Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

"Niezależnie od wszelkiej pomocy materialnej najważniejsza jest obecność". Czy Ukraina może liczyć na naszą pomoc?

Czy już przyzwyczailiśmy się do wojny w Ukrainie i wszystkie informacje z frontu nam spowszedniały? O faktach życia w miejscu otoczonym wojną dowiadujemy się czasami z drugiej ręki. Gościem Sylwii Paszkowskiej była Agnieszka Tombińska prezeska Stowarzyszenia "Xenia", które pomaga osobom żyjącym na zagrożonych terenach w Ukrainie.

Prezydent w rocznicę inwazji na Ukrainę: Nie stać nas dzisiaj na bezczynność

My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie – powiedział prezydent Andrzej Duda w rocznicę inwazji na Ukrainę. Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię – zadeklarował.

Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. Wojna nie pozwala na świętowanie, a ludzie oczekują zmasowanych ataków rakietowych Rosji

Wojna nie pozwala Ukrainie na huczne świętowanie przypadającego w czwartek Dnia Niepodległości. Drugi rok z kolei w Kijowie nie będzie uroczystych obchodów. Mieszkańcy miasta, z którymi rozmawiała PAP obawiają się, że spędzą święto w schronach, ukrywając się przed rosyjskimi atakami rakietowymi.

Prezydent po wizycie w Kijowie: to był dzień bardzo ważnych rozmów politycznych

To był dzień bardzo ważnych rozmów politycznych, które prowadziliśmy na temat zbliżającego się szczytu NATO, wsparcia dla Ukrainy, sytuacji międzynarodowej - powiedział w nocy ze środy na czwartek w Przemyślu prezydent Andrzej Duda, podsumowując spotkanie w Kijowie z prezydentami Ukrainy i Litwy.

Bogdan Klich: Jest za wcześnie, by mówić o ustaleniach Polsko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego

Ważne, że podczas wizyty prezydenta Ukrainy rozmawiano o kontraktach zbrojeniowych. To już nie tylko przekazywanie przez Polskę poradzieckiego sprzętu, ale też sprzedaż nowej broni. Dla polskiego przemysłu zbrojeniowego to ważna sprawa, a dla Ukrainy kwestią przetrwania - mówił na naszej antenie senator PO Bogdan Klich. Podczas wizyty prezydent Zełenski deklarował, że chce, by Polska odegrała ważną rolę przy odbudowie jego kraju.

Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się z dziennikarzami

Zapewniłem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że nadal będziemy wspierać Ukrainę - poinformował prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z ukraińskim przywódcą. Podkreślił także, że rozmowy z Zełenskim dotyczyły m.in. bezpieczeństwa i współpracy.

W Pałacu Prezydenckim rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy

W środę w Pałacu Prezydenckim trwają rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy: Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Najpierw odbyło się spotkanie par prezydenckich, następnie rozmowy "w cztery oczy" Dudy i Zełenskiego, potem odbędą się rozmowy w wąskim gronie oraz rozmowy plenarne delegacji.

Konsul Ukrainy w Krakowie: Wciąż potrzebne jest wsparcie, zarówno militarne, jak i humanitarne

Ukrainie wciąż potrzebne jest wsparcie, zarówno militarne, jak i humanitarne - podkreśla konsul generalny Ukrainy w Krakowie. Wiaczeslaw Wojnarowski, nie kryjąc wdzięczności za dotychczasową pomoc, podkreśla, że bez jej kontynuacji Ukrainie ciężko będzie stawić czoła rosyjskiemu agresorowi.

Co Ukraińcy mogą zrobić dla Krakowa?

Co Ukraińcy mogą zrobić dla Krakowa? Takie hasło będzie towarzyszyć cyklowi spotkań w Centrum Obywatelskim Reymonta 20. Organizatorzy chcą wykorzystać aktywnych Ukraińców do podejmowania inicjatyw społecznych na rzecz obywateli Polski i Ukrainy. Z Katarzyną Mroczek z Centrum Obywatelskiego i Kyrylem Shkirenko, liderem grupy Step By Step z Krakowskiego Centrum Wolontariatu, rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Ambasador w Kijowie potwierdził informacje o rannym obywatelu RP

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki potwierdził PAP doniesienia o obywatelu Polski, który został ranny w tym kraju. Wcześniej pojawiły się informacje, że bus z pomocą humanitarną, którym jechało dwóch obywateli polskich, został ostrzelany przez Rosjan w obwodzie donieckim.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię