Radio Kraków

EkoMałopolska

Ekodoradca w gminie Tarnów ma ręce pełne roboty

Gmina Tarnów ma wreszcie ekodoradcę. Dzięki temu mieszkańcy mogą już składać wnioski do programu Czyste Powietrze.

Polski Alarm Smogowy sprawdził aktywność samorządów w programie "Czyste powietrze"

Program przewiduje dofinansowanie do wymiany pieców, a także ocieplenia budynków czy wymiany okien. W drugim kwartale, czyli wiosną, małopolskie gminy wypadły słabo.

Rusza program "Powiat bez smogu". Można składać wnioski

"Powiat bez smogu" - to program przyjęty przez zarząd powiatu krakowskiego. Zakłada dotacje w wysokości do 3 tysięcy złotych dla właścicieli domów i mieszkań położonych na terenie powiatu krakowskiego, którzy chcą dostać dofinansowanie na zakup, na przykład kotła gazowego, pieca elektrycznego, instalacji solarnej czy pompy ciepła.

Edukacja dotycząca jakości powietrza przynosi efekty

O turystyce oraz walce ze smogiem w Rabce-Zdroju z burmistrzem Leszkiem Świdrem rozmawiał Jacek Bańka.

Tomasz Urynowicz: Korekta uchwały antysmogowej jest niemożliwa

Samorządy muszą bardzo sprawnie wejść we współpracę z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz z województwem i namawiać mieszkańców do tego, by wymienili piec – mówi w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego, na 500 dni przed wejściem w życie uchwały antysmogowej, 17 gmin z Małopolski nie wymieniło ani jednego pieca. Mimo to - zdaniem T. Urynowicza - nie ma już możliwości uchwały antysmogowej. - To nie jest możliwe ze względu na to, że w wielu sytuacjach ta uchwała już została zrealizowana, a kolejne siedem gmin jest przed głosowaniami w sprawie lokalnych uchwał antysmogowych – powiedział w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski.

Czyste Tatry po raz dziesiąty

Wolontariusze wyruszyli na górskie szlaki, by je posprzątać. Trwa 10. edycja akcji Czyste Tatry - ekoMałopolska. Dla 2.5 tysiąca osób przygotowano specjalne pakiety z koszulkami, kolejne 1.5 tysiąca osób może dołączyć do nich po zakupie biletu.

5 milionów z unijnej dotacji na wymianę kopciuchów w Nowym Sączu

Pięć milionów złotych unijnej dotacji otrzymał Nowy Sącz na wsparcie mieszkańców przy wymianie kopciuchów na ekologiczne piece. Program ruszy na początku przyszłego roku. W tej chwili trwa ustalanie zasad, jak dużą pomoc finansową będą mogli otrzymać mieszkańcy, dlatego jeszcze nie wiadomo ile palenisk uda się wymienić – wyjaśnia Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

Spada tempo wymiany pieców w Małopolsce

W ubiegłym roku tempo wymiany pieców spadło, a 17 małopolskich gmin nie wymieniło ani jednego kopciucha - zwraca uwagę Polski Alarm Smogowy. Jak mówią eksperci - szczególnie niepokojące jest to, że w wielu z nich pracują ekodoradcy, których zadaniem jest promowanie walki z zanieczyszczeniem powietrza. Z przygotowanego raportu wynika również, że wiele samorządów nadal nie zinwentaryzowało palenisk, mimo że termin dawno minął. Urząd Marszałkowski apeluje, aby gminy wzięły się do pracy, bo pieniądze z unijnych projektów, które można było przeznaczyć na dotacje, skończyły się, a jedyną formą finansowego wsparcia będzie teraz rządowy program Czyste Powietrze.

Dramatyczny spadek tempa wymiany kopciuchów w Małopolsce

  • date_range 2021-07-27
Aż w siedemnastu gminach w Małopolsce nie wymieniono w ubiegłym roku żadnego pieca. Krakowski Alarm Smogowy alarmuje o znaczącym spadku tempa wymiany kopciuchów. W 2020 roku w województwie wymieniono ich nieco ponad 10 tysięcy. To o 5 tysięcy mniej niż jeszcze rok wcześniej.

Władze województwa podsumowały działania gmin związane z walką o czyste powietrze

  • date_range 2021-07-16
Dobra wiadomość jest taka, że oddychamy coraz lepszym powietrzem. I choć ciągle notowane są przekroczenia szkodliwych substancji, obniża się poziom zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi i benzoapirenem. Średnioroczne stężenie dla pyłu PM10 zostało przekroczone tylko na stacji pomiarowej w Nowym Targu.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię