie marszałkowskim przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego. W poniedziałek kończą się konsultacje społeczne nt. Programu ochrony powietrza.

Marszałek Małopolski o programie ochrony powietrza: do 15 czerwca analizowanie uwag, we wrześniu przyjęcie przez sejmik

  • date_range 2020-04-14
Marszałek Małopolski Witold Kozłowski zapowiedział w porannej rozmowie Radia Kraków, że w związku z epidemią do 15 czerwca będą analizowane uwagi dotyczące projektu programu ochrony powietrza, a we wrześniu planowane jest przyjęcie programu przez sejmik. Konsultacje zakończyły się 10 kwietnia.

Zabierzów i Wielka Wieś chcą powołać międzygminną straż do kontroli palenisk

  • date_range 2020-02-16
Do powołania międzygminnej straży, która kontrolowałaby paleniska przymierzają się dwie podkrakowskie gminy - Zabierzów i Wielka Wieś. O zorganizowanie tego typu kontroli od dawna apeluje małopolski urząd marszałkowski. Chodzi o to, by ograniczyć smog w tzw. krakowskim obwarzanku.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię