W tym momencie zbyt wielu opcji nie ma. Jedyne co można zrobić, to informować mieszkańców o nowych przepisach i zachęcać, by jak najszybciej wymienili swoje stare piece na te, które spełnią normy emisyjne - tłumaczy Dariusz Badurski, radny sejmiku małopolskiego z Trzeciej Drogi: 

Za 2 tygodnie Małopolska Uchwała Antysmogowa wejdzie w życie. Co dokładnie zmieni się 1 maja?

Powinniśmy jako radni odwiedzić gminy w Małopolsce. Zachęcić wójtów i burmistrzów, żeby wysłali urzędników do mieszkańców z informacją. Wielu mieszkańców Małopolski po prostu nie wie, że wchodzi ta uchwała i trzeba ich uświadomić, że są środki na to, żeby wymielili kopciuchy i żebyśmy oddychali dużo lepszym powietrzem. 

Zdaniem Jerzego Fedorowicza, radnego z Koalicji Obywatelskiej, trzeba wstrzymać się z nakładaniem wysokich kar. 

Będziemy musieli, albo ci, którzy  będą sprawdzać wykonanie tych uwał, czyli będą chodzić po domach, być uwrażliwieni na to, że ludzie rzeczywiście tego nie zrobili, ale może nie od razu karać mandatami, uświadamiać na tyle, że przed zimą należy to zrobić.

 

Można byłoby wprowadzić tzw. upomnienia, czyli za pierwszym razem dać mieszkańcowi upomnienie, pełną informację, gdzie musi się zgłosić, żeby wymienić kopciucha. Przecież są środki na to, żeby ekodoradcy pomagali wymienić kopciuchy

- dodaje Dariusz Badurski.

Karania nie powinno być na pewno wobec tych osób, które wciąż czekają na podłączenie do sieci gazowej lub na dofinansowanie do wymiany pieców - mówi Grzegorz Biedroń z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Zaznacza, że kopciuchy trzeba jednak wymienić szybko - nie tylko dla poprawy jakości powietrza:

Przypominam, że małopolskie gminy tym się nie chwalą, ale regularnie płaca kary za to, że program ochrony powietrza nie jest realizowany, nie są przeprowadzany kontrole.     

A tempo wymiany starych pieców nie zachwyca:

Polski Alarm Smogowy przygotował zestawienie. Jeśli chodzi o gminy wokół Krakowa, jest jeszcze ponad 11 tysięcy kopciuchów. To było na koniec zeszłego roku. Nie wierzę w to, że w ciągu 4 miesięcy nagle 11 tysięcy kopciuchów zniknęło, tym bardziej że były wyliczenia, że np. w gminie Biskupice, jeżeli w tym tempie będą wymieniane kopciuchy, to zostanie to zrealizowane dopiero za 36 lat.

Radni zapowiadają, że będą się starać, aby kopiuchy zniknęły jak najszybciej. Wszyscy radni są też zgodni w tym, że wprowadzanie zmian albo odkładanie uchwały antysmogowej w czasie nie wchodzi już w grę.