Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

Sztab ukraiński: minionej doby Ukraińcy odparli 14 ataków w obwodzie donieckim i ługańskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie operujące na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego przypuściły 14 ataków, które zostały odparte przez Ukraińców - wynika z podsumowania sytuacji operacyjnej opublikowanej w piątek rano przez sztab generalny ukraińskiej armii na Facebooku.

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy: Rosja stosuje 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących na dobę

Armia rosyjska utrzymuje wysoką intensywność ostrzałów, średnio 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących w ciągu doby; jest to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i krajów NATO - oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

Pentagon: oczekujemy, że żołnierze ukraińscy będą traktowani zgodnie z Konwencją genewską

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział w czwartek, że USA oczekują od Rosji traktowania ukraińskich żołnierzy wywiezionych z kombinatu Azowstal w Mariupolu zgodnie z Konwencją genewską.

Zełenski: każdego miesiąca potrzebujemy miliardów na obronę

Dla Ukrainy obrona przed rosyjską agresją oznacza każdego miesiąca dziurę w budżecie w wysokości około 5 miliardów dolarów - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. "Jeśli mamy sprostać w tej wojnie o wolność, to potrzebujemy natychmiastowej i pełnej pomocy finansowej" - stwierdził Zełenski.

Przedstawiciel NATO: przez pewien czas będzie zastój w wojnie na Ukrainie

Przedstawiciel NATO, znający ustalenia wywiadu wojskowego, powiedział w środę amerykańskiej stacji CNN, że Sojusz nie oczekuje większych zdobyczy militarnych żadnej ze strony wojny na Ukrainie w najbliższych tygodniach. Ocenił, że przez "pewien czas panować będzie zastój".

Szef Światowego Programu Żywnościowego apeluje do Putina: jeśli masz choć trochę serca, otwórz porty

W obliczu perspektywy bezprecedensowej klęski głodu w środę w Nowym Jorku na spotkaniu z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, szefa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Davida Beasleya oraz sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dyskutowano o pilnej potrzebie przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża.

Parlament Europejski za sankcjami wobec byłego niemieckiego kanclerza, jeżeli nadal będzie współpracował z Kremlem

Jeśli były kanclerz Gerhard Schroeder nadal będzie pracował dla rosyjskich firm, Unia Europejska powinna nałożyć na niego sankcje - tego domaga się Parlament Europejski. Za projektem rezolucji opowiadają się nawet brukselscy działacze niemieckiej SPD - poinformowały w środę niemieckie media.

Zełenski: Informacje o rzekomym użyciu przez Rosję broni laserowej oznaką niepowodzenia inwazji

W swym cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski porównał informacje Kremla dotyczące rzekomego zastosowania przez Moskwę supernowoczesnej broni laserowej do ostatniego okresu II wojny światowej, gdy nazistowskie Niemcy łudziły się, że użycie tzw. "wunderwaffe" ("cudownej broni" - PAP) mogło zmienić wynik wojny.

ONZ: Wojna w Ukrainie pochłonęła życie co najmniej 3668 cywilów

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.

Zełenski: Ukraińcy są przetrzymywani w rosyjskich obozach utworzonych na wzór nazistowski

Dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski, powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes, donosi korespondent Ukrinform.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię