Radio Kraków

Igrzyska Europejskie 2023

Czy rząd wesprze organizację Igrzysk Europejskich?

Małopolscy posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadają interwencję w sprawie rządowego wsparcia dla Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Jak mówią - Senat zajmie się poprawkami do specustawy, które w poniedziałek przepadły w sejmowym głosowaniu. Tymczasem działacze Partii Razem, przedstawiciele krakowskiego samorządu i lokalni aktywiści zakładają komitet sprzeciwiający się organizacji tej imprezy. Uważają, że przyszedł czas, by poprzez obywatelski projekt uchwały zatrzymać Igrzyska, które nadwyrężą budżet miasta nie przynosząc mu w zamian żadnych korzyści. Premier Mateusz Morawiecki i marszałek Witold Kozłowski zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby Igrzyska zostały zorganizowane bez żadnych przeszkód.

Władze Krakowa zgłaszają poprawki do projektu specustawy w sprawie Igrzysk Europejskich

Radni PiS wspólnie z prezydenckim klubem Przyjazny Kraków zablokowali dokument, który miał zobowiązać prezydenta Jacka Majchrowskiego do niezwłocznego wycofania się miasta z funkcji gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Uchwałę popierało trzech radnych Łukasza Gibały i 11 z klubu Koalicji Obywatelskiej. To oznacza, że miasto wstrzyma się z podjęciem ostatecznej decyzji czy będzie gospodarzem tej imprezy do momentu zakończenia kolejnej tury rozmów z przedstawicielami rządu.

Janusz Kozioł: Termin 15 stycznia będzie aktualny, o ile spełniona będzie obietnica ministra Bortniczuka

15 stycznia to kolejny termin, jaki wskazują władze Krakowa, na podpisanie umowy host city w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich. Kolejne ultimatum wynika z dotychczasowego braku gwarancji finansowych na niezbędne inwestycje. I tak z listy inwestycji sportowych, która trafiła do projektu rozporządzenia, zniknął basen olimpijski oraz hala sportowa. Nie ma też dotąd listy inwestycji transportowych - co więcej, rząd nieprzychylnie spogląda na pomysł finansowania trasy Balickiej oraz rozbudowy ulicy Okulickiego. Z Januszem Koziołem, pełnomocnikiem prezydenta ds. sportu rozmawiało tym Jacek Bańka.

W Sejmie o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Ma on umożliwić województwom małopolskiemu i śląskiemu oraz miastu Kraków terminowe wykonanie przedsięwzięć oraz stworzenia warunków dla właściwej organizacji Igrzysk.

114 milionów złotych na inwestycje w projekcie budżetu Tarnowa na 2022 rok

W projekcie przyszłorocznego budżetu największe pozycje stanowią inwestycje dofinansowane z Polskiego Ładu kwotą 30 milionów złotych, czyli budowa Parku Wodnej Rozrywki w Mościcach oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej numer 9. Miasto liczy także na 55 milionów złotych dofinansowania na dostosowanie swoich obiektów sportowych oraz ulic i parkingów do Igrzysk Europejskich w połowie 2023 roku. W obu przypadkach te kwoty oraz inwestycje zostały jednak rozłożone na dwa lata.

Paweł Kowal: Ten konflikt nie dotyczy tylko nas. Imigranci pójdą na zachód

- Powinny być mocniejsze sankcje personalne wobec przedstawicieli białoruskich władz. Sankcje gospodarcze też są konieczne, ale trzeba z nimi postępować ostrożnie, bo mogą być one zrekompensowane przez Rosję - mówił na antenie Radia Kraków Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. "Wszędzie gdzie Rosjanie wchodzą jako pośrednicy, zaczynają się jeszcze większe kłopoty" - tak poseł Kowal komentował rozmowy prezydentów Francji i Rosji na temat kryzysu na granicy Białorusi. "Polski rząd popełnił dużo błędów, od początku trzeba było umiędzynarodowić ten konflikt. W kraju do rozmów powinny zasiąść rząd i opozycja i zastanowić się jak wyjść z tego kryzysu" - mówił poseł Kowal w porannej rozmowie Radia Kraków.

Włodzimierz Bernacki: Koronawirus w szkołach? Czekamy, obserwujemy sytuację, będziemy reagowali

- Na razie nic o tym nie wiem, ale wszystko jest możliwe. Czekamy, obserwujemy sytuację - tak wiceminister Włodzimierz Bernacki odpowiadał na pytanie, czy w związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną ministerstwo edukacji i nauki bierze pod uwagę zmianę trybu nauczania. Według wiceministra, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków, w Polsce 80 procent szkół pracuje w trybie stajonarnym. Pozostałe przeszły w tryb hybrydowy, właśnie w związku z coraz liczniejszymi zakażeniami koronawirusem wśród dzieci i młodzieży.

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie pod znakiem zapytania. Kolejne rozmowy w listopadzie

Kraków nie deklaruje ostatecznie czy będzie gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023. roku. To informacje po spotkaniu przedstawicieli miasta w Warszawie. Jak dowiedziało się Radio Kraków, strona rządowa zadeklarowała wsparcie finansowe na budowę i modernizację obiektów sportowych. Nie ma jednak deklaracji finansowych dotyczących budowy dróg i dofinansowania obiektów kulturalnych. Strony uzgodniły, że odbędzie się jeszcze kolejne spotkanie. Zaplanowano je na połowę listopada. Rząd zamierza jednak także omówić kwestię braku jednoznacznej deklaracji ze strony Krakowa z europejskim komitetem olimpijskim.

Tarnów ma otrzymać na Igrzyska Europejskie 55 milionów złotych

Ze wstępnych ustaleń pomiędzy prezydentem Tarnowa oraz przedstawicielami rządu wynika, że miasto, które w połowie 2023 roku ma być współgospodarzem Igrzysk Europejskich, otrzyma na poprawę dróg oraz parkingów około 35 milionów złotych. Natomiast na dostosowanie infrastruktury sportowej około 20 milionów złotych. Chodzi o środki na prace w Arenie Jaskółce Tarnów, gdzie mają być rozgrywane zawody w badmintonie oraz na dostosowanie ścianki wspinaczkowej hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Natomiast stadion lekkoatletyczny obok Areny Jaskółki w Mościcach dzięki igrzyskom ma zyskać zupełnie nowe oblicze.

Tarnów uzgodnił zakres inwestycji w ramach Igrzysk Europejskich 2023

Jest uzgodniony pełny zakres inwestycji sportowych niezbędnych do przeprowadzenia Igrzysk Europejskich w miastach partnerskich. Taką informację zamieścił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego po czwartkowym spotkaniu w Warszawie. Wzięli w nim udział marszałek Małopolski, prezydent i wiceprezydent Tarnowa, wiceburmistrz Zakopanego oraz wiceburmistrz Krynicy-Zdroju.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię