Potrzebujesz bezpłatnej pomocy przy zakupie mieszkania lub remoncie? Skontaktuj się z niezależnym Ekspertem Finansowym z Krakowa - krakowkredyty.pl

"Mieszkanie za remont" to program skierowany do osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania. W zamian za wyremontowanie lokalu należącego do gminy Kraków najemca płaci kilkukrotnie niższy czynsz. W tym roku do rozdania jest 100 mieszkań, a chętnych jest znacznie więcej.

To wynik wielu spraw: drogie kredyty, drogie wynajmy, dostęp do nich. To powoduje, że imamy się różnych pomocy. Powodem jest też brak zdolności kredytowej

- mówią mieszkańcy, którzy od wczesnego ranka stali w kolejce do urzędu na Rynku Podgórskim. Część z nich czekała na złożenie wniosku nawet 16 godzin, przez całą noc.

Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa mówi, że w poprzednich dwóch edycjach taka sytuacja nie miała miejsca.

To nie jest tak, że jak przyjdzie ktoś 29 marca, bo to jest ostatni dzień składania wniosków, złoży wniosek i ten wniosek dostanie 120 punktów, to on będzie gorzej sytuowany niż ten, kto dzisiaj stał w kolejce, złożył wniosek i dostał 30. W poprzednim roku były te same informacje i takich problemów nie było. Coś musiało się stać między 2. a 3. edycją. Być może ten program stał się na tyle znany i atrakcyjny, że wzrosło zainteresowanie.

Na pytanie, czemu wniosków nie można składać elektronicznie, odpowiada:

Jest grupa osób, która z jakichś względów jest nieaktywna cyfrowo. Nie możemy tych ludzi eliminować, szczególnie że to są często osoby potrzebujące pomocy mieszkaniowej.

Skąd właściwie tak wielkie zainteresowanie mieszkaniem za remont? To efekt gwałtownego wzrostu cen mieszkań w Krakowie. Ten miejski program to bardzo korzystna oferta - tłumaczy Piotr Krochmal z Monitora Rynku Nieruchomości.

Z każdym zrostem cen mieszkań wyklucza się pewną grupę społeczną z możliwości nabycia mieszkania. Tej grupie pozostaje tylko wynajem, jeżeli chcą się usamodzielnić. Przy tej ofercie z gminy ta cena metra kw. wynajmu spada kilkukrotnie. Parafrazując pewne powiedzenie, zarabiam za dużo, żeby umrzeć, za mało, żeby żyć.

Wnioski można składać w urzędzie miasta do 29 marca.