"Teraz chcemy jak najszybciej podpisać umowę z wykonawcą. Mamy nadzieję, że to kwestia najbliższych kilku dni" - powiedział PAP Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa (ZDMK).

700 tys. zł, które ZDMK potrzebował na wymianę schodów, pochodzić ma z przyszłorocznych środków miasta. "To środki zaplanowane do realizacji na przyszły rok" - doprecyzował urząd miasta. Nie będzie to przeniesienie - jak pierwotnie informowano - finansów z innych projektów.

Wykonawca najpierw zamówi schody u producenta. Z uwagi na czas produkcji schodów będą one zamontowane dopiero w przyszłym roku. Następnie wybudowane zostanie zadaszenie nad nimi. ZDMK chce, aby działały one przed wakacjami 2024 roku.

Koszt wymiany schodów to ponad 4 mln. Tyle zaproponował wykonawca, z którym ZDMK prowadził rozmowy. Wcześniej ZDMK ogłaszał przetargi, ale nie było chętnych, dlatego podjął negocjacje z jedną z firm. ZDMK miał na inwestycję 3,5 mln zł.

Schody ruchome przy dworcu głównym w Krakowie nie działają od listopada 2018 r. Wcześniej, wielokrotnie się psuły i działały z przerwami. Przyczyną awarii schodów mają być korozja, spowodowana brakiem zadaszenia oraz zużycie łańcuchów stopniowych. Przy dworcu, obok niedziałających schodów, znajdują się także zwykłe schody oraz winda.