Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Darmowe przejazdy dla kierowców, niższy próg alarmowy. Kraków walczy ze smogiem

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2015.11.19 12:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:18 )
Kraków przygotował awaryjny plan antysmogowy. To reakcja na rekordowe zanieczyszczenie powietrze, które utrzymywało się w Krakowie w pierwszym tygodniu listopada. Awaryjny plan zakłada trzy działania: obniżenie poziomu alarmu smogowego, darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ograniczenia wjazdu do centrum dla ciężarówek.

Fot. Bartłomiej Cichoń

Smog w Małopolsce. Zdjęcia słuchaczy Radia Kraków

 

 

1. Obniżenie poziomu alarmu smogowego

W tej chwili, zgodnie z ustawą przegłosowaną przez Sejm, "poziom informowania" o zanieczyszczeniu powietrza to 200 mikrogramów na metr sześcienny pyłu PM10, a poziom alarmu smogowego - 300 mikrogramów. Władze Krakowa chcą, by na terenie stolicy Małopolski te progi były niższe: odpowiednio 150 i 200 mikrogramów na metr sześcienny. Dla mieszkańców oznacza to m.in., że częściej miasto będzie przez media i na tablicach informacyjnych przekazywało apel o ograniczanie spacerów. Ta zmiana wchodzi w życie już dziś. 

 

2. Darmowa komunikacja miejska dla kierowców. 

Darmowa komunikacja miejska dla kierowców będzie obowiązywała wtedy, gdy na wszystkich trzech stacjach pomiarowych w Krakowie (Aleje Trzech Wieszczów, Nowa Huta, Kurdwanów) średniodobowe stężenie pyłu PM10 przekroczy "poziom informowania" (czyli 150 mikrogramów na metr sześcienny; w poprzednim roku takich dni było 12). Kierowca musi mieć ze sobą dowód rejestracyjny, który pokaże kontrolerowi zamiast biletu. Dodatkowo za darmo z kierowcą podróżować może tyle osób, ile, zgodnie z dowodem rejestracyjnym, zmieściłoby się do jego auta. 

Jak dowiedzieć się, że komunikacja miejska danego dnia będzie darmowa? Decyzję miasto będzie podejmowało ok. 1-2 w nocy (wtedy znane są średniodobowe stężenie pyłu PM10). Komunikat ma być rozsyłany do mediów. Niewykluczone też, że informacja pojawi się na miejskiej stronie krakow.pl, magistrat rozważa też stworzenie aplikacji na telefon, która powiadomi kierowcę, że dziś może za darmo wsiąść do autobusu czy tramwaju. 

Tę zmianę musi przegłosować Rada Miasta - darmowa komunikacja miejska w dni wysokiego zanieczyszczenia powietrza najprawdopodobniej wejdzie w życiu w grudniu tego roku. 

 

3. Ograniczenie wjazdu do centrum dla ciężarówek

Dotyczy to tzw. pierwszej obwodnicy - przez cały rok nie będą tam mogły tam wjeżdżać samochody ważące więcej niż 3,5 tony. Nie będzie to dotyczyło służb i wyznaczonych godzin na dostawy. Ta zmiana wejdzie w życiu w najbliższych dniach - musi tylko zostać skonsultowana ze sprzedawcami. Później miasto chce też wprowadzić ograniczenie tonażu na II obwodnicy (m.in. Aleje Trzech Wieszczów, do 7 ton), ale będzie to wymagało dłuższych przygotowań. 

 

Przypomnijmy:

Na początku listopada powietrze w Krakowie było bardzo zanieczyszczone. Obowiązywał drugi stopień zagrożenia smogowego. W niektórych rejonach miasta średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekraczało 200 ug/m3.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski polecił wówczas Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu podjęcie działań mających na celu ograniczenie wjazdu do centrum miasta samochodów o masie powyżej 3,5 tony. Majchrowski wystosował także list do wojewody małopolskiego, w którym zaapelował, aby policja drogowa i inspektorat transportu drogowego zintensyfikowały kontrole związane z wprowadzeniem tego zakazu.

Małopolscy funkcjonariusze policji i inspektorzy transportu drogowego zapewnili, że badają stan spalin w Małopolsce, i zapowiedzieli, że są gotowi zwiększyć intensywność tych działań - pod warunkiem wskazania przez miasto miejsc do kontroli i wyposażenia w odpowiedni sprzęt. Wojewoda małopolski ocenił, że norm nie spełnia ok. 25 proc. pojazdów i zaznaczył, że to nie samochody są „głównym trucicielem miasta”, a systemy grzewcze i zachowanie właścicieli palenisk, którzy nie zawsze spalają to, co powinni”.

12 listopada zarząd województwa małopolskiego zaakceptował treść nowej uchwały antysmogowej. Przegłosowano zakaz palenia węglem i drewnem również w kominkach. Wyznaczono miesiąc na konsultacje społeczne nowych przepisów. Przepisy zakazujące palenia węglem w Krakowie mogłyby wejść w życie na początku 2019 roku.

Deszcz i silny wiatr oczyściły powietrze w Krakowie. Obecnie jakość powietrza w Małopolsce jest dobra. 

W ubiegłą sobotę kilkaset osób przyszło na krakowski Rynek, aby wziąć udział w proteście antysmogowym. Domagali się oni od władz większej troski o powietrze w Polsce, które – jak zwrócili uwagę działacze z Polskiego Alarmu Smogowego – ma najgorszą jakość w UE. WIĘCEJ

 

(Karol Surówka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię