Radio Kraków

wyboryparlamentarne2023

Polityka przed hejnałem. Wydanie z 29.10.2023 r.

  • date_range 2023-10-29
W programie "Polityka przed hejnałem" gośćmi Mariusza Bartkowicza byli małopolscy posłowie na Sejm: Weronika Smarduch z Koalicji Obywatelskiej, Paweł Śliz - reprezentant Trzeciej Drogi, Filip Kaczyński z Prawa i Sprawiedliwości oraz Norbert Kaczmarczyk z Suwerennej Polski.

B. Budka: zarząd PO upoważnił Donalda Tuska do rozmów koalicyjnych; Tusk kandydatem na premiera

Zarząd krajowy PO upoważnił Donalda Tuska do rozmów koalicyjnych z Trzecią Drogą i Lewicą, potwierdzając jednocześnie, że jest kandydatem Platformy Obywatelskiej na urząd premiera RP - poinformował w czwartek po posiedzeniu zarządu krajowego PO szef klubu KO Borys Budka.

Katarzyna Matusik Lipiec: wyniki wyborów pokazują, że to czas kobiet

Katarzyna Matusik Lipiec, poseł z okręgu krakowskiego z Koalicji Obywatelskiej PO .N IPL ZIELONI, w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o wyborach i formowaniu rządu.

Większość posłów debiutantów z Małopolski to samorządowcy

Wśród nich jest między innymi wojewoda, wójt, przewodniczący Rady Miasta i radni miejscy. Mandat poselski zdobył obecny wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który już zapowiedział, że w najbliższym czasie zrzeknie się funkcji. O tym kto zostanie nowym wojewodą, zdecyduje premier. Na razie tę funkcję będzie pełnił pierwszy wicewojewoda, czyli Ryszard Pagacz - mówi Łukasz Kmita.

B. Sienkiewicz: jesteśmy przekonani, że premierem będzie Donald Tusk

Jesteśmy przekonani, że premierem koalicyjnego rządu będzie szef PO Donald Tusk – powiedział poseł nowej kadencji Bartłomiej Sienkiewicz (KO) podczas konferencji prasowej parlamentarzystów KO wybranych w okręgu krakowskim. Według niego wyborcy opozycji oczekują jak najszybszego powstania nowego gabinetu.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela nie dostał się do Sejmu, ale nie traktuje tego jako porażki

Roman Ciepiela startował z drugiej pozycji na liście Koalicji Obywatelskiej i otrzymał 8 436 głosów, jednak w wyścigu o poselski mandat przegonił go o ponad 800 głosów Robert Wardzała z miejsca czwartego. Roman Ciepiela uważa jednak, że osiągnął dobry wynik, który przyczynił się do otrzymania drugiego mandatu przez Koalicję Obywatelską i jak przekonuje, to było dla niego najważniejsze.

Rekordowa frekwencja wyborcza w Małopolsce

Zgodnie z zapowiedziami Państwowej Komisji Wyborczej, dziś poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 35.4% procent poparcia do Sejmu, Koalicja Obywatelska 30.7%, Trzecia Droga 14.4, Lewica 8.6, a Konfederacja 7.2%. Frekwencja była rekordowa i w całym kraju wyniosła 74.4 procent. W Małopolsce wynik był o punkt procentowy lepszy.

9 sejmowych debiutantów będzie miała Małopolska w najbliższej kadencji

Kim są nowi posłowie i na jakich sprawach chcą się skupić w swojej parlamentarnej pracy? Kto po raz pierwszy zasiądzie w sejmowych ławach i który z debiutantów cieszył się największym poparciem wyborców?

Zielonki - frekwencyjny rekord w Małopolsce

W Małopolsce najwyższy wynik odnotowano w podkrakowskiej gminie Zielonki. Tam do urn poszło ponad 84 procent wyborców. Wójt gminy, Bogusław Król, podkreśla, że do niektórych komisji trzeba było dowozić rezerwowe karty do głosowania.

Urszula Augustyn jest przekonana, że opozycja znajdzie porozumienie programowe i stworzy rząd

Jestem przekonana, że w gronie partii opozycyjnych znajdziemy porozumienie programowe i stworzymy rząd - przekonuje liderka Koalicji Obywatelskiej w okręgu tarnowskim. Urszula Augustyn zdobyła w tych wyborach ponad 27 tysięcy głosów i poprawiła swój wynik sprzed 4 lat o 7 tysięcy. Mało tego, Koalicja Obywatelska po 8 latach zyskała drugi mandat, który zdobył po dwóch kadencji rozbratu z ławami poselskimi Robert Wardzała. Posłanka Augustyn powiedziała Radiu Kraków, że na początek to nie kwestie ideologiczne będą najważniejsze do szybkiego przeprowadzenia.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię