Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Aż 5 miejsc w Małopolsce otrzymało Złote Pinezki – w konkursie organizowanym przez Google

  • Radio Kraków
  • date_range Czwartek, 2022.08.11 15:29 ( Edytowany Czwartek, 2022.08.11 15:41 )
Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody w Polsce zostało laureatami drugiej edycji Złotych Pinezek organizowanych przez koncern Google. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników, które dodają w danym miejscu w aplikacji Google Maps. Aż pięć nagrodzonych miejsc znajduje się w województwie małopolskim.

W kategorii parki narodowe to Ojcowski i Pieniński Park Narodowy. Ojców położony w Dolinie Prądnika zaskakuje różnorodnością atrakcji. Najważniejsza, tuż obok wyjątkowej szwajcarsko-ojcowskiej zabudowy, jest jednak przyroda z Bramą Krakowską i jaskiniami Łokietka oraz Ciemną. To tutaj spróbować można jednego z najsłynniejszych małopolskich produktów tradycyjnych, czyli Pstrąga Ojcowskiego.

Skarby Małopolski #9 - Ojców: małe jest piękne

Sobota, 2021.08.21

Przystanek Kulinarny o smakach Jury w Ojcowskim Parku Narodowym

Sobota, 2020.09.05

01019

Pieniński Park Narodowy nie jest duży, ale wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo i turystycznie. Powstał w 1932 roku i jest jednym z najliczniej odwiedzanych parków narodowych w Polsce. Turyści mają do dyspozycji 35 km szlaków, a wśród nich najwiekszą atrakcję - spływ tratwami przełomem Dunajca (jego trasę można przejść także pieszo Drogą Pienińską). Na okazałych szczytach Trzech Koron i Sokolicy znajdują się platformy widokowe. Atrakcją turystyczną jest również zamek w Czorsztynie.

Pieniński Park Narodowy nie jest duży, ale wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo i turystycznie. Powstał w 1932 roku i jest jednym z najliczniej odwiedzanych parków narodowych w Polsce. Turyści mają do dyspozycji 35 km szlaków, a wśród nich największą atrakcję - spływ tratwami przełomem Dunajca (jego trasę można przejść także pieszo Drogą Pienińską). Na okazałych szczytach Trzech Koron i Sokolicy znajdują się platformy widokowe. Atrakcją turystyczną jest również zamek w Czorsztynie.

W kategorii parków krajobrazowych Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, nazywany czasem krakowską Doliną Rospudy. Jeden z najmniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Nazwa parku wywodzi się od dwóch klasztorów położonych na terenie parku: Klasztoru Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu.

Z kolei w kategorii rezerwat przyrody to Rezerwat przyrody Wąwóz Homole oraz Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach.

Wąwóz Homole to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie.

Miniprzewodnik po Szczawnicy

Sobota, 2020.07.18

Może podczas wyprawy po Wąwozie natkniecie się na Niepylaka Apollo? To niezwykle rzadki okaz motyla, który można spotkać w Pieninach. Dzięki wysiłkowi pracowników Parku oraz naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN odtworzono ginąca populację.

Pieniński Park Narodowy wraca do hodowli niepylaka apollo

Poniedziałek, 2021.07.26

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - czyli rezerwat, który utworzono dla ochrony grup skałkowych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. Ich kształty uformowały się pod wpływem wietrzenia i erozji. Poszczególne formy skalne występujące na terenie rezerwatu mają swoje nazwy. W większości nawiązują one do kształtów - Czarownica, Orzeł, Borsuk. Powierzchnia rezerwatu to 15 ha. Skąd nazwa? Zaczerpnięto ją z ludowych podań. ZOBACZ WIĘCEJ

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3506891

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię