Według oficjalnych danych starostwa tatrzańskiego, w pierwszych dwóch tygodniach wojny zakwaterowanie pod Tatrami znalazło 1300 uchodźców z Ukrainy, a w domach prywatnych nawet drugie tyle. Obecnie w obiektach prowadzonych przez starostwo tatrzańskie przebywa około 425 Ukraińców.
Jak ocenił w rozmowie z PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, która organizowała pomoc dla Ukraińców na Podhalu, napływ uchodźców pod Tatry był dość znaczny z uwagi na dużą liczbę obiektów hotelarskich przyjmujących przybyszów.
"Oczywiście nie możemy równać się z wielkimi aglomeracjami, ale stosunkowo wielu uchodźców do nas dotarło. Duża część uchodźców z tak zwanej pierwszej fali nie pozostała u nas na dłużej, a ci, którzy pozostali znaleźli głównie zatrudnienie w branży turystycznej i usługach. Szacuje się, że w Zakopanem i okolicach pozostało kilkanaście procent ze wszystkich uchodźców" – przekazał Wagner.
Wielu uchodźców z Ukrainy zasymilowało się ze społeczeństwem podhalańskim - dzieci uczęszczają tutaj do szkół, a rodzice chętnie uczestniczą w życiu społecznym. Wielu z nich założyło nawet swoją działalność gospodarczą, a duża część znalazła zatrudnienie na stałe.
"Mieliśmy cały czas duży niedosyt pracowników, więc hotelarze chętnie zatrudniali uchodźców. Ukraińcy świetnie wtopili się w lokalną społeczność, są aktywni w lokalnych stowarzyszeniach, czy w szkołach" – stwierdził Wagner.
Przedsiębiorcy z Podhala już w pierwszym dniu wojny zadeklarowali chęć przyjęcia Ukraińców.
- A
- A
- A
Wielu uchodźców z Ukrainy pozostało pod Tatrami
Na Podhalu jeszcze przed kryzysem uchodźczym mieszkało sporo Ukraińców zatrudnionych w branży turystycznej, a po wybuchu wojny pod Tatry dotarła fala uchodźców. Po roku od wybuchu wojny nawet kilkanaście procent z nich pozostało tutaj.Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
10:17
Sądecczyzna: elektryczne hulajnogi ciągle niebezpieczne, trzech nastolatków w szpitalu
-
09:50
Na wokandę sądu apelacyjnego w Krakowie wraca sprawa „Skóry”
-
09:28
Można na Was liczyć! Pomogliście zwierzakom z azylu w Myślenicach
-
08:54
Karetka z Krakowa jedzie na tereny powodziowe
-
08:15
Mariusz Krystian: Dwa miliardy na pomoc dla powodzian? Powinno być 10 miliardów i to na początek
-
08:07
Czy powstanie "Muzeum Cracovii"?
-
07:36
Sprzedają wycieczki do Muzeum Auschwitz bez gwarancji wejścia. Władze miejsca pamięci ostrzegają
-
07:13
Tarnów: światła przy ulicy Mickiewicza będą, ale... nie wiadomo kiedy
-
06:52
Wrocław czeka na falę. W Małopolsce jest już raczej spokojnie
-
06:35
Kolejny remont w centrum Krakowa. Krótki, ale może być bardzo uciążliwy
-
22:05
„Lolita”: z sex shopu do klasyki literatury
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze