Jak poinformował na briefingu prasowym radny Dominik Jaśkowiec, dokument zostanie przedstawiony Radzie Miasta Krakowa na sesji 9 listopada. KO liczy na przegłosowanie rezolucji i przedstawienie jej sejmikowi Małopolski jako stanowiska rady miasta. "To po to, aby wygrać walkę ze smogiem" – mówił radny. Politycy KO zwracają uwagę, że część zanieczyszczeń napływa do Krakowa z gmin ościennych - tzw. obwarzanek krakowski.

Dominik Jaśkowiec przypomniał, że 9 listopada radni miejscy będą decydować także o tym, czy w mieście zostanie wprowadzona Strefa Czystego Transportu (SCT). Projekt uchwały zakłada, że SCT obowiązywałaby od 1 lipca. "To kolejny krok w walce o czyste powietrze" – powiedział Jaśkowiec.

Politycy KO przekazali informację o pomyśle zakazu spalania paliw stałych w gminach sąsiednich po spotkaniu Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego, który w poniedziałek obradował w Krakowie.

"Ze spotkania Zespołu płyną niezbyt pozytywne wnioski" – powiedział dziennikarzom poseł PO Aleksander Miszalski. Jak mówił, jakość powietrza w Krakowie poprawiła się, ale w pozostałych regionach Małopolski nie widać takiej poprawy. Jak poinformował poseł, w województwie 1/3 pieców została wymieniona na ekologiczne. Zdaniem przedstawicieli KO program Czyste Powietrze nie jest realizowany efektywnie.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski z 2017 r. zakłada, że w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie ekologiczne kotły 5 klasy. Do końca 2026 r. mieszkańcy są zobowiązani wymienić piece klasy 3 i 4 na węgiel lub drewno. Wprowadzona we wrześniu zmiana wprowadza zakaz używania pieców bezklasowych od 1 maja 2024 r.; pierwotnie - od 1 stycznia 2023 r.

W Krakowie od września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, w tym w kominkach.