Według oficjalnych danych starostwa tatrzańskiego, w pierwszych dwóch tygodniach wojny zakwaterowanie pod Tatrami znalazło 1300 uchodźców z Ukrainy, a w domach prywatnych nawet drugie tyle. Obecnie w obiektach prowadzonych przez starostwo tatrzańskie przebywa około 425 Ukraińców.
Jak ocenił w rozmowie z PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, która organizowała pomoc dla Ukraińców na Podhalu, napływ uchodźców pod Tatry był dość znaczny z uwagi na dużą liczbę obiektów hotelarskich przyjmujących przybyszów.
"Oczywiście nie możemy równać się z wielkimi aglomeracjami, ale stosunkowo wielu uchodźców do nas dotarło. Duża część uchodźców z tak zwanej pierwszej fali nie pozostała u nas na dłużej, a ci, którzy pozostali znaleźli głównie zatrudnienie w branży turystycznej i usługach. Szacuje się, że w Zakopanem i okolicach pozostało kilkanaście procent ze wszystkich uchodźców" – przekazał Wagner.
Wielu uchodźców z Ukrainy zasymilowało się ze społeczeństwem podhalańskim - dzieci uczęszczają tutaj do szkół, a rodzice chętnie uczestniczą w życiu społecznym. Wielu z nich założyło nawet swoją działalność gospodarczą, a duża część znalazła zatrudnienie na stałe.
"Mieliśmy cały czas duży niedosyt pracowników, więc hotelarze chętnie zatrudniali uchodźców. Ukraińcy świetnie wtopili się w lokalną społeczność, są aktywni w lokalnych stowarzyszeniach, czy w szkołach" – stwierdził Wagner.
Przedsiębiorcy z Podhala już w pierwszym dniu wojny zadeklarowali chęć przyjęcia Ukraińców.
- A
- A
- A
Wielu uchodźców z Ukrainy pozostało pod Tatrami
Na Podhalu jeszcze przed kryzysem uchodźczym mieszkało sporo Ukraińców zatrudnionych w branży turystycznej, a po wybuchu wojny pod Tatry dotarła fala uchodźców. Po roku od wybuchu wojny nawet kilkanaście procent z nich pozostało tutaj.Zobacz także
Najnowsze
-
12:50
Jakie jest znaczenie narodowych programów kosmicznych?
-
12:50
Jakie jest znaczenie narodowych programów kosmicznych?
-
12:39
Kara 4 tys. grzywny dla aktora Jerzego S. za spowodowanie kolizji
-
12:03
Napadał na stacje benzynowe w powiecie krakowskim, grożąc nożem lub bronią
-
11:12
Niska frekwencja we wyborach do rad dzielnic w Krakowie
-
11:00
Kierowca, który potrącił pieszego w Brzeszczach i uciekł, wpadł w ręce policji
-
10:54
Nocne wywożenie śniegu z Krupówek
-
10:29
Radykalna zmiana pogody w Tatrach i na Podhalu
-
10:04
Stan powietrza w Małpolsce
-
10:02
Nowe rozwiązania prawne dot.oze
-
09:58
Geotermia Polska wspiera samorządy
-
09:50
The Killers - Rebel Diamonds
-
09:32
W styczniu rozpocznie się demontaż schodów (nie)ruchomych przy krakowskim dworcu autobusowym
-
08:58
W wyższych partiach Tatr bardzo trudne i niebezpieczne warunki turystyczne
-
07:59
MŚ piłkarek ręcznych: z Rumunią o podtrzymanie szans na grę w kwalifikacjach olimpijskich
-
07:20
Odcinek 1238
-
09:10
Jaskółki, Feluś i Gucio i Pożyczalscy. Alfabet 10.12.2023
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU
-
18:19
Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF
-
15:39
#PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze