Tylko wokół Krakowa jest jeszcze 12 tysięcy kopciuchów. Jeśli utrzymano by tempo wymiany z ubiegłego roku, to problem pozaklasowych kotłów w tej części Małopolski zniknąłby dopiero za 6 lat.

Ta statystyka jest jeszcze gorsza, jeżeli popatrzymy na sytuację w poszczególnych gminach - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego

Biskupice, jeżeli weźmiemy tempo wymiany z 2023 roku i weźmiemy pod uwagę liczbę kotłów, która ciągle tam funkcjonuje, to poradzą sobie z problemem w ciągu 36 lat. Wieliczka w ciągu 16 lat. Jest to bardzo smutna informacja i pokazuje, że w tych gminach mieszkańcy jeszcze przez długie lata nie będą mogli oddychać czystym powietrzem.

W gminie Zabierzów z 4 tysięcy zostało 900 kopciuchów. Ale i tutaj dwa miesiące nie wystarczą - przyznaje Anetta Kucharska, pełnomocnik wójta do spraw jakości powietrza:

Od maja te kontrole przybiorą inny format. Policja będzie karać mandatami, będą kierowane sprawy do sądów, więc to już nie będzie taka kontrola edukacyjno-informacyjna, tylko będą wyciągane konsekwencje.

W teorii od maja właściciele pozaklasowych kotłów mogliby otrzymywać mandaty. Każdy w wysokości 500 złotych. W teorii, bo Grzegorz Biedroń, małopolski radny z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że powinno się z nimi wstrzymać do zimy, czyli kolejnego sezonu grzewczego:

Ja bym się tym specjalnie nie martwił, dlatego że nie musimy funkcjonować od linijki i rozwiązujemy od razu wszystkie problemy w ciągu jednego dnia. Podtrzymanie tych zakazów przyspieszy proces wymiany, jeżeli 50% ludzi bezwzględnie się do niego zastosuje i wyeliminuje kopciuchy, to będzie o wiele czyściejsze powietrze.

Jacek Krupa, radny z Koalicji Obywatelskiej uważa natomiast, że każdy przypadek wiosną trzeba będzie rozpatrywać indywidualnie:

Są tacy, których stać na luksusowe samochody, a nie stać ich na to, żeby wydać 10, 15 tysięcy zł na wymianę kotła. I wtedy mandat.

Zdaniem Krupy mandatu powinny uniknąć wyłącznie te osoby, które mają wyjątkowo trudną sytuację materialną:

Tutaj wójt, burmistrz, jego służby socjalne powinny się przyjrzeć sprawie i podjąć decyzję, czy mandat przyniesie efekt czy też może zaszkodzić.

Krupa liczy, że w wymianie kopciuchów pomogą dodatkowe pieniądze na dopłaty do wymiany pieców, zwłaszcza że z Krajowego Planu Odbudowy Polska otrzymała 400 milionów złotych na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.