Radio Kraków

Polski Ład

W Krakowie powstanie Heksagon – nowy hangar ekspozycyjny w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Zarząd Małopolski zdecydował o budowie Heksagonu – nowego hangaru ekspozycyjnego w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Inwestycja o wartości 24,6 mln zł uzyskała dofinansowanie w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Krynica ze sporym zastrzykiem finansowym przy okazji Igrzysk Europejskich

Krynica ma już zagwarantowane pieniądze na remont hali lodowej, gdzie o medale podczas przyszłorocznych Igrzysk Europejskich będą walczyć zawodnicy judo, karate i muay thai. Uzdrowisko otrzymało już promesę z Ministerstwa Finansów, a w tym tygodniu ma zostać podpisana umowa pomiędzy rządem a gminą. W sumie na modernizację obiektu Krynica ma otrzymać 17 milionów 900 tysięcy złotych.

Kierowcy autobusów w Tarnowie domagają się podwyżek płac

Dramatyczny apel kierowców tarnowskich autobusów - proszą o podwyżkę! Jak przyznają, ich pensje mimo wieloletniej pracy na rzecz tarnowskiego MPK nie przekraczają 3 tysięcy złotych netto. Ich pensja zależy od przepracowanych godzin, a stawka za godzinę to według nich niewiele ponad 16 złotych.

Polski Ład z pierwszymi korektami

  • date_range 2022-01-18
Ponad 33 tysięcy osób w Małopolsce otrzyma wyrównania na łączną kwotę około trzech milionów złotych. Chodzi o osoby, które na początku stycznia niesłusznie otrzymały mniejszą wypłatę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Izbą Administracji Skarbowej uruchamia serię spotkań dla podatników.

Seniorzy chcący pozostać aktywni zawodowo skorzystają z PIT-0

Osoby, które mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywne zawodowo, mogą skorzystać z ulgi PIT-0. Polega ona na zwolnieniu od podatku przychodów z pracy na etacie, z umowy-zlecenia lub z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Coraz bliżej budowy Parku Wodnego w Mościcach. Tarnowscy radni zgodzili się na zwiększenie budżetu inwestycji

Tarnów może podpisywać umowę na budowę Parku Wodnego w miejscu nieczynnego basenu letniego w Mościcach. Najtańsza oferta przekraczała zakładany budżet inwestycji o 4 miliony złotych, ale miasto nie chciało odwlekać decyzji o budowie i ogłaszać ponownego przetargu. Większość radnych zgodziła się na zwiększenie budżetu budowy Parku Wodnego w Mościcach, który ma także posłużyć jako zaplecze dla Igrzysk Europejskich.

Kto zyska, a kto straci w wyniku zmian zapisanych w Polskim Ładzie?

Mimo uspokajających wypowiedzi przedstawicieli rządu, obawy nauczycieli o zarobki po wprowadzeniu Polskiego Ładu wcale nie gasną. Nowe ulgi i zasady naliczania podatków sprawiły, że cześć nauczycieli otrzymało pensje niższe niż w grudniu o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Ministerstwo Edukacji zapewnia, że to efekt błędnej interpretacji przepisów i wszystko zostanie wyrównane. Skąd wzięło się zamieszanie i jak rząd zamierza je naprawić?

114 milionów złotych na inwestycje w projekcie budżetu Tarnowa na 2022 rok

W projekcie przyszłorocznego budżetu największe pozycje stanowią inwestycje dofinansowane z Polskiego Ładu kwotą 30 milionów złotych, czyli budowa Parku Wodnej Rozrywki w Mościcach oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej numer 9. Miasto liczy także na 55 milionów złotych dofinansowania na dostosowanie swoich obiektów sportowych oraz ulic i parkingów do Igrzysk Europejskich w połowie 2023 roku. W obu przypadkach te kwoty oraz inwestycje zostały jednak rozłożone na dwa lata.

Zabytkowa dawna kaplica i plebania w Koszycach Małych zostanie zrewitalizowana

Zrujnowana dawna kaplica i plebania w Koszycach Małych (Małopolskie) zostanie wyremontowana i przystosowana do funkcji muzealno-kulturalnych dzięki środkom pozyskanym przez gminę Tarnów z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.

Łukasz Kmita: Dynamiczny przyrost pacjentów w szpitalach w Małopolsce jest niepokojący

- Dane epidemiczne nie są dobre, utrzymuje się rosnąca tendencja zakażeń. Wczoraj w Małopolsce było ich 377, dziś ta liczba będzie podobna. W całej Polsce wzrost będzie większy - mówił na antenie Radia Kraków wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. "Zajętych jest coraz więcej łóżek covidowych, ten wzrost jest niepokojący, ale jesteśmy na to przygotowani" - zapewniał wojewoda Kmita. Jak poinformował, zdecydował o utworzeniu kolejnych miejsc dla pacjentów chorych na Covid-19, między innymi w szpitalach w Gorlicach i Miechowie. Od pierwszego listopada dodatkowe 14 miejsc będzie też w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Łukasz Kmita zapowiedział, że w piątek zbirze się wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego, by omówić działania w okresie świątecznym. "Odwiedzając cmentarze pierwszego listopada, musimy być ostrożni i odpowiedzialni" - apelował wojewoda w porannej rozmowie Radia Kraków.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię