Radio Kraków

Małopolska bez smogu

Kolejna „biała niedziela” w ramach akcji „Małopolska bez smogu” - spirobus stanął w Wieliczce

  • date_range 2016-11-17
To już druga „biała niedziela” w ramach akcji „Małopolska bez smogu” Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Tym razem specjalny spirobus stanął w przed budynkiem Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto” w Wieliczce. Poziom stężeń niebezpiecznego pyłu PM10 poszybował w górę. W Wieliczce i Zabierzowie, gdzie razem z Alarmem Smogowym badamy jakość powietrza, dopuszczalna norma poziomu zanieczyszczeń została przekroczona dwukrotnie.

„Małopolska bez smogu”. Badamy jakość powietrza w krakowskim "obwarzanku"

  • date_range 2016-10-28
Od 31 października do 9 grudnia wspólnie z z Polskim Alarmem Smogowym sprawdzamy jakość powietrza w 9 gminach sąsiadujących z Krakowem. Dane z pyłomierzy prezentujemy poniżej, a o całej akcji słuchajcie na antenie Radia Kraków.

Burmistrz Rabki zarzuca ekologom nagonkę medialną. PAS: "To odwracanie uwagi od prawdziwego problemu"

  • date_range 2016-03-01
Ewa Przybyło, burmistrz Rabki Zdrój w apelu napisała, że podhalańska miejscowość czuje się szykanowana a postępowanie Alarmu Smogowego jest ciągłym atakiem a nie realną pomocą w zdobywaniu środków na walkę z zanieczyszczeniem. Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego odpowiada, że zarzuty są bezpodstawne i przypomina, że PAS uczestniczył między innymi w opracowaniu programu KAWKA, dzięki któremu można dostać dotację na wymianę starych pieców a także walczył o jak największe pieniądze z Unii Europejskiej na walkę ze smogiem.

Dzięki grupie zakupowej gaz dla Krakowa i okolicznych gmin będzie tańszy?

  • date_range 2015-12-15
Krakowska grupa zakupowa gazu obejmie gminy wchodzące w skład aglomeracji krakowskiej, a w przyszłości także indywidualnych odbiorców - mówił w Radiu Kraków Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Dzięki wspólnym zakupom cena gazu jest znacznie niższa niż w wypadku, gdy umowa obowiązuje każdego odbiorcę z osobna.

Jacek Majchrowski: w gminach ościennych powinny zostać wprowadzone normy jakości dla pieców

  • date_range 2015-12-15
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce, by w gminach ościennych wprowadzić normy jakości dla pieców. W Zielonkach nie mają wątpliwości, że w najbliższych latach, korzystając z unijnych pieniędzy stare piece będą wymieniane. Podobnego zdania są także władze Wadowic i Jordanowa.

Limanowa rozpoczyna walkę ze smogiem. Na pierwszy ogień dotacje na wymianę pieców

  • date_range 2015-12-14
Kolejne małopolskie miasto przystępuje do walki ze smogiem. Limanowa stara się o dotację z programu KAWKA na wsparcie mieszkańców, którzy zdecydują się wymienić stary piec na nowy, ekologiczny. W pierwszym naborze ponad 140 osób zgłosiło swoje wnioski o taką pomoc finansową. Władze miasta chcą też zakupić mobilną stację do pomiaru jakości powietrza.

Kraków: 4 tys. komentarzy do uchwały antysmogowej. Czy sejmik zdąży zagłosować w tym roku?

  • date_range 2015-12-09
"Chciałbym, żeby uchwała antysmogowa została podjęta na ostatniej w tym roku sesji sejmiku, 30 grudnia" - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak. Do projektu uchwały wpłynęło ponad 4,5 tysiąca uwag od mieszkańców. W tej chwili trwa ich rozpatrywanie. Część z nich dotyczy rezygnacji z zakazu palenia drewnem w kominkach. Tymczasem Polski Alarm Smogowy złożył w urzędzie marszałkowskim 4,5 tysiąca podpisów pod petycją, aby... uchwałę jak najszybciej przegłosować.

Małopolskie uzdrowiska będą mieć swoje pyłomierze, a przynajmniej tak deklarują

  • date_range 2015-12-07
Burmistrz Muszyny Jan Golba w imieniu miejscowości uzdrowiskowych naszego regionu zadeklarował chęć zamontowania w tych miejscach urządzeń, które na stałe będą mierzyć poziom pyłu zawieszonego w powietrzu. Pyłomierze stanąć miałyby też w przyszłym roku m.in. w Rabce i Szczawnicy.

Podkrakowskie Krzeszowice również biorą się za smog. Na pierwszy ogień... ankiety

  • date_range 2015-12-07
Gmina Krzeszowice rozpoczęła prace nad programem ochrony powietrza. Ich pierwszym etapem jest zbieranie informacji. Do mieszkańców i firm wysyłane są specjalne ankiety.

Tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016 największym sukcesem Małopolski ostatnich lat

  • date_range 2015-12-04
W ostatnich latach Małopolska zmieniła się nie do poznania. Za nami wiele sukcesów, które przyczyniły się do tego, że dziś pozycja naszego regionu umacnia się nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej. To sukcesy, dzięki którym Małopolska nie tylko prężnie się rozwija i jest postrzegana jako region dynamicznych i pozytywnych zmian, ale też osiągnięcia, dzięki którym lepiej żyje się mieszkańcom Małopolski. Zdaniem słuchaczy Radia Kraków to tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016 jest największym sukcesem Małopolski ostatnich lat.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię