Radio Kraków

pomoc dla Ukrainy

Szpital w Nowym Targu przekaże Ukrainie karetkę. Zastąpi spalony ambulans

Szpital w Nowym Targu przekaże na Ukrainę karetkę, w miejsce ambulansu, który miał tam trafić w sobotę, ale spłonął w pożarze. Doszło do niego w piątek wieczorem w Radłowie w powiecie tarnowskim, gdzie ze Śląska dojechał na postój konwój 6 karetek i 4 samochodów. Niestety wskutek pożaru 1 karetka została zniszczona, a trzy pojazdy uszkodzone. Dlatego konwój humanitarny ostatecznie dotarł na Ukrainę w niepełnym wymiarze. Dzięki instytucjom oraz ludziom dobrej woli ma zostać uzupełniony.

Dziewięć psów szkolonych do szukania min jedzie na Ukrainę

Dziewięć psów szkolonych do szukania min zostało w piątek w Nowym Sączu przekazanych ukraińskim siłom zbrojnym. Czworonogi zostały wyszkolone w Belgii w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej.

Od marca obowiązują nowe zasady pomocy uchodźcom z Ukrainy

Chodzi o osoby, które mieszkają w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. Pobyt w takich placówkach po 120 dniach od przekroczenia polskiej granicy nie będzie już bezpłatny, a przynajmniej nie dla wszystkich. Zmiana ma motywować uchodźców do podjęcia pracy.

W polskich szkołach i przedszkolach jest niemal 188 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy

W polskich szkołach i przedszkolach jest niemal 188 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj. Najwięcej uczy się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Tak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wielu uchodźców z Ukrainy pozostało pod Tatrami

Na Podhalu jeszcze przed kryzysem uchodźczym mieszkało sporo Ukraińców zatrudnionych w branży turystycznej, a po wybuchu wojny pod Tatry dotarła fala uchodźców. Po roku od wybuchu wojny nawet kilkanaście procent z nich pozostało tutaj.

Wiec poparcia dla Ukrainy na tarnowskim Rynku

Kilkadziesiąt osób wzięło dziś udział w Tarnowie w wiecu poparcia dla objętej od ponad roku wojną Ukrainie. Na tarnowskim Rynku zgromadzili się młodsi i starsi, Polacy i Ukraińcy, by zaprotestować przeciwko wojnie i wyrazić swoje poparcie dla walczących Ukraińców i dla pomagającym im Polaków.

Remont tarnowskiej bursy, w której od roku mieszkają uchodźcy z Ukrainy, przebiega zgodnie z planem

Mieszka tam 88 osób, głównie kobiet z dziećmi. Bursa przy ulicy św. Anny od lat wymagała remontu, ale miasto nie miało na niego pieniędzy, dlatego w 2021 roku zamknęło budynek. Po agresji Rosji na Ukrainę, pod koniec lutego, tarnowska bursa ponownie została uruchomiona na potrzeby uchodźców, którzy tam do dziś mieszkają. Natomiast pod koniec roku ruszył remont tego miejsca, który przebiega bardzo sprawnie - przekonuje kierownik robót Paweł Dudzik.

Muszyna: jak po roku w Polsce żyje się uchodźczyniom z Ukrainy [ROZMOWA]

Gdy na Ukrainę spadły pierwsze bomby, a granicę przekroczyli Rosjanie, tysiące kobiet i dzieci ruszyły do Polski szukać bezpiecznego schronienia. W podróż wyruszyły także Rusłana i Mirosława z dziećmi. Kobiety zabrały tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przyjechały do Muszyny do przyjaciół, bo mają polskie korzenie i wcześniej często bywały w naszym kraju. Razem wynajmują mieszkanie i razem wpierają się w trudnych chwilach. Odwiedził je nasz reporter Bartosz Niemiec, którego zebrały na spacer po ogrodach w Muszynie.

Szef MON: polskie Leopardy trafiły na Ukrainę

Polskie Leopardy już trafiły na Ukrainę - poinformował w piątek na posiedzeniu RBN wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że równolegle szkoleni są ukraińscy żołnierze przez polskich, kanadyjskich i norweskich instruktorów w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie.

W Tarnowie upamiętniono rocznicę agresji Rosji na Ukrainę

Prezydent miasta, przedstawiciele Związku Miast Polskich, którzy przebywają w Tarnowie, ale też uchodźcy oraz honorowy konsul Ukrainy w Tarnowie Bartłomiej Babuśka spotkali się w symbolicznym miejscu dla obu narodów: przed kamienicą przy ulicy Krakowskiej 9. To tutaj w 1920 roku pracował rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej na uchodźstwie po przymusowej ucieczce z kraju po kontrofensywie Armii Czerwonej - przypominał prezydent Roman Ciepiela:

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię