Radio Kraków

ustawa antysmogowa

Gmina Kraków i Tauron wspólnie na rzecz ograniczenia niskiej emisji

  • date_range 2016-06-24
W Krakowie do wymiany jest jeszcze około dwudziestu tysięcy pieców węglowych. Trzeba zdążyć do 2019 roku. Władze miasta podpisały umowę z Tauronem, która ma to zadanie ułatwić. Mieszkaniec nie będzie musiał już załatwiać uciążliwych formalności.

Uchwała antysmogowa przyjęta przez małopolski Sejmik została zaskarżona

  • date_range 2016-04-11
Na początku kwietnia do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wpłynęła skarga na tzw. uchwałę antysmogową sejmiku małopolskiego, zakazującą stosowania paliw stałych do ogrzewania w Krakowie – podał w poniedziałek wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak.

Gminy sąsiadujące z Krakowem przygotowują się do wymiany pieców. LISTA

  • date_range 2016-03-10
Niemal we wszystkich gminach otaczających stolicę Małopolski trwają przygotowania do walki ze smogiem. Najbardziej zaawansowane w walce ze smogiem są Niepołomice i Zielonki. W tych gminach już przygotowano środki na wymianę pieców i przegłosowano odpowiednie ustawy. Wymiana kotłów może tam ruszyć jeszcze w tym roku. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego ta mobilizacja przychodzi jednak zbyt późno.

Smog w Zielonkach taki jak w Krakowie. PAS: "Uchwałę antysmogową powinny też przyjąć okoliczne gminy"

  • date_range 2016-03-04
Powietrze, którym oddychają mieszkańcy podkrakowskich Zielonek, jest równie zanieczyszczone, jak to w Krakowie. Świadczą o tym wyniki pomiarów, przez dwa tygodnie prowadzonych przez Polski Alarm Smogowy. Stojący w Zielonkach pyłomierz wskazał, że stężenia zanieczyszczeń przez 11 dni były w Zielonkach wyższe, niż na Alejach Trzech Wieszczów w centrum Krakowa. Tak jest niestety, nie tylko w Zielonkach. Dlatego, według działaczy Alarmu Smogowego, uchwała, która zakazuje palenia w piecach w Krakowie, nie rozwiąże problemu. Podobne rozwiązania powinny przyjąć podkrakowskie gminy.

Wymiana pieców węglowych w Krakowie: wreszcie ma być łatwiej i bezgotówkowo

  • date_range 2016-02-16
Po licznych apelach i interwencjach, m.in. Radia Kraków, magistrat przygotował plan usprawnienia procesu wymiany pieców węglowych w Krakowie. Ma być szybciej, łatwiej i - co najważniejsze - taniej dla mieszkańców. Możliwa będzie bowiem bezgotówkowa wymiana pieców, a dofinansowanie ma zostać zwiększone.

Prezydent Krakowa postuluje, żeby zakaz palenia węglem objął też sąsiednie gminy

  • date_range 2015-12-15
Nie tylko Kraków. "Prezydent miasta proponuje by zakaz palenia węglem obowiązywał także w okolicznych gminach" - mówił w Radiu Kraków marszałek małopolski, Jacek Krupa. Sejmik województwa uchwałą antysmogową ma się zająć 30 grudnia. "Jeśli wtedy nie uda się jej przyjąć, sejmik Małopolski zajmie się nią 15 stycznia" - mówił marszałek w porannej rozmowie Radia Kraków.

Polska zapłaci surową karę za zanieczyszczone powietrze?

  • date_range 2015-12-10
Kraków szykuje się do rozwiązania problemu smogu, a tymczasem Komisja Europejska złożyła skargę na jakość powietrza w Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Komisja wzięła pod uwagę jakość powietrza w ostatnich pięciu latach. Bruksela uznała, że podejmowane dotychczas działania, mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia, są niewystarczające.

Kraków: 4 tys. komentarzy do uchwały antysmogowej. Czy sejmik zdąży zagłosować w tym roku?

  • date_range 2015-12-09
"Chciałbym, żeby uchwała antysmogowa została podjęta na ostatniej w tym roku sesji sejmiku, 30 grudnia" - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak. Do projektu uchwały wpłynęło ponad 4,5 tysiąca uwag od mieszkańców. W tej chwili trwa ich rozpatrywanie. Część z nich dotyczy rezygnacji z zakazu palenia drewnem w kominkach. Tymczasem Polski Alarm Smogowy złożył w urzędzie marszałkowskim 4,5 tysiąca podpisów pod petycją, aby... uchwałę jak najszybciej przegłosować.

Uchwała antysmogowa publicznie odczytana. Co o niej sądzą mieszkańcy?

  • date_range 2015-11-27
Na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odczytano publicznie uchwałę antysmogową. W ten sposób mieszkańcy mogli poznać szczegóły projektu, mogli też zgłosić swoje zastrzeżenia i zadać pytania urzędnikom. "Kraków jest w dramatycznej sytuacji i nie może sobie pozwolić na półśrodki. Konieczny jest całkowity zakaz palenia nie tylko węglem, ale też drewnem w kominkach" - powiedział przy prezentowaniu projektu nowej uchwały antysmogowej w Krakowie wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Darmowe przejazdy dla kierowców, niższy próg alarmowy. Kraków walczy ze smogiem

  • date_range 2015-11-19
Kraków przygotował awaryjny plan antysmogowy. To reakcja na rekordowe zanieczyszczenie powietrze, które utrzymywało się w Krakowie w pierwszym tygodniu listopada. Awaryjny plan zakłada trzy działania: obniżenie poziomu alarmu smogowego, darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ograniczenia wjazdu do centrum dla ciężarówek.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię