Uroczystość przekazania psów stronie ukraińskiej, a także pokaz ich umiejętności odbył się w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. W tej jednostce przez ostatnie dwa tygodnie czworonogi przechodziły proces adaptacyjny ze swoimi nowymi, ukraińskimi partnerami.
"Projekt, który dzisiaj podsumowujemy to inicjatywa ukierunkowana na wsparcie ukraińskich partnerów w przezwyciężeniu szczególnych wyzwań, z jakimi muszą się mierzyć w obliczu rosyjskiej agresji. Bardzo się cieszę, że kierowany przeze mnie Karpacki Oddział Straży Granicznej mógł włączyć się w realizację tego przedsięwzięcia i dzięki temu mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do odbudowywania bezpieczeństwa Ukrainy" – mówił generał brygady SG Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Dowódca ukraińskiego batalionu rozminowywania przyjmującego psy, pułkownik Petro Bruzhyna, zwrócił się słowami ukraińskiego barda - poety Tarasa Szewczenki: "Walcz, a zwyciężysz. Bóg jest twoją pomocą. Prawda jest z tobą i chwała jest z tobą i z tobą jest Jego wola".
"Rzeczywiście Bóg nas wspiera w dzisiejszym dniu. Ukraina otrzymuje wsparcie wspólnoty międzynarodowej w tej nierównej walce z rosyjskim totalitaryzmem. Walczymy o przyszłość - to prawo do życia w harmonii z wartościami świata cywilizowanego" – mówił płk. Bruzhyna i wyraził wdzięczność za okazywaną pomoc.
"Cała Ukraina zawsze będzie wdzięczna za to wsparcie naszych przyjaciół, które przyszło na czas" – mówił.
Przedstawiciel w Komisji Europejskiej ds. walki z terroryzmem Martin Schiefer przekazał, że wyszkolenie psów i przekazanie Ukrainie, to projekt bezprecedensowy.
"Kiedy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, już w kwietniu ubiegłego roku powstał pomysł wyszkolenia psów. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, do jakiego stopnia władzy ukraińskie będą musiały radzić sobie z rozminowaniem, wtedy doszliśmy do wniosku, że potrzebny jest szybki i skuteczny projekt wsparcia. Naszym celem jest wyszkolenie do 50 psów, które będą służyły na Ukrainie. Te psy zostały wyszkolone w kierunku wykrywania min i materiałów wybuchowych w charakterystycznych warunkach wojny. Są przygotowane do przeszukiwania spalonych samochodów, do wyszukiwania niewybuchów w zawalonych domach - to są realia, z którymi Ukraina musi sobie radzić" – mówił Schiefer.
Przekazał, że finansowanie tego projektu z unijnego budżetu to od 2,5 do 3 mln. euro.
Przekazane Ukrainie czworonogi to głównie owczarki belgijskie, które mają wyjątkowe umiejętności, jeżeli chodzi o węch i doskonale nadają się do powierzonych im zadań. To pierwsza grupa psów, przekazanych Ukrainie. Projekt Komisji Europejskiej dla Ukrainy obejmuje wyszkolenie w sumie 50 psów, które będą służyć ukraińskiemu społeczeństwu walczącemu od roku z rosyjską napaścią na ich kraj. Zwierzęta trafiły do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy. W październiku bieżącego roku na Ukrainę mają trafić kolejne wyszkolone psy.
Odnajdywanie i unieszkodliwianie pocisków, ładunków i materiałów wybuchowych stanowi integralną część przywracania bezpieczeństwa cywilom, infrastrukturze i obiektom o znaczeniu krytycznym. Jak zapewniają opiekunowie szkolonych psów, projekt jest prowadzony z poszanowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa zwierząt. Ich opiekunowie podkreślają, że nie zdarzyło się, aby pies zginął lub odniósł rany podczas przeszukiwania powierzonego mu obszaru.
- A
- A
- A
Dziewięć psów szkolonych do szukania min jedzie na Ukrainę
Dziewięć psów szkolonych do szukania min zostało w piątek w Nowym Sączu przekazanych ukraińskim siłom zbrojnym. Czworonogi zostały wyszkolone w Belgii w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej.Najnowsze
-
11:54
Wada konstrukcyjna winna uszkodzeniu smoka przy parku Bednarskiego w Krakowie?
-
11:47
Rada miasta 17 stycznia zajmie się obywatelskim projektem uchwały ws. SCT
-
11:45
Pijany ginekolog zatrzymany na oddziale szpitalu imienia Edwarda Szczeklika w Tarnowie
-
11:44
Pomnik św. Mikołaja w tym roku nie stanie na chrzanowskim rynku
-
10:26
Ratownicy TOPR wznowili rano poszukiwania 46-letniego turysty
-
10:21
Z krakowskiego lotniska polecimy do Dubrownika
-
10:11
Fake newsy o energetyce
-
09:55
Oświęcim: policjanci zatrzymali agresora, który zażądał pieniędzy od pracowniczki biura podróży
-
09:54
Sposoby na zdrowe zęby
-
09:36
Sejm: handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię, jeśli niedziela przypada 24 XII
-
09:08
Ciepłownictwo pod ścianą
-
09:04
Zima na Podhalu - w Zakopanem ulice są odśnieżone, gorsze warunki na bocznych drogach
-
09:00
Kto poprowadzi lokal gastronomiczny na krakowskim Zakrzówku?
-
08:57
Krakowskie zoo zaprasza na zimowe zwiedzanie ogrodu
-
08:53
Covid-19 powodem zamknięcia dwóch oddziałów w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie
-
08:15
Ireneusz Raś: Jeszcze nie jest czas na moją decyzję ws. wyborów prezydenckich w Krakowie
-
08:15
Ireneusz Raś: Jeszcze nie jest czas na moją decyzję ws. wyborów prezydenckich w Krakowie
-
07:44
Starosta tarnowski apeluje do kierowców o cierpliwość ws. odśnieżania dróg
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU
-
18:19
Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze