uchwała antysmogowa
Fatalne powietrze w Starym Sączu. Urzędnicy będą sprawdzać paleniska
Alerty antysmogowe w Starym Sączu ogłoszono już 8, 9 i 12 listopada, a to z pewnością nie koniec. W Jodłowniku, w powiecie limanowskim, podobnie jak w wielu innych gminach, samorządy zapowiedziały kontrole palenisk.
Tarnów nie zdał egzaminu przed tegorocznym sezonem grzewczym?
Choć miasto namawia mieszkańców do wymiany "kopciuchów" – samo nie uporało się z tym problemem. Prawie połowa wszystkich kopcących, nieekologicznych pieców, które zostały do wymiany w Tarnowie to piece w mieszkaniach należących do... miasta. Miejski Zarząd Budynków przyznaje, że w swoich zasobach ma jeszcze około 400 "kopciuchów", kiedy w całym Tarnowie do wymiany zostało około tysiąca.
Uwaga, Eko-strażnik w drodze! Tarnów będzie mieć funkcjonariusza od ochrony środowiska
Wsiądzie w samochód elektryczny, pojedzie na miejsce i sprawdzi jakość powietrza, a przy okazji zobaczy, czym pali się w piecu – Tarnów będzie miał swojego Eko-strażnika. Najpierw jednak rekrutacja, a potem kursy.
Ponad 7,6 tysiąca pieców wymieniono z ekodoradcami w gminach Metropolii Krakowskiej
Ponad 7,6 tysiąca pieców niespełniających norm wymieniono przy wsparciu tzw. ekodoradców w gminach zrzeszonych w Metropolii Krakowskiej - poinformowało stowarzyszenie, podsumowując czteroletni projekt "Eko team". Jego celem było wsparcie mieszkańców m.in. wymianie nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków.
Kraków skierował do WSA skargę ws. zmiany uchwały antysmogowej
Prezydent złożył skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego o wydłużeniu terminu likwidacji kotłów bezklasowych do 30 kwietnia 2024 roku - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.
Anna Paluch: Myślę, że decyzja ws. uchwały antysmogowej była rozsądna
Myślę, że to jednak była rozsądna decyzja, trudno było przewidzieć czy zima będzie lekka, czy ciężka - mówiła na naszej antenie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch. W ten sposób skomentowała skargę grupy 20 mieszkańców Małopolski na zmianę w uchwale antysmogowej. Chodzi o przesunięcie wejścia w życie zakazu używania starych pieców węglowych. Skarżący zmiany w uchwale do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego chcą powrotu do pierwotnego termin, który minął w styczniu tego roku. Sejmik województwa przesunął ten termin na koniec kwietnia przyszłego roku. Władze województwa argumentowały to złą sytuacją gospodarczą po wybuchu wojny w Ukrainie i tym, że część mieszkańców i tak nie zdążyłaby z wymianą pieców. Rozsądek nakazywał, żeby ten termin przesunąć. Inna sytuacja jest w Krakowie i okolicach, inna w miejscach oddalonych od Krakowa - mówiła posłanka Paluch w porannej rozmowie Radia Kraków.
Mieszkańcy Małopolski wnieśli skargę na uchwałę antysmogową do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
To w związku ze zmianą, którą wprowadził rok temu Sejmik Województwa. Przesunięty został bowiem termin obowiązkowej wymiany pieców, tak zwanych kopciuchów o prawie półtora roku, czyli na kwiecień 2024. Jak mówią mieszkańcy, zmiana została wprowadzona niezgodne z między innymi prawem unijnym czy konstytucyjnym, a także przedłuża w czasie problem smogu.
W podkrakowskich gminach będzie zakaz używania paliw stałych? Jest rezolucja radnych
Radni Krakowa chcą zakazu używania paliw stałych w podkrakowskich gminach. Taką rezolucję zgłosili na sesji Rady Miasta radni Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem - podobnie jak w Krakowie - także i w "obwarzanku" powinno się używać jedynie paliw ekologicznych. Takie stanowisko stoi w sprzeczności z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego, który przedłużył wprowadzenie uchwały antysmogowej na terenie Małopolski.
KO chce od września 2026 r. zakazu spalania paliw stałych w gminach sąsiednich
Politycy Koalicji Obywatelskiej z Krakowa chcą, aby od 1 września 2026 r. w gminach sąsiadujących z tym miastem obowiązywał zakaz spalania paliw stałych – tak jak w stolicy Małopolski. Przygotowują rezolucję w tej sprawie, by przedłożyć ją zarządowi województwa małopolskiego.
Małopolski Urząd Wojewódzki standardowo sprawdza prawidłowość zmian w uchwale antysmogowej
Małopolski Urząd Wojewódzki standardowo sprawdza, czy pod kątem prawnym nie doszło do nieprawidłowości podczas wprowadzania zmian w uchwale antysmogowej. Weryfikacji takiej od wojewody domaga się prezydent Krakowa.
