Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skamieniałe Miasto

Rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto został utworzony w 1974 roku. Jest on częścią Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. O jego założenie walczył Włodzimierz Tomek (leśnik) wraz z żoną Krystyną (inżynier z uprawnieniami geodezyjnymi).

fot: Marek Lasyk

Posłuchaj audycji
Skamieniałe Miasto

Rezerwat utworzono dla ochrony grup skałkowych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. Ich kształty uformowały się pod wpływem wietrzenia i erozji. Poszczególne formy skalne występujące na terenie rezerwatu mają swoje nazwy. W większości nawiązują one do kształtów - Czarownica, Orzeł, Borsuk.

Powierzchnia rezerwatu to 15 ha. Skąd nazwa? Zaczerpnięto ją z ludowych podań. Jedna z legend mówi o rycerzu u imieniu Cieszko, który był władcą grodu. Za jego niegodziwy postępek - złamanie polskiej zasady gościnności, cały gród, łącznie z mieszkańcami miał skamienieć. Inna zaś mówi o klątwie rzuconej na mieszkańców za rozwiązłe życie.

Zwiedzanie rezerwatu warto rozpocząć od skał Ratusz i Czarownica, kolejno kładką przewieszoną nad drogą wojewódzką przejść w kierunku skały Grunwald. Następnie wędrować w kierunku  Warowni Dolnej i Górnej, Orła, Grupy Borsuka oraz Piramid. Dobrym miejscem do wypoczynku jest Pustelnia. Po krótkiej przerwie można ruszyć w kierunku Wąwozu Czarownic i wodospadu. Taka propozycja szczególnie atrakcyjna będzie dla rodzin. Przejście szlaku wolnym tempem zajmuje nie więcej niż trzy godziny.

Goście audycji:
- Wojciech Sanek, dyrektor Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach
- Katarzyna Hołda, edukatorka i przewodniczka po Skamieniałym Mieście

Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska

 

Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię