Radio Kraków

Smog

Polski Alarm Smogowy: woj. śląskie i małopolskie walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie

Województwa śląskie i małopolskie poprzez wymiany starych urządzeń grzewczych walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego.

130 tysięcy pieców do wymiany w Małopolsce. Czy to się może udać?

To brzmi jak zadanie, którego nie uda się już wykonać! Za dwa miesiące zacznie obowiązywać Małopolska Uchwała Antysmogowa. W województwie jest jeszcze 130 tysięcy pieców poniżej 3. kategorii. I choć w części gospodarstw nie stanowią one jedynego źródła ciepła, to problem starych pieców wciąż jest ogromny.

Krakowski Alarm Smogowy: W metropolii jest prawie 12 tys. kopciuchów

Prawie 12 tys. pieców bezklasowych na węgiel i drewno, określanych kopciuchami, jest w gminach metropolii krakowskiej – poinformował w czwartek Krakowski Alarm Smogowy (KAS), przypominając, że zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 maja kotły takie nie będą mogły być używane.

Ponad 7,6 tysiąca pieców wymieniono z ekodoradcami w gminach Metropolii Krakowskiej

Ponad 7,6 tysiąca pieców niespełniających norm wymieniono przy wsparciu tzw. ekodoradców w gminach zrzeszonych w Metropolii Krakowskiej - poinformowało stowarzyszenie, podsumowując czteroletni projekt "Eko team". Jego celem było wsparcie mieszkańców m.in. wymianie nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków.

Jakie są najważniejsze postulaty antysmogowe na obecną kadencję Sejmu?

7 postulatów dotyczących poprawy jakości powietrza, które zostały przekazane przedstawicielom rządu, można z powodzeniem zrealizować w ciągu jednej kadencji - tak przekonuje Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego. Wśród 7 zadań wskazywanych przez Alarm znalazło się m.in. odblokowanie programu Czyste Powietrze, reforma inspekcji ochrony środowiska, rozwój programów finansujących termomodernizację, a także rozbudowa państwowego monitoringu powietrza. O antysmogowych postulatach z Andrzejem Guła rozmawiał Jacek Bańka.

Nowy Sącz nie wykorzystał pełnej dotacji na wymianę starych pieców. Pieniądze trzeba zwrócić

Nowy Sącz musi zwrócić ponad dwa miliony złotych dotacji, jaką samorząd zdobył na wsparcie mieszkańców przy wymianie starych kotłów na nowe ekologiczne. W sumie miasto zdobyło na ten cel ponad 5 milionów złotych. Zainteresowanie mieszkańców dofinansowaniem nie było jednak tak duże, by wykorzystać całą kwotę.

Zostały trzy miesiące na wymianę najstarszych pieców w Małopolsce

Trzy miesiące zostały w Małopolsce na wymianę pieców bezklasowych i poniżej 3 klasy, zwanych kopciuchami. Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w województwie takich kotłów jest prawie 129 tys., przy czym 42 tys. urządzeń stanowi jedyne źródło ciepła budynku. Piece takie wyjdą z użytkowania 1 maja na mocy uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego.

99 dni do wprowadzenia w Małopolsce uchwały antysmogowej

Na 99 dni przed wprowadzeniem w Małopolsce uchwały antysmogowej tylko na terenie metropolii krakowskiej, czyli 14 gmin przylegających do Krakowa, jest ponad 12 tysięcy niespełniających norm pieców.

Smog dusi Małopolskę. Lekarze apelują, by zrezygnować ze spacerów

Prawie w całym regionie jakość powietrza jest fatalna. Dla Nowego Sącza, powiatów myślenickiego, nowotarskiego i suskiego obowiązuje trzeci stopień ryzyka wystąpienia wysokiego stężenia zanieczyszczeń, a dla Krakowa, powiatu chrzanowskiego, krakowskiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego i wielickiego drugi stopień.

I Konferencja Antysmogowa dla nauczycieli i uczniów

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie organizuje w środę I Konferencję Antysmogową dla nauczycieli i uczniów. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani, chociaż liczba miejsc jest ograniczona.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię