- Jeszcze powinny być dalsze rozmowy z zarządem województwa. My taką uchwałę antysmogową już kiedyś podejmowaliśmy. Pewnych zarzutów, które pojawiły się na komisjach, w naszej pierwotnej uchwale nie było. Dotyczyło to między innymi kominków rekreacyjnych, które w tej uchwale się pojawiają - mówi przewodniczący tarnowskiej Rady Miejskiej, Jakub Kwaśny.

Projekt uchwały z propozycjami przepisów antysmogowych dla Tarnowa zakładał - podobnie jak w 10 innych gminach - wprowadzenie zakazu palenia węglem w 2030 roku.

Tarnowscy radni podjęli podobną uchwałę już w 2019 roku, ale nie została ona przyjęta do tej pory. Niedawno Zarząd Województwa Małopolskiego wystąpił do 10 gmin zainteresowanych wprowadzeniem na swoim terenie przepisów antysmogowych, o ujednolicenie zapisów w uchwałach rad gmin.

Taki projekt, zawierający zapisy proponowane przez województwo małopolskie wywołał jednak kontrowersje i wątpliwości radnych m.in. z komisji strategii rozwoju miasta. Radni Kinga Klepacka, Sebastian Stepek czy Tomasz Żmuda, mieli wątpliwości, czy powinni narzucać mieszkańcom kosztowne dla nich zmian.

- Trochę nie podoba mi się takie z góry narzucenie pewnych rozwiązań przez sejmik i próba zmuszania nas jako jednostki samorządu terytorialnego do wprowadzenia poszczególnych rozwiązań, żeby mieć jakieś alibi do wprowadzenia poszczególnych rozwiązań na terenie województwa małopolskiego. Wolałbym, żeby wcześniej odbyły się szerokie konsultacje, niż z góry narzucanie jakieś rozwiązań, które są feralne, jak chociażby wprowadzenie termostatu do kominka. Nie wiem, jak to jest możliwe techniczne. Jak rozumiem, ta uchwała jest nam narzucona - przekonywał podczas komisji Strategii Rozwoju Miasta Sebastian Stepek.

Bez względu na to czy tarnowscy radni wystąpią do zarządu województwa małopolskiego o wprowadzenie w Tarnowie zakazu palenia węglem i zostanie to ustanowione przez sejmik województwa to i tak Tarnów - oraz wszystkie inne gminy - obowiązują zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski.

Te mówią m.in. o konieczności likwidacji do końca 2022 roku kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają norm emisyjnych. Natomiast do końca 2026 roku trzeba wymienić kotły poniżej 5 klasy.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Bartłomiej Maziarz/ko