Kraków chce weryfikacji przebiegu konsultacji w sprawie uchwały antysmogowej
Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się z wnioskiem do Wojewody Małopolskiego, Prokuratora Regionalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich o dokonanie weryfikacji prawidłowości przeprowadzenia konsultacji, opiniowania przez gminy i powiaty oraz samego przebiegu procesu legislacyjnego. Chodzi o zmianę w uchwale antysmogowej dla Małopolski wydłużającej do końca kwietnia 2024 roku termin wejścia w życie zakazu użytkowania tak zwanych kotłów bezklasowych.
Co dalej z kopciuchami? Od stycznia będą zakazane w 7 małopolskich gminach
Poprawiona przez sejmik województwa uchwała antysmogowa nie objęła całej Małopolski.
Chodzi o przepisy, które pozwalają jeszcze przez półtora roku używać najstarszych pieców węglowych. Jak się okazuje złagodzonymi przepisami nie zostały objęte gminy, które były prekursorami walki o czyste powietrze.
To oczywiście Kraków, w którym używać paliw stałych nie można już od dawna. A także siedem gmin, które chciały pójść w ślady stolicy Małopolski.
Patryk Wicher o nocie dyplomatycznej do MSZ Niemiec: Stało się to, co powinno się wydarzyć już dawno
Można powiedzieć "nareszcie stało się to, co powinno się wydarzyć już dawno" - tak o nocie dyplomatycznej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w sprawie reparacji wojennych mówił na naszej antenie poseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Wicher. Szef MSZ podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma być przekazana MSZ Niemiec. Uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne.
Nie odcinamy się od Niemiec, ale dobre relacje polegają na tym, że mamy uregulowane wszystkie sprawy - wszystkie zadry z przeszłości - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Wicher.
Czy zmiana uchwały antysmogowej spowoduje utratę pieniędzy unijnych? "Nie ma takiego zagrożenia"
Nie ma zagrożenia utraty pieniędzy unijnych z powodu zmiany uchwały antysmogowej - przekonuje Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. W poniedziałek sejmik głosami zjednoczonej prawicy i PSL zdecydował, że zakaz używania pieców pozaklasowych zostanie przesunięty z 1 stycznia 2023 roku na 1 maja roku 2024. Z Józefem Gawronem rozmawiał o tym Jacek Bańka
Kontrowersje po przesunięciu terminu wymiany kopciuchów. Czy jest szansa na czyste powietrze w Małopolsce?
Kopciuchy w Małopolsce miały być zakazane już za trzy miesiące, po zmianach w uchwale antysmogowej można z nich korzystać do końca kwietnia 2024 roku. To dwa sezony grzewcze.
Rafał Bochenek: Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązywała i obowiązuje
Nie likwidujemy uchwały antysmogowej, ona obowiązuje, tylko przesunięty został termin wprowadzenia zakazu palenia w kopciuchach - mówił nasz poranny gość porannej rozmowy Radia Kraków poseł PiS Rafał Bochenek. Zdaniem posła Bochenka, odroczenie terminu wymiany źródeł ciepła było konieczne ze względu na różne problemy związane między innymi z brakiem sieci gazowej w niektórych gminach. Apelowały o to także gminy na południu Małopolski.
Sejmik województwa małopolskiego wydłużył termin wymiany starych pieców węglowych do kwietnia 2024 roku
W sejmiku województwa odbyła się sesja, na której zapadła decyzja o zmianie uchwały antysmogowej. Z pozaklasowych kotłów będzie można korzystać do końca kwietnia 2024 roku, czyli przez dwa sezony grzewcze. Za było 25 radnych, przeciw 11.
Robert Bylica: Nikt nie będzie pozwalał na palenie śmieciami
Będziemy się starali przedłużyć okres realizacji uchwały antysmogowej, ale nie będzie to też okazja do jakichś patologii - mówił między innymi na Antenie Radia Kraków Robert Bylica, radny Województwa Małopolskiego, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego, Prawo i Sprawiedliwość. Rozmowa Wojciecha Jakubowskiego.
Najnowsze
-
12:48
Zawoja: 30-latek ze Śląska zaatakował siekierą ratowników medycznych
-
11:59
Awaria informatyczna systemu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w Krakowie
-
11:34
130 milionów na czysty transport w Krakowie. Jest dofinansowanie
-
11:31
Puchar Polski. Sandecja Nowy Sącz - Puszcza Niepołomice. Relacja LIVE
-
10:52
Znamy laureatów plebiscytu „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę. 20 lat w Unii Europejskiej”
-
10:38
Nieprawidłowości w Tamelu potwierdzone. Firma blokuje informacje o szczegółach
-
09:55
Nauczyciel jeden, dzieci... szóstka. Mało uczniów w szkołach w gminie Ciężkowice
-
09:37
Krakowska radna współprzewodniczącą partii Razem
-
08:15
Miłosz Motyka: Jest potrzebna fundamentalna zmiana programu Czyste Powietrze
-
07:54
Pod wpływem amfetaminy uciekał ulicami Krakowa. 37-latkowi grozi 5 lat więzienia. WIDEO
-
07:15
Karambol na obwodnicy Krakowa na wysokości Balic. Zderzyło się 10 samochodów, jedna osoba ranna
-
21:05
Kto powinien zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?